Hoppa till sidans innehåll

2015


Tävlingsresultat IK Fyris Triathlon 2015

Sammanställd av Sören Winge

 

10 april: IM BARCELONA

H45:

1) Dominique, Robert 09:13:45

73) Fredric Söderberg, Fyris 10:35:23


01 maj:    VÄSBY DUATHLON SM/RM

Barn kort, flickor (1-4-1 km)

1)   Frida Löfgren, Alingsås Tri             15:40

   13) Linnea Wahlund, Fyris                   22:03

   14) Katie McGowan, Fyris                    23:02

 

H35 RM (5-20-2,5 km)

1)   Marcus Brandt, Mantra Sport         58:27

     5) Dean McGowan, Fyris                 1:09:18

H45 RM (5-20-2,5 km)

1)   Pablo Schneiter, Fyris                  1:02:12

H55 RM (5-20-2.5 km)

1)   Håkan Thomée, Fredrikshof CK   1:11:06

     5) Per-Olof Branzell, Fyris                 1:13:38

Motion kort herrar (5-20-2,5 km)

1)   Vasco Paiva Vilaca                           59:20

2)   Jakob Sundberg, Fyris                   1:03:14

    4) Peter Saetre, Fyris                          1:03:18 

   12) Glenn Jäderlund, Fyris                   1:10:08

   21) Christian Superti, Fyris                   1:12:15

Motion kort damer (5-20-2.5 km)

1)   Jenna Gestranin, Åland                  1:08:53

5) Lindakatarina Ek, Fyris                   1:12:54

 

09 maj    MALLORCA IM 70.3 (1,9-90-21 km)

Damer:

1)   Jo Haley, GBR                                 5:11:13

99) Lindha Stolpe, Fyris                       7:27:45

 

31 maj    HALLSTA OLYMPISK (1,5-40-10 km)

H40:

1)   Per Lindblom, Fredrikshof CK         2:09:27

6) Andreas Forsberg, Fyris                  2:21:22

H55:

1)   Per-Olof Branzell, Fyris                   2:30:46

Herrar olympisk motion:

1)   Håkan Brovell, Spif                          2:13:40

7) Christian Superti, Fyris                     2:22:47

31 maj   HALLSTA SPRINT (0,75-20-5 km)

Herrar senior:

1)   Ludwig Fleetwood, SLK Oxelösund   55:21

6) Johan Larsson, Fyris                          58:16

 

06 juni   ÖREBRO TRIATHLON 11.3

Kort motion damer (0,32-30-7 km)

1)   Sabine Hedlund, V:a Mälardal Tri    1:37:12

4) Elin Andersson, Fyris                        1:48:25

H40 medeldistans (0,965-90-21 km)

1)   Michael Eriksson, IFK Sala              4:03:49

3) Carl Wennertorp, Fyris                     4:20:16

Medeldistans motion herrar

1)   Jakob Viktorsson, Hasselfors          4:18:24

2)   3) Christian Superti, Fyris                4:41:47

(Anm: Avkortad simning pga låg vattentemperatur, skulle eg. ha varit 1,9 km)

 

13 juni   UPPSALA TRIATHLON SPRINT, SM/RM (0,75-20-5 km)

D35 RM:

1)   Matilda Johansson, Norrtälje CK        1:12:38

2)   Åsa Christiernin, Fyris                         1:16:25

H40 RM:

1)   Fredrik Haglund, Västerås SS                58:47

12) Carl Wennertorp, Fyris                       1:08:51

H45 RM:

1)   Lars Mattsson, Stöcke TS Järnet            59:08

17) Kan Lindblom, Fyris                            1:20:26

H55 RM:

1)   Torbjörn Malmgren, Triathlon Väst       1:06:01

2)    Per-Olof Branzell, Fyris                        1:09:30

5) Jan Gustavsson, Fyris                           1:17:07

8) Håkan Tidriks, Fyris                               1:18:36

9) Leif Ivemyr, Fyris                                    1:20:46

Herrar seniorer:

1)   Oskar Djärv, Mantra Sport                        59:21

16) Johan Larsson, Fyris                            1:07:13

23) Oliver Schalk, Fyris                              1:10:14

 

