Hoppa till sidans innehåll

2014


===================================

TÄVLINGSRESULTAT IK FYRIS TRIATHLON 2014

===================================

Sammanställd av Sören Winge

 

14-01-25  Falun inomhustriathlon-cup 2

Herrar (0,4-8-1 km):

1) Oskar Djärv, Fyris                              22:40

 

14-02-15   Falun inomhustriathlon-cup 3

Herrar (0,4-8-1 km):

1) Oskar Djärv, Fyris                               22:09

 

14-05-01   Väsby duathlon

Damer (5-20-2,5 km):

1) Linnea Arlehed, Väsby SS                 1:04:54

6) Eneli Vaasna, Fyris                           1:14:59

 

Herrar (5-20-2,5 km):

1) Fredrik Swahn, Mantra Sport                 55:53

8) Peter Saetre, Fyris                            1:01:27

12) Johan Stendahl, Fyris                      1:02:52

13) Pablo Schneiter, Fyris                      1:03:00

15) Oscar Ek, Fyris                                1:03:48

18) Robert Noack, Fyris                         1:06:21

23) Benjamin Vikman, Fyris                    1:11:52

 

Herrar motion (5-20-2,5 km):

1) Simon Eriksson                                  1:01:18

6) Francis Chalvet, Fyris                         1:08:44

17) Hans-Erik Wahlund, Fyris                  1:18:30

 

Pojkar (1-4-1 km):

1) Andreas Carlsson, Väsby SS                18:16

11) David Wahlund, Fyris                        30:11

 

Flickor (1-4-1 km):

1) Tida Månsson, Väsby SS                      23:19

6) Linnea Wahlund, Fyris                          27:19

7) Iselin Mattsdotter, Fyris                       27:20

 

14-05-10  Jumkils terrängduathlon

Herrar (12,5 cyk-6 löp-8 cyk-0,8 hinder-0,8 km löp):

1) Jari Palonen, Scott                             1:13:03

14) Benjamin Vikman, Fyris                     1:26:43

 

14-05-18  Aix-en-Provence, FRA. IM 70.3

H50 (1,9-90-21 km):

1) Christophe Jouffret, FRA                     4:28:07

24) Jan Wallin, Fyris                                5:14:28

 

14-05-24  Växjö olympisk

Herrar (1,5-40-10 km):

1) Fredrik Carlén, IK NocOut.se                 1:57:25

42) Mark Mc Evoy, Fyris                           2:27:47

 

14-05-25  S:t Pölten, AUT. ½ IM

H45 (1,9-90-21 km):

1) Alexander Frühwirth, AUT                      4:20:22

17) Peter Saetre, Fyris                              4:38:08

 

14-05-25  Knivsta RM duathlon (5-20-2,5 km)

H35:

1) Nicklas Hult, Triathlon Väst                        59:31

7) Benjamin Vikman, Fyris                           1:09:39

 

H40:

1) Pierre Schmidt, Anderstorps OK                  59:52

9) Fredrik Olofsson, Fyris                             1:10:40

 

H45:

1) Tomas Hernström, Vallentuna CK Triathlon 1:02:00

2) Pablo Schneiter, Fyris                               1:04:18

 

H55:

1) Peter Agelii, Väsby SS                               1:01:52

5) Leif Ivemyr, Fyris                                      1:17:43

 

14-06-01  Hallsta triathlon

H35 olympisk (1,5-40-10 km):

1) Stefan Karlberg, IFK Sala                            2:09:42

9) Andreas Forsberg, Fyris                             2:30:54

 

H45 olympisk:

1) Peter Saetre, Fyris                                    2:12:37

2) Johan Stendahl, Fyris                                2:16:20

 

H50 olympisk:

1) Roland Lycksell, Lidingö Tri                        2:16:44

6) Peter Bleckert, Fyris                                  2:28:49

12) Jan Gustavsson, Fyris                              2:53:45

 

Herrar motion lång (olympisk):

1) Joel Evertsson, Stockholm City                  2:05:10

46) Per Karlsson, Fyris                                  2:52:40

 

Herrar motion kort (0,4-20-5 km):

1) Anders Ulff, Eskilstuna IK Tri                     1:10:22

11) Leif Ivemyr, Fyris                                   1:16:25

27) Bengt Salomonsson, Fyris                       1:27:32

 

Flickor 11 (0,1-5-1 km):

1) Lovisa Sjöberg-Svedberg, Spif                       26:18

4) Jill Andersson, Fyris                                      28:03

 

14-06-06  Trelleborg triathlon

Damer motion sprint (0,386-18-4,2 km):

1) Sara Asp, Heleneholms IF  Triathlon             55:19

2) Jenna Johansson, Fyris                               57:41

 

