Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap 2020


Under säsongen ordnar sektionen traditionsenligt ett antal träningstävlingar. Efter sammanräkning av poängen koras klubbmästare bland herrar respektive damer. Tävlingarna i KM-serien är öppna för deltagare utanför föreningen.

 

Vinnaren i respektive klass får 10 poäng, tvåan får 7 poäng, trean 6 poäng osv, övriga som deltar får 2 poäng. För uppmuntran till deltagande får de som deltar men bryter av olika anledningar 1 poäng i KM-serien. Triathlon-deltävlingarna ger dubbla poäng. Alla deltävlingar räknas samman. OBS deltagande på minst fem deltävlingar krävs för att bli klubbmästare!

 

 

Torsdag 2 april

19:00

Simning 750 m

Fyrishov

Lördag 25 april 

10:00

Duathlon (5+20+2,5 km)

Björklingebadet

Tisdag 5 maj

18:30

Tempocykling 20 km

Samling: Björklingebadet

Tisdag 12 maj

19:00

Löpning 10 km

Stadsträdgårdsparken

Måndag 1 juni

19:00

Open Water

Björklingebadet

Lördag 6 juni

11:30

Triathlon sprint

Björklingebadet (Obs. samling kl 11.30, start 12.00)

Lördag 13 juni

10:00

Fyristrippeln, halv IM

Björklingebadet. Cykelincheckning: 09.00-09.30. Genomgång kl 09.30 av banan. OBS Anmälan enligt start-PM senast 13 Juni. OBS: Start-PM

Lördag 5 september

10:00

Terränglöpning 10 km

Lövstalöt - 6-klövern

Lördagen 12 september

10:00

MTB 10 km

Nåntunabanan (OBS! Frivillig samling vid studenternas kl 09.00)

 

Slutgiltiga poängställningen efter alla 9 deltävlingar i KM-mästerskapen 2020

 

Damer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Poäng
Jasmin Ahnfors 7 10 7 6 10 20       60
Malin Grant 3   10 7 6       10 36
Katarina Niskanen           14 20     34
Vera Frank 10 7     7         24
Mathilda Dahlqvist 4   6             10
Anna Lundin       10           10
Wilma Danielsson 6                 6
Elsa Hedin (Junior) 5                 5
Anna Urdin       5           5
                     
                     
Herrar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Poäng
Thomas Tollstedth 5 10 7 10 5 20 20     77
Jörgen Bengtsson 2 4 2 3 4 10 10 7 4 46
Tomas Stavbom 2 3 4 2 2 8 14 4 5 44
Johan Molander 2 2 2   2 4 12 6 7 37
Jakob Sundberg 6         14   10   30
Daniel Schön 3 5 6   2 6     6 28
Rikard Ödgren 2 7 10 5           24
Mats Hellström 4     4 2 12       22
Johan Hellström (Junior) 10       7         17
Isak Thaning     2 6     6     14
Mattias Holman 2               10 12
Filip Hallin (junior)         10         10
Mats Hellström   6 3             9
Thomas Tallroth       2   4   3   9
Mattias Sjöberg 2 2 2 2           8
Dean McGowan   2     2 4       8
Kurt Laitamaa   2     6         8
Birger Edvinsson           4 4     8
Joakim Leo             8     8
Oliver Schalk 7                 7
Fabian Karlsson       7           7
Martin Holmgren     6             6
Linus Jansson (Junior) 2       3         5
Jon Sjöberg               5   5
Mårten Stengel           4       4
Erik Modin           4       4
Anders Bergqvist             4     4
Filip Gottfridsson   2               2
Håkan Molander     2             2
Kennet Fredriksson     2             2
Patrik Andersson     2             2
Daniele Amodeo       2           2

 

 

 

 


 

1. Simning 750 m inomhus i 25 m bana, Fyrishov 2 April

Dam:

Placering Namn Tid Poäng
1 Vera Frank 12.06 10
2 Jasmin Ahnfors 12.55 7
3 Wilma Danielsson 13.11 6
4 Elsa Hedin (Junior) 13.29 5
5 Mathilda Dahlqvist 14.15 4
6 Malin Grant 14.55 3

Herr:

