Hoppa till sidans innehåll

2016


Resultat IK Fyris Triathlon 2016

Sammanställt av Sören Winge

 

05-01  VÄSBY DUATHLON

P14-15 (5-20-2,5 km):

1)   Elliot Nord, Väsby                                   1:15:38

2)   Malcolm Kallin, Fyris                               1:26:07

Herrar motion kort (5-20-2,5 km):

1)   Jakob Sundberg, Fyris                            1:02:20

9) Glenn Jäderlund Fyris                             1:11:00

Pojkar/flickor 11 kort (1-2,5-1 km):

1)   Vilhelm Loodfalgen, Tureberg                    15:34

7) Karin Ek, Fyris                                            18:10

Flickor Pojkar 11 lång (1-5-1 km):

1)   Theo Moberg, Väsby                                 17:47

14) Iselin Mattsdotter, Fyris                            24:55

15) Katie McGowan, Fyris                              25:19

H35, RM (5-20-2,5 km):

1)   Marcus Brandt, Mantra                              58:53

7) Dean McGowan, Fyris                            1:08:11

8) Christian Superti, Fyris                           1:10:03

10) Oscar Larsson, Fyris                            1:16:31

H45, RM (5-20-2,5 km):

1)   Odd Larsson, Norra Stockholm End.     1:02:57

2)   Johan Stendahl, Fyris                            1:03:38

H60, RM (5-20-2,5 km):

1)   Nils Holmström, Stockholm City Triathlon 1:09:11

2)   Per-Olof Branzell, Fyris                          1:13:47

H senior, SM (10-40-5 km:

1)   Fredrik Bäckson, Umara                        1:51:26

23) Oscar Ek, Fyris                                     2:06:14

28) Christopher Bernestrå, Fyris                2:11:21

 

05-29  HALLSTA

2xminisprint H16-17 förmiddag (0,4-10-2,5 km):

1)   Hampus Brunander, Väsby                      33:18

5) Axel Joerö, Fyris                                       37:30

H16-17 final:

1)   Andreas Carlsson, Väsby                         35:28

3)   Axel Joerö, Fyris                                         44:18

H35 olympisk (1,5-40-10 km):

1)   Thomas Stevens, Mantra                        2:10:36

9) Christian Superti, Fyris                            2:36:12

Flickor 12-13 sprint (0,15-5-1 km):

1)   Karin Söderqvist, LeWa sport                     21:45

4)   Ebba Johansson, Fyris                               26:02

Flickor 9-11 sprint (0,05-2,5-0,5 km):

1)   Hanna Eliasson, Alingsås                           25:12

8) Iselin Mattsdotter, Fyris                               30:01

 

06-06  ÖREBRO

H35 medeldistans (1,9-90-21 km):

1)   David Wikström, Västerås CK                 4:28:50

5)   Christian Superti, Fyris                            5:00:16

 

06-18  UPPSALA SM/RM SPRINT (0,75-20-5 KM)

D21 SM:

1)   Annie Thorén, Motala                              1:05:16

15) Elin Andersson, Fyris                             1:20:08

H21 SM:

1)   Oskar Djärv, IF30k.se                                 57:51

17) Johan Larsson, Fyris                              1:03:53

29) Christopher Bernestrå, Fyris                   1:07:51

H35 RM:

1)   Mattias Sommerqvist, Elfsborg                1:02:46

9) James Archer, Fyris                                 1:08:56

H55 RM:

1)   Per Vikner, Västerås SS                          1:10:15

6)   Jan Gustavsson, Fyris                             1:22:23

7)   Håkan Tidriks, Fyris                                 1:28:03

H60 RM:

1)   Kari Aho, Ran                                           1:09:40

2)   2) Per-Olof Branzell, Fyris                        1:17:35

3)   3) Stig Ek, Fyris                                        1:35:27

H16-17 USM:

1)   Andreas Carlsson, Väsby                         1:02:09

4)   Axel Joerö, Fyris                                       1:14:56

 

06-18  UPPSALA  Tri4Fun

Flickor -11 (0,1-4,5-1,2 km):

1)   Alma Bergqvist, Sala                                    21:01

5)   Iselin Mattsdotter, Fyris                                22:42

8)   Elin Stengel, Fyris                                        28:11

9)   Katie McGowan, Fyris                                  29:15

Flickor 12-13 (0,2-4,5-1,2 km):

1)   Tilda Månsson, Väsby                                  21:09

2)   Ebba Johansson, Fyris                                 21:47

Pojkar -11 (0,1-4,5-1,2 km):

1)   Edward Nord, Väsby                                    21:05

2)   Johan Bjersand-Hellström, Fyris                  22:09

Pojkar/flickor 6-8 utan tidtagning (0,05-2,5-0,6 km):

Från Fyris deltog:

Elin Ramqvist, Malte Christiernin, Melker Christiernin, Neo Wetterlund, Isac Wetterlund, Johanna Gåfvels, Linnea Wahlund och David Wahlund.

