Hoppa till sidans innehåll

2017


Tävlingsresultat IK Fyris Triathlon 2017

 

Sammanställt av Sören Winge

 

 

2017-04-22 Challenge Mogán-Gran Canaria (1,9-90-21 km)

 

H40:

 

1) Tony Cullen

4:42:24

18) Christian Superti, Fyris

6:15:24

 

2017-05-27 Hallsta

 

Flickor 12-13 (0,2-5-1,25 km):

 

1) Tilda Månsson, Väsby SS

20:00

6) Elin Ramqvist, Fyris

24:33

Flickor 15-16 (0,4-10-2,5 km):

 

1) Karin Söderqvist, Team LeWa Sport

40:00

2) Ebba Johansson, Fyris

41:53

Flickor 9-11 (0,1-5-1 km):

 

1) Iselin Mattsdotter, Fyris

21:35

8) Katie McGowan, Fyris

25:57

9) Wilma Danielsson, Fyris

26:01

Pojkar 12-13 (0,2-5-1,25 km):

 

1) Elias Sandström, Väsby SS

19:45

6) Johan Bjersand-Hellström, Fyris

21:59

Pojkar 8 och yngre (0,05-2,5-0,5 km):

 

1) Oscar Danielsson, Fyris

15:09

2) Nils Bjersand-Hellström, Fyris

15:45

H35 olympisk (1,5-40-10 km):

 

1) Mikael Nordström, Örebro AIK

2:04:03

9) Dean McGowan, Fyris

2:36:15

H40 olympisk:

 

1) Fredrik Haglund, Västerås SS

1:59:45

8) Mats Hellström, Fyris

2:22:33

12) Christian Superti, Fyris

2:32:38

H senior olympisk:

 

1) Jakob Karlsson, IK NocOut.com

2:00:39

8) Oscar Ek, Fyris

2:10:28

 

2017-06-11 Uppsala, SM/RM Olympisk

 

Flickor -11 (0,1-4-0,8 km):

 

1) Emilia Hurst, Väsby SS

18:54

5) Iselin Mattsdotter, Fyris

21:12

7) Elin Stengel, Fyris

22:20

9) Wilma Danielsson, Fyris

23:55

11) Katie McGowan, Fyris

28:06

Flickor 12-13 (0,2-6-1,6 km):

 

1) Tilda Månsson, Väsby SS

27:10

4) Elin Ramqvist, Fyris

34:59

5) Elsa Hedin, Fyris

36:20

Pojkar 12-13 (0,2-6-1,6 km):

 

1) Elias Sandström, Väsby SS

26:59

3) Johan Bjersand-Hellström, Fyris

31:32

D SM olympisk (1,5-40-10 km):

 

1) Mikaela Persson, Terrible Tuesdays

2:04:47

10) Anna Lundin, Fyris

2:39:06

H40 RM olympisk:

 

1) Fredrik Haglund Västerås SS

2:04:28

17) Christian Superti, Fyris

2:31:30

H55 RM olympisk:

 

1) Mikael Thorén, Motala TC

2:11:56

15) Håkan Tidirks, Fyris

2:58:18

H60 RM olympisk:

 

1) Per-Olof Branzell, Fyris

2:35:55

D olympisk motion:

 

1) Anna Hellström, Spif

2:27:43

17) Emma Juslin, Fyris

2:55:59

19) Lisa Umlauff, Fyris

2:59:13

H olympisk motion:

 

1) Simon Borg, Väsby SS

2:13:29

14) Carl Bodin, Fyris

2:27:27

16) Patrik Sundman, Fyris

2:30:05

17) Erik Modin, Fyris

2:30:51

36) Oskar Östlin, Fyris

2:38:03

77) Jan Lindblom, Fyris

2:55:08

81) Andreas Fält, Fyris

2:56:28

101) Robin Carlberg, Fyris

3:21:42

Flickor 14-15 USM (0,4-10-2,5 km):

 

1) Karin Söderqvist, Team LeWa Sport

39:02

2) Ebba Johansson, Fyris

39:24

Pojkar 16-17 USM (0,4-10-2,5 km):

 

1) Hampus Brunander, Väsby SS

29:19

4) Axel Joerö, Fyris

35:00

H sprint motion (0,4-20-5 km):

 

1) Joel Olofsson, Umeå SS

1:08:59

10) Björn Holmberg, Fyris

1:16:51

46) Deniz Varhos, Fyris

1:33:30

D sprint motion:

 

1) Hanna Wengrad, Västerås SS

1:17:30

4) Malin Grant, Fyris

1:20:45

9) Maria Svedin, Fyris

1:23:04

13) Kathrine Bjersand, Fyris

1:25:30

 

2017-07-01 Vansbro SM/RM medeldistans

 

H35 RM medeldistans (1,9-90-21,1 km):

 

1) Markus Nymark, 3CityTri

4:23:25

28) Dean McGowan, Fyris

5:52:29

H40 RM medeldistans :

 

1) Martin Flinta, FK Herkules

4:16:47

15) Christian Superti, Fyris

5:13:12

H45 RM medeldistans:

 

1) Ted Ås, Triathlon Väst

4:27:20

8) Micael Lindgren, Fyris

4:46:12

27) Johan Henriksson, Fyris

5:14:52

29) Johan Molander, Fyris

5:16:13

49) Magnus Tynnstedt, Fyris

6:01:44

H60 RM medeldistans:

 

1) Ralf Ståhl, Falu SS

5:31:57

2) Per-Olof Branzell, Fyris

5:47:59

H medeldistans motion:

 

1) Anders Johansson, Team KJ 226

4:50:14

2) Rickard Ödgren, Fyris

4:56:30

16) Christopher Bernestrå, Fyris

5:19:01

80) Jan Lindblom, Fyris

6:05:01

 

2017-07-05 Borås SM/RM sprint

 

H SM sprint (0,75-20-5 km):

 

1) Gabriel Sandör, IK NocOut.com

57:08

27) Carl Bodin, Fyris

1:19:29

H55 RM sprint:

 

1) Per Vikner, Västerås SS

1:14:57

6) Håkan Tidirks, Fyris

1:27:29

H60 RM sprint:

 

1) Per-Olof Branzell, Fyris

1:18:20

 

2017-07-08 Bokenäs

 

H olympisk (1,5-40-10 km):

 

1) Jonas Örarbäck, Triathlon Väst

2:03:04

8) Oscar Ek, Fyris

2:20:54

15) Mats Hellström, Fyris

2:35:36

D sprint motion (0,4-20-5 km):

 

1) Ebba Sigfridsson, I2 IF

1:07:39

5) Kathrine Bjersand, Fyris

1:19:54

Flickor 9-11 (0,1-5-1 km):

 

1) Malva Arvidsson, Brattås CK

22:37

3) Iselin Mattsdotter, Fyris

23:24

Pojkar 12-13 (0,1-5-1 km):

 

1) Algot Wedberg, Hälla IF

18:58

4) Johan Bjersand-Hällström, Fyris

21:11

Pojkar 16-17 (0,4-20-5 km):

 

1) Axel Joerö, Fyris

1:08:15

 

2017-07-08 Laponia

 

H tävling (3,8-180-42,2 km):

 

1) Odd Larsson, Norra Stockholm Endurance

9:53:11

18) Andreas Elmgren, Fyris

10:08:46

 

2017-07-15 Säter

 

Flickor -11 (0,1-5-1,25 km):

 

1) Emilia Hurst, Väsby SS

21:05

8) Wilma Danielsson, Fyris

25:15

Flickor 14-15 (0,375-10-2,5 km):

 

1) Karin Söderqvist, Team LeWa Sport

39:36

5) Lisa Malmström, Fyris

45:53

Pojkar -11 (0,1-5-1)25 km):

 

1) Leon Dahlin, IFK Hedemora

21:06

9) Oscar Danielsson, Fyris

30:08

 

2017-07-23 Gävle

 

Flickor 12-13(0,2-5-1 km):

 

1) Tilda Månsson, Väsby SS

23:18

6) Karin Ramqvist, Fyris

27:27

Flickor 9-11 (0,1-2,5-0,5 km):

 

1) Emilia Hurst, Väsby SS

13:45

7) Wilma Danielsson, Fyris

16:17

8) Elin Stengel, Fyris

16:55

9) Katie McGowan, Fyris

17:48

Pojkar -8 (0,1-2,5-0,5 km):

 

1) Aron Hyttinen, IFK Hedemora

22:53

2) Axel Stengel, Fyris

24:11

D35 olympisk (1,5-40-10 km):

 