14 juni   UPPSALA TRIATHLON MOTION

Flickor 6 år och äldre (0,1-3-1 km):

Selma Benyahia, Fyris                                       deltagit

Johanna Gåfvels, Fyris                                      deltagit

Iselin Mattsdotter, Fyris                                      deltagit

Katie McGowan, Fyris                                        deltagit

Elin Srengel, Fyris                                              deltagit

Linnea Wahlund, Fyris                                       deltagit

Herrar olympisk motion (15-40-10 km):

1)   Amado Chapa Del Bosque, Sth City         2:11:42

13) Andreas Bergqvist, Fyris                          2:23:05

16) Christopher Bernestrå, Fyris                    2:24:28

28) Johan Molander, Fyris                             2:29:39

30) Mattias Holman, Fyris                              2:30:16

40) Christian Superti, Fyris                            2:35:04

44) Erik Österman, Fyris                                2:37:24

54) Henrik Ortsäter, Fyris                               2:41:20

Herrar sprint motion (0,75-20-5 km):

1)   Joel Svensson, IK NocOut.se                    1:02:08

15) Rickard Ödgren, Fyris                              1:17:35

Pojkar 6 år och äldre (0,1-3-1 km):

Malte Christiernin, Fyris                                  deltagit

Oliver Hylén, Fyris                                           deltagit

 

14 juni UPPSALA TRIATHLON SM STAFETT

4 sträckor, dam-herr-dam-herr. Varje sträcka 0,265-6-1,2 km)

1)   Mantra Sport                                              1:23:31

3) Fyris (Åsa Christiernin -Johan Larsson-Lindakatarina Ek-Christopher Bernestrå)                                    1:28:40

 

21 juni    KRONBORG; DEN, 70.3 (1,9-90-21 km)

D30:

1)   Christina Svejstrup, DEN                            4:43:43

14) Lindakatarina Ek, Fyris                              5:23:32

M35:

     1)Paulo Antunes, POR                                         4:15:22

      2) Alexander Eiler, Fyris                                      4:21:35

D35:

1)   Tarja Stenum, DEN                                          4:38:47

30) Lindha Stolpe, Fyris                                        7:01:20

 

27 juni  VANSBRO TRIATHLON MEDELDISTANS (1,9-90-21 km)

Damer motion:

1)   Zandra Larsson, Täby                                     5:19:36

9) Anna Lundin, Fyris                                           5:46:31

Herrar motion:

1)   Tommi Lindeman, Kvarken Capital                 4:40:10

55) Christian Superti, Fyris                                  5:13:40

144) Jon Sjöberg, Fyris                                       5:41:13

Herrar tävlingsklass:

1)   Björn Andersson, Terrible Tuesdays TC         4:01:05

45) Micael Lundgren, Fyris                                  4:47:23

61) Daniel Schön, Fyris 4:52:52

66) Johan Molander, Fyris                                   4:55:32

105) Fredrik Söderberg, Fyris                              5:07:50

106) Dean McGowan, Fyris                                 5:08:02

158) Öivin Grönberg, Fyris                                  5:30:25

 

27 juni  SÖDERHAMNS SKÄRGÅRDS TRIATHLON

Herrar motion (0,75-20-5 km):

1)   Rasmus Andersson. Höglandets tri                 1:00:13

14) Patrik Samuelsson, Fyris                                1:17:09

 

27 juni   MOTALA: ITU VM LÅNGDISTANS (4-120-30 km)

H30:

1)   Mike Wood, GBR                                             5:31:32

18) Oscar Ek, Fyris                                               6:11:36

H55:

1)   Roland Eble, SUI                                             6:00:48

24) Per-Olof Branzell, Fyris                                  7:04:56

33) Jan Gustavsson, Fyris                                    7:24:39

H25:

1)   Adriel Young, AUS                                           5:24:52

37) Glenn Jäderlund, Fyris                                   7:25:29

 

28 juni   TRI4FUN PÅ VM I MOTALA

Flickor 7 år och äldre (0,05-2.5-0,5 km):

1)   Moa Rundström, Team Lewa Sport                 13:59

8) Iselin Mattsdotter, Fyris                                     17:36

 