 

06-19  UPPSALA  OLYMPISK MOTION (1,5-40-10 KM)

Damer motion:

1)   Stephanie Karlsson, Spif                             2:24:24

14) Lisa Umlauff, Fyris                                     2:57:24

Herrar motion:

1)   Johan Näsmark, Roden TC                         2:13:46

15) Fabian Karlsson, Fyris                               2:21:00

21) Rickard Ödgren, Fyris                                2:22:42

35) Dean McGowan, Fyris                               2:27:27

38) Christian Superti, Fyris                              2:27:42

46) Carl Bodin, Fyris                                        2:30:15

72) Jan Lindblom, Fyris                                   2:36:47

96) Mattias Danielsson, Fyris                          2:50:31

100) Mats Hall, Fyris                                        2:55:12

Herrar sprint motion (0,4-20-5 km):

1)   Simon Berg, Väsby                                      1:04:52

11) Patrik Samuelsson, Fyris                           1:17:46

 

06-19  UPPSALA  SM STAFETT (0.265-6-1,2 KM)

1)   Mantra                                                          1:23:41

7) Fyris lag I (Lindakatarina Ek, Christopher Bernestrå, Magdalena Erkki, Johan Larsson)                                       1:35:03

12) Fyris lag II (Elin Andersson, Christian Superti, Anna Lundin, Glenn Jäderlund)                                                         1:42:45

07-02   HALMSTAD MEDELDISTANS (1,9-90-21 KM)

H45:

     1) Fredrik Ottosson, Höglandet                          4:32:58

     19) Fredric Söderberg, Fyris                              5:24:34

 

07-02  SÖDERHAMNS SKÄRGÅRD (0,75-20-5 KM)

Herrar motion:

     1) Rasmus Andersson, Falun                            1:01:48

     4) James Archer, Fyris                                      1:08:43

     8) Patrik Samuelsson, Fyris                              1:16:47

 

07-02  VANSBRO MEDELDISTANS SM7RM (1,9-90-21 KM)

H35:

     1) Petter Sandelain, TwinPeaks                        4:18:10

     27) Christian Superti, Fyris                                5:18:31

     32) Oscar Larsson, Fyris                                   5:40:01

H40:

      1) Erik B:son Blomberg, AXA Sports                4:18:25

      48) Daniel Schön, Fyris                                    5:10:31

      54) Mårten Stengel, Fyris                                 5:21:04

H45:

      1) Odd Larsen, Norra Stockholm                     4:28:19

      17) Johan Stendahl, Fyris                                4:50:15

      26) Johan Melander, Fyris                               5:00:59

      56) Magnus Tynnstedt, Fyris                           6:13:24

H55:

      1) Mikael Walfridsson, IFK Österbymo            4:21:27

      10) Jan Gustavsson, Fyris                               5:53:18

H60:

      1) Emil Raschle, SUI    (ej RM)                        5:11:19

      2) Per-Olof Branzell, Fyris  (1:a RM)               5:16:35

H motion:

      1) Emil Lönn, Räddningstjänsten                    4:33:32

      11) Patrik Sundman, Fyris                               5:05:55

      18) Mattias Holman, Fyris                               5:19:13

Damer SM:

      1) Åsa Lundström, Terrible Tuesdays Tri       4:21:45

      26) Anna Lundin, Fyris                                     5:57:02

 

07-03  VATTENFALL WORLD TRIATHLON

Damer olympisk (1,5-40-10 km):

      1) Desirée Andersson                                          2:21:01

      9) Elin Andersson, Fyris                                      2:36:05

H olympisk motion:

      1) Fredrik Eklund                                                 2:10:28

      168) Christian Superti, Fyris                                2:38:15

Olympisk stafett:

      1) Terrible Tuesdaus lag 2                                  1:55:12

      7) Fyris (MatsHall, Deniz Varhoz, Rikard Ödgren) 2:26:32

 

07-07  HAUGESUND IRONMAN 70.3 (1,9-90-21,1 km)

H30:

      1) Jarle Wermskog, NOR ………………………4:10:23

      156) Ragnar Hansen, Fyris                              6:10:05

 

07-09  GÖTA KANAL TRIATHLON

H sprint motion (0,75-20-5 km):’

      1) Carl Magnus Helin, Lidingö                          1:02:08

      5) Fabian Karlsson, Fyris                                 1:08:33

 

07-10  IRONMAN JÖNKÖPING 70.3 (1,9-90-21,1 KM

H30:

      1) Mats Nagelsen Hansen, NOR                     4:18:34

      7) Oscar Ek, Fyris                                            4:28:16

 