14-06-15  Uppsala triathlon

Herrar olympisk (1,5-40-10 km):

1) Jonas Djurback, Dalregementet                2:01:31

15) Oliver Schalk, Fyris                                2:21:16

17) Per Skogsberg, Fyris                              2:26:27

 

H45 olympisk:

1) Daniel Lavén, Team Racerdepån                2:05:22

7) Öivin Grönberg, Fyris                                2:34:41

 

H50 olympisk:

1) Rickard Lycksell, Lidingö Triathlon             2:13:59

3) Jan Wallin, Fyris                                       2:19:21

 

H55 olympisk:

1) Per-Olof Branzell, Fyris                             2:37:26

2) Bengt Salomonsson, Fyris                         3:07:33

 

Herrar motion olympisk:

1) Erik Öström, Spif                                     2:09:48

3) Johan Larsson, Fyris                                2:10:05

15) Per Mattsson, Fyris                                2:23:59

27) Mark Mc Evoy, Fyris                               2:28:46

41) Christian Josefsson, Fyris                       2:34:16

44) Anders Bergqvist, Fyris                          2:36:24

50) Christian Superti, Fyris                           2:37:45

62) Håkan Tidriks, Fyris                                2:45:33

76) Per Karlsson, Fyris                                 2:53:14

 

D40 olympisk:

1) Anna Melinder, Väsby SS                          2:27:31

4) Kajsa Petteri, Fyris                                   2:50:46

 

Damer motion olympisk:

1) Anna Hellström, Spif                                2:20:11

3) Åsa Christiernin, Fyris                              2:28:07

5) Eneli Vaasna, Fyris                                   2:35:13

 

Herrar motion kort (0,75-20-5 km):

1) Carl-Magnus Helin, Lidingö Triathlon              59:59

27) Axel Joerö, Fyris                                    1:18:58

 

14-06-28  Söderhamns skärgård triathlon

Herrar motion (0,75-20-5 km):

1) Marcus Larm, CykelCity Triathlon                   58:46

51) Bengt Salomonsson, Fyris                        1:29:43

 

14-06-28  Vätterntrathlon. SM/RM långdistans

Herrar (2,0-120-30 km):

1) Karl-Johan Danielsson, I2 IF Karlstad          5:50:18

31) Oscar Ek, Fyris                                      7:01:19

 

H45:

1) Pasi Salonen, Team Fjälltopp                    6:22:31

10) Johan Stendahl, Fyris                            7:20:43

 

H50:

1) Tomas Bengtsson, Club Active Tjörn       7:08:24

14) Peter Bleckert, Fyris                            7:56:12

17) Jan Gustavsson, Fyris                          8:27:48

 

H55:

1) Magnus Orrebrant, Triathlon Väst           7:36:24

5) Per-Olof Branzell, Fyris                           8:09:03

 

14-06-28  Vansbro (6-90-21 km)

(Obs! på grund av alltför låg lufttemperatur (+9°C) samt kraftigt regn beslutade tävlingsledningen att ersätta den inledande simningen 1,9 km med 6 km löpning)

Herrar:

1) Björn Andersson, Team Racerdepån         3:59:16

60) Öivin Grönberg, Fyris                            4:53:44

 

Herrar motion:

1) Simon Berg, Väsby SS                            4:29:54

30) Johan Molander, Fyris                           4:53:34

100) Mårten Stengel, Fyris                         5:19:51

104) Christian Superti, Fyris                       5:21:22

 

Damer:

1) Camilla Larsson, Mölndal Outdoor IF        4:22:37

13) Eneli Vaasna, Fyris                               5:15:02

17) Kajsa Petteri, Fyris                              5:34:17

 

14-06-29  IM Nice/FRA (3,86-180-42,2 km)

H50:

1) Thierry Champoussin, Antibes Tri             9:59:10

47) Jan Wallin, Fyris                                  11:44:14

 

14-07-05  Säter Utmaningen

Herrar motion (0,375-20-5 km):

1) Robert Tunebrant, Västerås SS                1:02:13

14) Leif Ivemyr, Fyris                                  1:11:37

28) Bengt Salomonsson, Fyris                      1:20:32

 

14-07-12  Västerås triathlon

Pojkar 13:

1) Andreas Karlsson, Väsby SS                        19:04

2) Axel Joerö, Fyris                                        19:21

 

14-07-13   Västerås SM/RM olympisk

Herrar (1,5-40-10 km):

1) Joel Vikner, Västerås SS                          1:56:49

16) Oliver Schalk, Fyris                                2:12:44

21) Per Skogsberg, Fyris                              2:23:59

 

H45:

1) Pasi Salonen, Team Fjälltopp                    2:04:02

7) Johan Stendahl, Fyris                              2:13:36

 