Placering Namn Tid Poäng
1 Johan Hellström (Junior) 9.06 10
2 Oliver Schalk 10.51 7
3 Jakob Sundberg 11.20 6
4 Thomas Tollstedth 11.45 5
5 Mats Hellström 11.53 4
6 Daniel Schön 12.29 3
7 Linus Jansson (Junior) 12.38 2
8 Johan Molander 12.41 2
9 Mattias Holman 12.45 2
10 Mattias Sjöberg 12.49 2
11 Jörgen Bengtsson 13.06 2
12 Tomas Stavbom 13.20 2
13 Rikard Ödgren 13.50 2

  

2. Duathlon i Björklinge, 25 April

Herr

         

Deltider

Namn

Löp In

Löp Ut

Mål

Placering / Poäng

 

Löpning 5 km

T1+Cykel 20km+T2

Löpning 2,5km

Thomas Tollstedt

00:19:55

00:53:40

01:03:59

1 / 10

 

00:19:55

00:33:45

00:10:19

Rickard Ödgren

00:20:08

00:55:05

01:06:25

2 / 7

 

00:20:08

00:34:57

00:11:20

Mats Hellström

00:20:06

00:57:05

01:07:58

3 / 6

 

00:20:06

00:36:59

00:10:53

Daniel Schön

00:23:10

00:58:10

01:10:07

4 / 5

 

00:23:10

00:35:00

00:11:57

Jörgen Bengtsson

00:22:10

00:59:46

01:10:54

5 / 4

 

00:22:10

00:37:36

00:11:08

Thomas Stavbom

00:23:06

00:59:25

01:11:11

6 / 3

 

00:23:06

00:36:19

00:11:46

Dean McGowan

00:24:35

01:01:35

01:14:19

7 / 2

 

00:24:35

00:37:00

00:12:44

Mattias Sjöberg

00:21:25

01:07:00

01:18:48

8 / 2

 

00:21:25

00:45:35

00:11:48

Filip Gottfridsson

00:22:56

01:09:24

01:20:47

9 / 2

 

00:22:56

00:46:28

00:11:23

Kurt Laitamaa

00:27:14

01:11:29

01:25:00

10 / 2

 

00:27:14

00:44:15

00:13:31

Johan Molander

00:23:17

01:04:00

01:34:25

11 / 2

 

00:23:17

00:40:43

00:30:25

                 

Dam

               

Namn

Löp In

Löp Ut

Mål

Placering / Poäng

 

Löpning 5 km

T1+Cykel 20km+T2

Löpning 2,5km

Jasmin Ahnfors

00:26:08

01:08:42

01:22:00

1 / 10

 

00:26:08

00:42:34

00:13:18

Vera Franke

00:26:52

01:12:37

01:26:21

2 / 7

 

00:26:52

00:45:45

00:13:44

 

3. Tempocykling 20km i Björklinge, 5 Maj

Herr (poäng)

1. Rickard Ödgren 28:47 (10)
2. Thomas Tollstedt 28:55 (7)
3. Martin Holmgren 29:03 (6)
3. Daniel Schön 29:03 (6)
5. Thomas Stavbom 29:54 (4)
6. Mats Hellström 30:41 (3)
7. Jörgen Bengtsson 30:56 (2)
8. Johan Molander 31:06 (2)
9. Håkan Molander 31:18 (2)
10. Mattias Sjöberg 32:40 (2)
11. Kennet Fredriksson 33:19 (2)
12. Isak Thaning 34:09 (2)
13. Patrik Andersson 35:36 (2)


Dam (poäng)

1. Malin Grant 33:24 (10)
2. Jasmin Ahnfors 33:39 (7)
3. Mathilda Dahlqvist 38:10 (6)

 

 

4. Löpning 10km, 12 Maj

Herr (poäng)

  1. Thomas Tollstedt 36:34 (10)
  2. Fabian Karlsson 37:45 (7)
  3. Isak Thaning 37:50 (6)
  4. Rickard Ödgren 38:31  (5)
  5. Mats Hellström 39:21  (4)
  6. Jörgen Bengtsson 41:47 (3)
  7. Mattias Sjöberg 42:09 (2)
  8. Daniele Amodeo 43:44 (2)
  9. Tomas Stavbom 43:57 (2)
  10. Thomas Tallroth 45:39 (2)