07-16  SÄTER

Flickor 11 (0,1-5-1,25 km):

      1) Emilia Hurst, Väsby                                         23:33

      8) Iselin Mattsdotter, Fyris                                   27:32

Damer olympisk (1,5-40-10 km):

      1) Lindakatarina Ek, Fyris                                2:44:46

 

07-17 GÄVLE

Tri4Fun Flickor 12-13 (0,2-5-1 km):

      1) Tilda Månsson, Gävle                                    20:43

      4) Ebba Johansson, Fyris                                  22:15

Tri4Fun Flickor 9-11 (0,1-2,5-0,5 km):

      1) Alma Bergqvist, IFK Sala                              12:53

      3) Iselin Mattsdotter, Fyris                                 15:03

      4) Katie McGowan, Fyris                                   17:35

      5) Wilma Danielsson, Fyris                                18:01

Damer olympisk motion (1,5-40-10 km):

      1) Rebecca Karlsson, Ljusdal                         2:23:14

      13) Anna Linde. Fyris                                     2:58:45

Herrar olympisk motion:

      1) Thomas Stevens, Mantra                           2:01:33

      21) Christian Superti, Fyris                             2:22:42

      23) Dean McGowab, Fyris                              2.23:46

      41) Carl Bodin, Fyris                                       2:32:09

      58) Mattias Danielsson, Fyris                         2:45:48

Damer sprint motion (0,75-20-5 km):

      1) Sandra Svensk, Edsbyn                             1:14:59

      8) Catharina Alm, Fyris                                   1:25:49

Herrar senior sprint:

      1) Gabriel Sandör, IKNocOut.se                        58:03

      24) Oscar Ek, Fyris                                         1:06:54

H35 sprint:

      1) Roger Sjösten, Ronneby SS                       1.02:56

      8) James Archer, Fyris                                    1:09:11

H60 sprint:

      1) Per-Olof Branzell, Fyris                               1:13:42

 

07-23   KARLSTAD

Damer sprint motion (0,4-20-5 km):

      1) Ida Larsson, Örebro AIK                              1:11:04

      2) Anna Lundin, Fyris                                       1:16:22

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km):

      1) Erik Marki Björkli, NOR                                2:13:57

      14) Carl Bodin, Fyris                                        2:42:25

Herrar senior olympisk:

      1) Per Lindblom, Fredrikshof                           2:14:43

      12) Fredrik Hartman, Fyris                              2:42:54

 

07-23  UMEÅ  SM/RM OLYMPISK (1,5-40-10 KM)

H40 RM:

      1) Pierre Schmidt, Anderstorp                        2:11:53

      3) Micael Lindgren, Fyris                                2:19:29

H60 RM:

      1) Per-Olof Branzell, Fyris                              2:34:27

 

07-24 UMEÅ MOTION

Herrar olympisk (1,5-40-10 km):

      1) Michal Wiecek                                          2:21:38

      17) Jan Lindblom, Fyris                                2:43:57

 

07-30  HORLA

Herrar sprint  motion (0,4-20-5 km):

      1) Jonas Örarbäck, Mantra                          1:21:52

      11) Jakob Sundberg, Fyris                           1.29:08

 

08-07  MORA OLYMPISK (1,5-40-10 KM)

Damer:

      1) Rebecca Karlsson, Ljusdal                      2:32:50,9

      10) Catharina Alm, Fyris                              3:07:06,7

 

08-12   OSLO TRIATHLON

Herrar sprint (0,75-23-5 km):

      1) Per Hellevik Carlsson, NOR                    1:11:17

      139) Ragnar Hansen, Fyris                          1:33:58

 

08-13  XTERRA OFFROAD TRIATHLON

Herrar (1,5-30MTB-10 km):

      1) Mauricio Mendez                                      2:19:26

      37) Johan Larsson, Fyris                              2:58:19

 

08-20  SALA SILVERMAN

H35 medeldistans (1,9-90-21,1 km):

      1) Tobias Palmkvist, IKNocOut.se               4:26:45

      6) Christian Superti, Fyris                            4:53:45

H45 medeldistans:

      1) Fredrik Svanberg, Västerås CK               4:26:22

      4) Johan Stendahl, Fyris                              4:42:57

Herrar medeldistans motion:

      1) Daniel Hedberg                                        4:24:33

      4) Jakob Sundberg, Fyris                             4:31:05

      12) Fabian Karlsson, Fyris                           4:49:52

      14) Rickard Ödgren, Fyris                            4:50:57

      53) Patrik Samuelsson. Fyris                       5:20:17

      64) Henrik Ortsäter, Fyris                             5:29:25

      76) Jan Lindblom, Fyris                                5:35:32

Herrar tävling sprint (0,65-30-7 km):