H55:

1) Per-Olof Brunzell, Fyris                            2:22:23

6) Håkan Tidirks, Fyris                                 2:45:17

7) Bengt Salomonsson, Fyris                        3:03:06

 

H60:

1) Samuel Forslund, Fyris                             2:35:46

 

Herrar motion:

1) Rikard Virta, Stockholm City                    2:17:18

30) Anders Bergqvist, Fyris                         2:31:28

41) Christian Superti, Fyris                          2:34:38

74) Per Karlsson, Fyris                                2:51:59

 

Damer stafett olympisk motion:

1) Team Fyris                                             2:07:34

 

14-07-13  XTERRA Sweden off-road triathlon

H35 (1,5-30 MTB-10 terräng km):

1) Angus Edmond, Running26                     2:37:29

15) Benjamnin Vikman, Fyris                       3:49:42

 

14-07-20  Umeå triathlon

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km):

1) Johan Kärner, Dalregementet                  2:01:33

2) Johan Larsson, Fyris                               2:06:50

 

Herrar sprint (0,75-20-5 km):

1) Oskar Djärv, Mantra Sport                          57:47

9) Oliver Schalk. Fyris                                 1:04:02

 

14-07-25  Vätter Challenge

Herrar motion sprint (0,4-20-5 km):

1) Henning Andersen, NOR                              56:38

18) Erik Wernståhl, Fyris                              1:08:10

34) Bengt Salomonsson, Fyris                      1:17:44

 

14-07-26  Vätter Challenge SM/RM medeldistans

H55 (1,9-90-21 km):

1) Peter Agelii, Väsby SS                               4:45:07

5) Per-Olof Branzell, Fyris                              5:23:20

 

14-08-01  Tällberg triathlon

Herrar sprint (0,75-20-5 km)

1) Nils Svensson, Stockholm City                      57:55

8) Oscar Ek, Fyris                                         1:07:14

42) Erik Lerneryd, Fyris                                 1:20:14

53) Jan Gustafsson, Fyris                              1:23:00

59) Hans-Erik Wahlund, Fyris                         1:26:02

76) Bengt Salomonsson, Fyris                       1:33:59

 

 Pojkar (0,1-5-1 km):

1) Espen Mick, GER                                         19:23

9) David Wahlund, Fyris                                  29:39

 

Flickor (0,1-5-1 km):

1) Linnea Mick, GER                                        18:19

8) Linnea Wahlund, Fyris                                 31:42

9) Iselin Mattsdotter, Fyris                              31:43

 

14-08-09  Karlstad Görslitet

Damer motion olympisk (1,5-40-10 km):

1) Carina Forsberg, I2 IF Karlstad                 2:37:08

5) Eneli Vaasna, Fyris                                  2:47:37

 

14-08-09  Malmö SM;/RM sprint

Herrar (0,75-20-5 km):

1) Ludwig Fleetwood, Oxelösund                 1:04:31

14) Oliver Schalk, Fyris                               1:13:39

H55:

1) Per-Olof Branzell, Fyris                          1:13:23

3) Bengt Salomonsson, Fyris                      1:38:14

 

14-08-10  Malmö triathlon

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km):

1) Tom Moyes. AUS                                   1:59:13

114) Christian Superti, Fyris                       2:34:52

 

14-08-10  Gävle triathlon

Pojkar 15 (0,4-10-2 km):

1) Daniel Nöu, Stockholm City                        36:08

2) Axel Joerö, Fyris                                       37:22

 

H35 (0,75-20-5 km):

1) Benjamin Vikman, Fyris                           1:18:39

 

Herrar motion sprint (0.75-20-5 km):

1) Anders Brunander, Väsby SS                   1:09:48

17) Jens Andersson, Fyris                           1:17:16

 

14-08-14  Kalmar Mini Triathlon

Herrar motion (0,52-18-4,2 km):

1) Nils Bergdahl, Howden                                54:11

229) Bengt Salomonsson, Fyris                    1:11:17

 

14-08-16  IM Kalmar (3,86-180,2-42,2 km)

H25:

1) Johan Kärner, Dalregementet                   9:04:12

29) Johan Larsson, Fyris                           10:42:49

143) Glenn Jäderlund, Fyris                       13:45:41

 

H30:

1) Christian Thatje, GER                               9:02:53

133) Niclas Rollborn, Fyris                         11:40:10

 

H35:

1) Johan Larsson, Stöcke TS Järnet             8:57:48

130) Dean McGowan, Fyris                        11:06:32

 

H40:

1) Gregor Elskamp, GER                               9:10:58

181) Christian Josefsson, Fyris                  11:34:44

251) Mårten Stengel, Fyris                        12:10:09

389) Per Karlsson, Fyris                            14:52:24

 