1) Ann-Sofie Wetterberg, Team LeWa Sport

2:29:38

6) Anna Linde, Fyris

2:51:14

H40 olympisk:

 

1) Daniel Herstedt, Heleneholm

2:09:02

7) Christian Superti, Fyris

2:29:12

H45 olympisk:

 

1) Lars Mattsson, Stöcke TS Järnet

2:08:12

13) Mårten Stengel, Fyris

2:37:16

H55 olympisk:

 

1) Johan Alm, Terrible Tuesdays

2:24:16

6) Håkan Tidirks, Fyris

2:53:17

D olympisk motion:

 

1) Mona Hallberg, Set Sail IF

2:17:58

4) Elin Zimmerman, Fyris

2:35:31

9) Emma Juslin, Fyris

2:47:36

10) Maria Svedin, Fyris

2:47:37

12) Lisa Umlauff, Fyris

2:49:53

H olympisk motion

 

1) Boris Klimes, Väsby SS

2:12:41

8) Rickard Ödgren, Fyris

2:23:39

27) Håkan Molander, Fyris

2:35:09

69) Robin Carlberg, Fyris

3:22:20

D sprint motion (0,4-20-5 km):

 

1) Emilie Björklund Bordun, Åkersbergs TF

1:12:30

23) Catharina Alm, Fyris

1:25:24

 

2017-08-05 Sassenberg, GER

 

Militär-VM olympisk (1,5-40-10 km):

 

39) Anna Lundin, Fyris

2:39:00

 

2017-08-05 Morakniven

 

D olympisk (1,5-40-10 km):

 

1) Kerry McGawley, Östersund

2:18:37,8

17) Catharina Alm, Fyris

3:04:33,9

 

2017-08-06 Malmö

 

Pojkar 16-17 sprint (0,75-20-5 km):

 

1) Finn Grosse-Freese, GER

1:05:44

6) Axel Joerö, Fyris

1:14:08

H55 sprint:

 

1) Mikael Thorén, Motala TC

1:08:38

7) Håkan Tidirks, Fyris

1:27:23

 

2017-08-12 Västervik

 

H sprint motion (0,4-20-5 km):

 

1) Mattias Törnqvist, IK NocOut.com

1:01:42

8) Isak Thaning, Fyris

1:12:27

 

2017-08-19 Knivsta (0,3-16-3,8 km)

 

D f. 1978-95:

 

1) Christina Tedenlund

52:50

2) Anna Lundin, Fyris

53:43

 

2017-08-19 Sala silverman

 

D sprint (0,65-30-7 km:

 

1) Ann-Kristin Lundin

1:44:35

10) Catharina Alm, Fyris

1:55:41

H sprint tävling:

 

1) Elias Rapp, Västerås

1:22:45

8) Carl Bodin, Fyris

1:36:20

9) Axel Joerö, Fyris

1:37:13

D medeldistans motion (1,9-90-21 km):

 

1) Anna Westlund, Enebyberg

5:19:41

13) Zandra Tornstam, Fyris

6:23:51

H medeldistans motion:

 

1) Rickard Ödgren, Fyris

4:38:38

17) Håkan Molander, Fyris

5:06:34

39) Mattias Danielsson, Fyris

5:31:36

H35 medeldistans:

 

1) Joachim Bygg, IFK Sala

4:27:26

8) Oscar Larsson, Fyris

5:15:25

H45 medeldistans:

 

1) Fredrik Svanberg, Västerås

4:21:22

5) Johan Stendahl, Fyris

4:38:12

8) Daniel Dchön, Fyris

4:52:37

 

2017-08-19 IM Kalmar (3,9-180-42,2 km)

 

H18-24:

 

1) Gabriel Björlin, Kalmar RC Triathlon

8:37:35

12) Oskar Östlin, Fyris

11:52:24

H30:

 

1) Geert Janssens, BEL

8:36:12

57) Fabian Karlsson, Fyris

10:49:20

H35:

 

1) Magnus Olander, Terrible Tuesdays

8:58:11

224) Isak Thaning, Fyris

12:56:39

H40:

 

1) Dan Johnsson, Apladalens LK

9:09:39

85) Patrik Sundman, Fyris

10:42:09

372) Deniz Varhos, Fyris

14:28:27

H45:

 

1) Calle Brümmer, SWE

8:52:13

127) Johan Molander, Fyris

11:13:11

153) Mattias Holman, Fyris

11:44:01

166) Mårten Stengel, Fyris

11:50:10

H55:

 

1) Manfred Kraft, GER

9:45:21

27) Kurt Laitamaa, Fyris

12:06:57

41) Jan Gustafsson Fyris

12:42:39

 

2017-08-20 IM Köpenhamn, DEN (3,9-180-42,2 km):

 

H45:

 

1) Morten Sonne, DEN

8:56:26

18) Micael Lindgren, Fyris

9:48:53

 

2017-08-21 Rådasjön

 

H sprint:

5) Oscar Ek, Fyris

1:00:50

D sprint:

Lindakatarina Ek, Fyris

1:12:36

Ungdom:

Iselin Mattsdotter, Fyris

19:25

 

2017-08-26 Tenson Tjörn 11.3

 

H medeldistans (1,9-90-21 km):

 

1) Jesper Svensson, Motala TC

3:45:58

22) Oscar Ek, Fyris

4:20:26

 

2017-08-26 Käringsund, Åland

 

Halv IM (1,9-90-21 km)

 

24) Hans-Erik Wahlund, Fyris

6:12:09

Olympisk motion (1,5-40-10 km):

 

63) Stig Ek, Fyris

2:59:19

Supersprint (0,4-10-2,5 km):

 

21) David Wahlund, Fyris

53:42

Flickor -11 (0,1-3-1 km):

 

17) Linnea Wahlund, Fyris

26:03

 

2017-08-27 Tenson Tjörn sprint

 

D (0,75-20-5 km):

 

1) Jonna Hedbys, Militärhögskolan

1:15:38

5) Lindakatarina Ek, Fyris

1:20:22

 

2017-08-27 Vattenfall Stockholm

 

D sprint motion (0,4-20-5 km):

 

1) Maria Åhr, Umara Sport

1:08:33

105) Catharina Alm, Fyris

1:37:35

D olympisk motion (1,5-40-10 km):

 

1) Sofie Dyring

2:24:51

6) Malin Grant, Fyris

2:43:13

H olympisk motion:

 

1) Michal Wiecek

2:14:00

155) Henrik Gellin, Fyris

2:43:01

178) Henrik Jansson, Fyris

2:44:47

H60 olympisk:

 

1) Per-Olof Branzell, Fyris

2:36:24

D30 olympisk:

 

1) Elin Zimmerman, Fyris

2:37:32

 

2017-09-10 Santa Cruz 70.3

 

H40:

 

1) Sami Inkinen, USA

4:00:38

51) Mats Hellström, Fyris

5:04:51

 

Slutställning Danske Invest Triathlon Series 2017 (totalt 4 tävlingar).

D senior:

 

1) Annie Thorén, Motala TC

3510 p (4 tävling)

23) Anna Lundin, Fyris

436 p (1 tävling)

H senior:

 

1) Rickard Carlsson, 388 Småland

3008 p. (4 tävlingar)

64) Carl Bodin, Fyris

56 p. (1 tävling)

Ungdom 16-17:

 

1) Oscar Eliasson, Alingsås

3265 p. (4 tävlingar)

6) Axel Joerö, Fyris

1175 p. (2 tävlingar)

Juniorer 18-19:

 

1) Axel Ramhult, IK Ymer

3206 p. (4 tävlingar)

16) Axel Joerö, Fyris

367 p. (1 tävling)

D35:

 

1) Ann-Sofie Wetterberg, Team LeWa Sport

3510 p. (4 tävlingar)

12 Anna Linde, Fyris

542 p. (1 tävling)

H40:

 

1) Roger Sjösten, Ronneby SS

3335 p. (4 tävlingar)

11) Christian Superti, Fyris

846 p. (2 tävlingar)

H45:

 

1) Stefan Ljungberg, Ericson Stockholm IK

3145 p. (4 tävlingar)

34) Mårten Stengel, Fyris

314 p. (1 tävling)

H55:

 

1) Martin Edgren, Team Triathlon & Multisport

2546 p. (4 tävlingar)

3) Håkan Tidirks, Fyris

2032 p. (4 tävlingar)

H60:

 

1) Per-Olof Branzell, Fyris

2000 p. (2 tävlingar)

Föreningar:

 

1) Väsby SS

490 p.

15) Fyris

130 p.

 

Uppdaterad: 03 JAN 2018 17:02 Skribent: Robert Noack
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info