      1) Andreas Ringvall, IFK Sala                      1:26:10

      11) Carl Bodin, Fyris                                    1:36:35

      20) Deniz Varhoz, Fyris                                1:52:53

Damer sprint motion:

      1) Jessica Nordström, IFK Sala                    1:34:34

      17) Zandra Tornstam, Fyris                          1:57:34

      23) Catharina Alm, Fyris                               2:00:48

 

08-20   IRONMAN KALMAR (3,86-180,2-42,2 KM)

H30:

      1) Adam Stenman, SWE                              8:57:47

      59) Christopher Bernestrå, Fyris                10:28:09

H40:

      1) Mark Livesey, GBR                                  8:56:36

      42) Micael Lindgren, Fyris                            9:47:00

      109) Patrik Sundman, Fyris                         10:35:17

H45:

      1) Thomas Baierl, DE                                   9:10:31

      98) Johan Molander, Fyris                         10:53:33

      154) Christian Josefsson, Fyris                  11:29:23

      157) Mattias Holman, Fyris                        11:31:33

      174) Johan Henriksson, Fyris                    11:42:16

      211) Tommie Sundström, Fyris                 12:04:41

 

08-20  KNIVSTA TRIATHLON (0,3-16-3,8 KM)

H40:

      1) Peter Saetre, Fyris                                     45:24

 

08-27  KÄRINGSUND, ÅLAND

Damer motion olympisk (1,5-40-10 km):

      1) Anna Linde, Fyris                                    3:01:59

H30 olympisk:

      1) Henrik Jansson, Väsby                           2:12:16

      3) Dean McGowan, Fyris                            2:33:01

H60 olympisk:

      1) Stig Ek, Fyris                                          3:11:39

Herrar elit halv IM (1,9-90-21,1 km):

      1) Oscar Ek, Fyris                                       4:41:31

H30 halv IM:

      1) Tommi Nieminen, FIN                            4:43:39

      5) Christian Superti Fyris                            5:12:45

Herrar motion halv IM:

      1) Håkan Engman                                       5:49:25

      4) Hans-Erik Wahlund, Fyris                       6:24:10

Flickor 11 (0,1-3-1 km):

      1) Siiri Pekkala, FIN                                       16:08   

      5) Iselin Mattsdotter, Fyris                             19:58

      10) Linnea Wahlund, Fyris                             31:28

Pojkar 11 (0,1-3-1 km):

      1) Nico Kulju, FIN                                           16:44

      6) Johan Bjersund Hällström, Fyris                20:52

Flickor 9 (0,1-3-1 km):

      1) Maria Nagavskina, RUS                            19:38

      5) Katie McGowan, Fyris                               25:25

Supersprint herrar motion (0,4-10-2,5 km):

      1) Hubertus von Frankell, ÅL                         37:47

      2) Mats Hällström, Fyris                                 37:47

Supersprint pojkar 15 (0,4-10-2,5 km):

      1) Elliot Nord, Väsby                                       39:33

      8) David Wahlund, Fyris                               1:08:45

 

09-04  OS, NOR SPRINT (0,75-20-5 KM)

H40:

      1) Thomas Thorn, NOR                                1:10:10

      6) Mats Hällström, Fyris                                1:14:25

 

09-24  IRONMAN MALLORCA (3,86-180,2-42,2 KM)

H40:

      1) Koen Vanderboke, BEL                           8:55:16

      168) Daniel Schön Fyris                            11:47:09

 

DANSKE INVEST TRIATHLON SERIES 2016

P16-17:

      1) Hampus Brunander, Väsby                    3390 poäng (4)

      4) Axel Joerö, Fyris                                      950 poäng (1)

H35:

      1) Roger Sjösten, Ronneby                        3318 poäng (4)

      10) James Archer, Fyris                               893 poäng (2)

H40:

      1) Peter Fange, IFK Sala                             2684 poäng (4)

      6) Micael Lindgren, Fyris                               985 poäng (2)

H55:

      1) Per Wikner, Västerås SS                         3600 poäng (4)

      13) Jan Gustavsson, Fyris                             542 poäng (1)

      15) Håkan Tidriks, Fyris                                   50 poäng (1)

H60:

      1) Per-Olof Branzell, Fyris                            2740 poäng (3)

      6) Stig Ek, Fyris                                              685 poäng (1)

 

I serien ingick fyra tävlingar, nämligen SM/RM sprint i Uppsala 18/6, Gävle sprint 17/7, SM/RM olympisk i Umeå 23/7 samt Malm olympisk 7/8. Siffran inom parentes efter poängsumman anger hur många av dessa lopp respektive deltagare har fullföljt.

Uppdaterad: 18 JAN 2017 08:12 Skribent: Robert Noack
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info