28 juni   KLAGENFURT; AUT, IM (3,86-180,2-42,2 km)

H40:

1)   Yvain Jeanneret-Gris, SUI                                8:57:55

131) Carl Wennertorp, Fyris                                10:45:45

 

28 juni   IM NICE, FRA  (3,86-180,2-42,2 km)

H55:

1)   Hugues Schuster, FRA                                     9:32:03

184) Anders Sundberg, Fyris                               12:38:54

 

4 juli   SÄTER TRIATHLON

H55 (0,375-20-5 km):

1)   Leif Ivemyr, Fyris                                               1:22:53

 

5 juli   UMEÅ TRIATHLON

Herrar sprint (0,75-20-5 km):

1)   Ludwig Fleetwood, SLK Oxelösund                      55:38

6) Johan Larsson, Fyris                                             59:52

11) Oliver Schalk, Fyris                                           1:04:34

Herrar olympisk motion (1,5-40-10 km):

1)   John Kärner, Dalregementet                               1:50:08

5) Micael Lindgren, Fyris                                         2:02:30

 

11 juli IM Florida

H40:

1) De Castilho, Virgilio 09:15:36

48) Daniel Schön, Fyris 11:07:59

 

18 juli   GUDINGE TRIATHLON (0,15-6-2 km)

1)   Gunnar Söderström, Formtopp IF                          19:18

2)   Leif Ivemyr, Fyris                                                    24:48

 

18 juli  VÄSTERÅS  SM OLYMPISK

Herrar sprint motion (0,75-20-5 km):

1)   Jonas Moberg                                                    1:13:29

4) Jens Andersson, Fyris                                        1:18:36

 

19 juli   VÄSTERÅS RM OLYMPISK (1,5-40-10 km)

Damer motion:

1)   Sue Thunström, Spif                                          2:28:10

8) Anna Lundin, Fyris                                             2:52:26

H55 RM:

1)   Peter Agelii, Väsby SS                                      2:17:38

3) Per-Olof Branzell, Fyris                                     2:26:21

Herrar motion:

1)   Per Bergh                                                          2:15:37

20) Rickard Ödgren, Fyris                                      2:30:42

28) Mattias Holman, Fyris                                      2:32:44

38) Christian Superti, Fyris                                    2:37:01

 

19 juli  IM ZÜRICH, SUI  (3,86-180,2-42,2 km)

H40:

1)   Stephane Rif, FRA                                           9:32:53

119) Henrik Ortsäter, Fyris                                  12:03:13

 

24/7    VÄTTER CHALLENGE

Herrar sprint motion (0,4-20-5 km):

1)   Robert Gustafsson, Jönköpings CK                     55:18,7

22) Glenn Jäderlund, Fyris                                     1:06:22,7

 

25/7  VÄTTER CHALLENGE  SM/RM MEDELDISTANS (1,9-90-21 KM)

Herrar motion:

1)   Peter Kristensson, Team Colting                       4:28:41,9

36) Roger Wilde, Fyris                                            6:13:56,3

 

28 juli   KÄRINGSUND, ÅLAND

½ IM motion (1,9-90-21 km):

1)   Jonas Pertoft                                                     5:29:37

3) Christian Superti, Fyris                                      5:45:09

 

01 augusti  HORLA TRIATHLON (0,4-27-6,7 km)

1)   Jonas Örarbäck, Mantra Sport                          1:21:25

6) Jakob Sundberg, Fyris                                       1:28:04

 

01 augusti   ISKLAR NORSEMAN XTREME TRIATHLON

Damer ”white”(1,9-180,2-42,2 km):

1)   Alexandra Mischke                                           13:21:16

19) Lindha Stolpe, Fyris                                        19:32:11

(Anm: Extrem fjäll-IM. Start kl. 0500 från färja. Simningen avkortad pga för låg vattentemperatur, +10,5 grader C. Klass ”white” hade inte slutmålet på fjälltoppen.)