Dam (poäng)

  1. Anna Lundin 44:02 (10)
  2. Malin Grant 48:20 (7)
  3. Jasmin Ahnfors 49:18 (6)
  4. Anna Urdin 52:19 (5)

 

 

5. OW 750m, 1 Juni

 

Herrar

Placering
Namn
Tid
Poäng
1
Filip Hallin (junior)
9:35
10
2
Johan Hellström (junior)
10:15
7
3
Kurt Laitamaa
11:14
6
4
Thomas Tollstedt
11:34
5
5
Jörgen Bengtsson
12:30
4
6
Linus Jansson (junior)
12:32
3
7
Mats Hellström 
12:35
2
8
Daniel Schön
12:40
2
9
Dean McGowan
13:17
2
10
Johan Molander
13:36
2
11
Tomas Stavbom 
13:53
2


Damer

Placering
Namn
Tid
Poäng
1
Jasmin Ahnfors
11:59
10
2
Vera Franke
12:29
7
3
Malin Grant
15:19
6

 

Ej medlemmar

Jens Svensson
12:41
Jakob Svensson
15:26

 

 

6. KM sprint, 6 Juni

Placering  Namn Simning Cykel + T1 + T2 Löpning Totalt Poäng
Herrar            
1.  Thomas Tollstedt 00:13:12 00:36:01 00:18:18 01:07:31 20
2. Jakob Sundberg 00:13:14 00:36:53 00:18:37 01:08:44 14
3. Mats Hellström 00:13:43 00:35:52 00:19:36 01:09:11 12
4. Jörgen Bengtsson 00:13:40 00:36:05 00:20:23 01:10:08 10
5. Thomas Stavbom 00:14:51 00:34:40 00:20:53 01:10:24 8
6. Daniel Schön 00:14:21 00:34:38 00:22:34 01:11:33 6
7. Mårten Stengel 00:14:10 00:36:33 00:22:36 01:13:19 4
8. Johan Molander 00:14:34 00:36:07 00:23:13 01:13:54 4
9. Dean McGowan 00:14:36 00:36:02 00:23:40 01:14:18 4
10. Erik Modin 00:12:52 00:40:14 00:21:55 01:15:01 4
11. Thomas Tallrot 00:15:15 00:38:36 00:22:15 01:16:06 4
12.  Birger Edvinsson 00:18:01 00:38:19 00:21:56 01:18:16 4
             
Damer            
1.  Jasmin Ahnfors 00:13:15 00:38:33 00:23:22 01:15:10 20
2.  Karina Niskanen 00:22:30 00:49:49 00:25:38 01:37:57 14

 

7. Fyristrippeln (halvdistans), 13 Juni

Herrar:

 

Damer:

 

 

Ej medlemmar:

 

 

 

8. KM Terränglöpning, 5 Augusti

Placering Namn varv 1  varv 2  varv 3  varv 4 Måltid Poäng
1 Jakob Sundberg 12.51 12.42 13.03 13.04 51.41 10
2 Jörgen Bengtsson 13.20 13.53 13.58 13.54 55.06 7
3 Johan Molander 13.58 14.26 15.07 14.52 58.26 6
4 Jon Sjöberg 14.23 15.07 14.58 14.38 59.07 5
5 Tomas Stavbom 14.16 14.41 16.37 15.06 01:00:41 4
6 Thomas Tallroth 14.17 15.05 15.44 15.53 01:00:59 3
               
               
Ej medlem              
  Joakim Skärlén DNF          

 

 

 

8. KM MTB, 13 Augusti

Damer:
  1. Malin Grant 36:58 (10)
Herrar:
  1. Mattias Holman 30:29 (10)
  2. Johan Molander 31:01 (7)
  3. Daniel Schön 31:16 (6)
  4. Tomas Stavbom 33:16 (5)
  5. Jörgen Bengtsson 37:18 (4)

 

Uppdaterad: 05 APR 2020 17:15 Skribent: Mathilda Dahlqvist

Postadress:
IK Fyris Uppsala - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018468070, 0706227685
E-post: This is a mailto link

Se all info