H45:

1) Antti Antonov, Tyresö SS                       9:12:12

35) Johan Molander, Fyris                         10:49:51

 

H50:
1) Gunter Hoerandner, AUT            9:28:21
23) Peter Bleckert, Fyris              10:50:54

 

D35:

1) Sara Asp, Heleneholms IF Triathlon        10:09:54

59) Maria Wahlund, Fyris                          15:13:17

64) Lindha Stolpe, Fyris                           15:41:24

 

14-08-23  Knivsta triathlon (0,3-18-4 km)

Herrar:

1) Oskar Djärv, Mantra Sport                         41:24

2) Oliver Schalk, Fyris                                   45:23

8) Christian Superti, Fyris                             52:45

 

H40:

1) Hans Bärring, Mantra Sport                       46:05

2) Jens Andersson, Fyris                              51:11

9) Leif Ivemyr, Fyris                                     54:23

17) Per Karlsson, Fyris                                 57:23

 

Damer:

1) Jenni Nilsson, Mantra Sport                     46:08

2) Jenna Johansson, Fyris                           51:22

3) Åsa Christiernin, Fyris                             53:40

 

Lagtävling:

1) Mantra Sport                                         2:23:24

2) Fyris                                                     2:41:19

 

14-08-24  IM Köpenhamn (3.86-180,2-42,2 km)

D25:

1) Nynne Desire Mortensen, DEN               10:06:40

27) Eneli Vaasna, Fyris                             11:35:20

 

14-08-24  Vattenfall World Triathlon, Stockholm

H55 olympisk (1,5-40-10 km):

1) Per-Olof Branzell, Fyris                            2:23:48

5) Håkan Tidirks, Fyris                                 2:43:23

11) Bengt Salomonsson, Fyris                      3:08:22

 

Herrar motion olympisk:

1) Elias Schriwer, Stockholms City              2:04:10                                     

191) Martin Andersson, Fyris                      2:33:48

261) Christian Superti, Fyris                       2:36:09

823) Hans-Erik Wahlund, Fyris                    2:59:07

 

14-08-30  Tenson Tjörn medeldistans

Herrar motion (1,9-90-21.1 km):

1) Björn Axfors,                                         4:23:13

116) Anders Bergqvist, Fyris                        5:23:31

 

14-08-30  Sala Silverman

H35 (1,93-90-21 km):

1) Stefan Karlberg, IFK Sala                         4:21:16

17) Benjamin Vikman, Fyris                         5:35:08

 

H45:

1) Johan Stendahl, Fyris                             4:32:47

7) Öivin Grönberg, Fyris                              5:05:25

8) Peter Saetre, Fyris                                 5:10:24

 

H50:

1) Joakim Malmerfeldt, Åkersberga             4:56:00

5) Kurt Laitamaa, Fyris                              5:24:07

 

Herrar motion:

1) Markus Feldin, Västerås CK                    4:39:08

16) Staffan Helmestam, Fyris                     4:59:48

37) Christian Superti, Fyris                         5:14:39

94) Tommi Soveri, Fyris                             5:55:35

 

Damer sprint (0,63-30-7 km):

1) Jenna Johansson, Fyris                           1:27:16

 

Herrar sprint:

1) Magnus Svensson, SK Ena                      1:20:34

56) Bengt Salomonsson, Fyris                    1:49:05

 

Danske Invest Triathlon Series

Slutställning 2014 (fyra deltävlingar):

D40:

1) Anna Melander, Väsby SS                      2000 p.

13) Kajsa Petteri, Fyris                                633

 

H35:

1) Ulf Comstedt, IK NicOut.se                   2690 p.

27) Dean McGowan, Fyris                            403

 

H45:

1) David Roos, Triathlon Syd                    2753 p.

12) Johan Stendahl, Fyris                          752

19) Öivin Grönberg, Fyris                           501

 

H50:

1) Ulf Bladh, IK NocOut.se                       2375 p.

12) Jan Wallin, Fyris                                  685

 

H55:

1) Per-Olof Branzell, Fyris                       2800 p.

2) Bengt Salomonsson, Fyris                   2117

7) Håkan Tidirks, Fyris                              813

 

H60:

1) Bo Johansson, Karlshamns SS             3052 p.

4) Samuel Forslund, Fyris                        1200

 

Föreningscupen:

1) Motala TC                                 510 p.

2) IK NocOut.se                             390

3) Stockholm City                         370

4) Väsby SS                                  350

5) Triathlon Syd                            340

6) IK Fyris Triathlon                       320

 

Uppdaterad: 16 FEB 2015 10:02 Skribent: Sören Winge

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info