 

01 augusti  VRETSTORP TRIATHLON

Damer kort motion (0,2-10-4 km):

1)   Elin Andersson, Fyris                                          58:25

 

02 augusti   SASSENBERG, GER CISM MILITARY EUROPA-CUP

Damer (1,5-44-10 km):

1)   Elisabet Hökerberg, SWE                                 2:20:15

6) Anna Lundin, SWE/Fyris                                   2:51:49

 

02 augusti   MALMÖ TRIATHLON

Herrar olympisk (1,5-40-10 km):

1)   Oskar Djärv, Mantra Sport                               1:58:24

11) Oliver Schalk, Fyris                                        2:11:25

 

08 augusti   MORA TRIATHLON

Herrar sprint motion (0,75-21-6 km):

1)   Vasco de Paiva Vilaga, Västerås SS              1:06:32,4

6) Johan Larsson, Fyris                                       1:10:53,2

18) Jens Andersson, Fyris                                   1:24:09,4

 

09 augusti   MORA TRIATHLON OLYMPISK

Herrar motion (1,5-40-10 km):

1)   Martin Bratt, Mora TK                                      2:12:29

2)   Oscar Ek, Fyris                                                2:17:52,1

 

09 augusti   LIDINGÖ TRIATHLON

Herrar sprint motion (0,85-21-5 km):

1)   Jonas Pettersson, CykelCity TK                      1:16:13

40) Patrik Samuelsson, Fyris                               1:36:47

 

15 augusti  IM KALMAR (3,86-180,2-42.2 km)

D40:

1)   Maija Oravamäki, FIN                                    10:20:04

62) Maria Wahlund, Fyris                                    15:37:45

H35:

1)   Johan Larsson, SWE                                       9:05:15

144) Dean McGowan, Fyris                               11:29:03

337) ROBERT JOHANSSON, Fyris 15:34:26

H40:

1)   Indrek Teppo, EST                                           9:15:35

29) Mikael Lindgren, Fyris                                  10:16:56

94) Daniel Schön, Fyris 11:07:59

124) Carl Wennertorp, Fyris                               11:22:49

H45:

1)   Ulrik Jespersen, DEN                                      9:26:38

48) Johan Molander Fyris                                  11:00:45

H50:

1)   Antti Antinov, SWE                                        9:24;19

33) Peter Bleckert, Fyris                                  11:34:33

H55:

1)   Björn Andersen, DEN                                 10:40:44

12) Jan Gustavsson, Fyris                              12:33:42

 

22 augusti  KNIVSTA TRIATHLON (0,3-18-4 km)

Klass 1:

1)   Hans Bärring

2)   Jens Andersson, Fyris

12) Kenneth Fredriksson, Fyris

Klass 2:

1)   Anton Zelikman

3)   Oliver Schalk, Fyris

14) Per Karlsson, Fyris

(Anm: Inga officiella tider tycks ha tagits.)

 

22 augusti   SALA SILVERMAN MEDELDISTANS (1,9-90-21 km)

H45:

1)   Peter Saetre, Fyris                                      4:31:01

7) Johan Stendahl, Fyris                                 4:53:46

Herrar seniorer:

1)   Kim Harju, Helsinki Triathlon                       3:57:26

13) Peter Lindblom, Fyris                                 4:54:11

Herrar motion:

1)   Björn Offerman, Västerås                           4:44:16

14) Christian Superti, Fyris                              5:04:41

18) Erik Osterman, Fyris                                 5:14:01

22) Christian Josefsson, Fyris                        5:16:24

23) Glenn Jäderlund, Fyris                             5:21:13

24) Patrik Samuelsson, Fyris                          5:23:51

67) Hans-Erik Wahlund, Fyris                         6:01:32

 

23 augusti    IM KÖPENHAMN, DEN  (3,86-180,2-42,2 km)

H45:

1)   Steen Loenberg Jörgensen, DEN              9:19:37

124) Anders Sundberg, Fyris                        11:22:48

 

23 augusti  VATTENFALL WORLD TRIATHLON, STOCKHOLM

H35 olympisk (1,5-40-10 km):

1)   Kevin Keane, Belpark                                  2:08:31

16) Dean McGowan, Fyris                               2:29:25

H45 olympisk:

1)   Fredrik Johansson, Vattenfall                     2:13:10

11) Mårten Nilsson, Fyris                                2:27:59

17) Fredrik Söderberg, Fyris                           2:32:04

H55 olympisk:

1)   Eric Sjöström, Lidingö Triathlon                 2:28:33

3) Per-Olov Branzell, Fyris                              2:31:21

Damer senior olympisk:

1)   Annie Thorén, Motala TC                           2:14:38

13) Elin Andersson, Fyris                                2:44:57

Herrar sprint motion (0,75-20-5 km):

1)   Sigurdur Örn Ragnarsson, Aegr3               1:05:11

302) Ola Persson, Fyris                                   1:37:48

 

29 augusti   MÖRKÖ TRIATHLON SPRINT (0,75-20-5 KM)

1)   Donato Campanini                                      1:02:06

3) Oliver Schalk, Fyris                                     1:06:16

 

 


SLUTSTÄLLNING

Danske Invest Triathlon Seriers 2015

 

I serien ingick fyra tävlingar:

1)   SM/RM sprint i Uppsala 13 juni

2)   Umeå Triathlon 5 juli

3)   SM/RM olympisk i Västerås 18-19 juli, som gav 50 % mer poäng

4)   Malmö Triathlon 02 augusti.

 

Herrar seniorer elit:

1)   Oskar Djärv, Mantra Sport                        3159 p  (4 tävl.)

20) Oliver Schalk, Fyris                                   685 p. (3 tävl.)

21) Johan Larsson, Fyris                                 683 p. (2 tävl.)

 

D35:

1)   Ann Tufvander, Sthlm City                        1885 p. (2 tävl.)

6) Åsa Christiernin, Fyris                                 740 p. (1 tävl.)

 

H40.

1)   Andreas Capella, IK NocOut.se                 2870 p. (4 tävl.)

28) Carl Wennertorp, Fyris                               339 p. (1 tävl.)

 

H55:

1)   Tomas Andersson, Höglandets Tri            3235 p. (4 tävl.)

2)   Per-Olof Branzell, Fyris                             1767 p. (2 tävl.)

13) Jan Gustavsson, Fyris                               586 p. (1 tävl.)

18) Håkan Tidriks, Fyris                                  464 p. (1 tävl.)

19) Leif Ivemyr, Fyris                                      429 p. (1 tävl.)

 

Föreningar:

1)   Väsby SS                                                   520 p.

19) Fyris                                                         120 p.

 

 

 

 


 

 

”Fyristrippeln” halv ironman 23/5-2015

Eftersom deltagarna hade möjlighet att avverka olika distanser redovisas resultaten  i startnummerordning.

 

Nr

Namn

Simning

T1

Cykling

T2

Löpning

Sluttid

1

Emil Hattug

1900/45:15

  4:57

90/3:17:06

  1:50

4 v=17,00 km/ 1:43:05

05:52:13

2

Henrik Ortsäter

  750/22:00

  8:30

90/3:00:28

  2:32

5 v=21,25 km/ 1:50:18

05:26:48

3

Johan Molander

1900/37:05

  3:35

90/2:50:23

  1:07

5 v=21.25 km/ 1:54:44

05:26:54

4

Dean McGowan

1900/36:40

  1:50

90/3:04:25

  1:25

1 v=4,25 km/      31:35

04:16:55

5

Carl Wennertorp

  750/15:00

  3:10

90/2:47:55

  1:10

5 v=21,25 km/ 1:45:31

04:52:46

6

Tore Berglund

  400/14:14

17:19

90/3:04:37

13:00

1 v=4,25 km/      22:51

04:12:01

7

Anders Olsson

  400/14:58

16:35

90/3:04:37

13:00

1 v=4,25 km/      29:02

04:18:12

8

Mattias Holmen

1900/35:50

  8:45

90/2:59:35

  1:52

3 v=12,75 km/ 1:20:04

05:06:06

9

Robin Bolin

  400/14:33

  9:21

90/3:17:34

  2:02

1 v=4,25 km/      21:50

04:05:20

10

Peter Saetre

--

--

90/2:34:00

--

--

DNF

Uppdaterad: 25 JAN 2016 21:59 Skribent: Robert Noack

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018521892
E-post: This is a mailto link

Se all info