Hoppa till sidans innehåll

2013


===================================

TÄVLINGSRESULTAT IK FYRIS TRIATHLON 2013

===================================

 

13-04-13  Challenge Fuertoventura, ESP (1,0-35-8)

Herrar:

1) Oskar Djärv, IK Fyris       1:50:40

 

 

13-05-01   Väsby Duathlon  (5-20-2,5)

Herrar senior:

1) Fredrik Swahn, IF Mantra Sport     51:32

33) Benjamin Wikman, IK Fyris      1:08:17

 

Damer motion:

1) Lindakatarina EK, IK Fyris         1:09:01

 

 

13-05-05  SPIF Brottby Duathlon  (5-20-2,5)

Herrar senior:

1) Fredrik Swahn, IF Mantra Sport   1:00:31

18) Benjamin Wikman, IK Fyris       1:17:39

 

 

13-05-11  Valenta Island Triathlon, IRE  (0,75-20-5)

H20:

1) Swind Worms                          58:18

2) Oskar Djärv, IK Fyris              1:00:06

 

 

13-05-25   Knivsta SM/RM duathlon

D35 (5-20-2.5):

1) Hanna Lagerholm, Alsike          1:17:14

2) Victoria Ekstedt, IK Fyris         1:18:32

 

H35 (5-20-2.5):

1) Björn Winell, IF Mantra Sport      1:00:57

6) Benjamin Wikman, IK Fyris       1:13:16

 

H40 (5-20-2.5):

1) Stefan Bolling, Vallentuna CK   1:04:03

2) Robert Noack, IK Fyris             1:05:35

4) Mark McEvoy, IK Fyris              1:11:47

 

H45 (5-20-2.5):

1) Peter Saetre, IK Fyris               1:00:09

 

Herrar kort motion (5-20-2,5):

1) Erik Foxen, Waxholm               1:02:39

5) Eric Blomqvist, IK Fyris            1:07:02

 

 

13-05-26  Hallsta triathlon

Herrar senior (0,75-20-5):

1) Joel Vikner, Västerås SS            59:15

15) Gustav Eskhult, IK Fyris        1:10:50

 

H55 (0,75-20-5):

1) Per-Olof Branzell. IK Fyris        1:19:45

 

Herrar motion kort (0,4-20-6):

1) Tobias Wallin, Dalregementet   1:06:55

19) Bengt Salomonsson, IK Fyris  1:20:20

 

 

13-05-31  Försvarsmaktens mästerskap i sprint, Såtenäs

D35:

2) Victoria Ekstedt, IK Fyris

 

 

13-06-16  Kilsbergen triathlon (1,5-44-10,8)

Herrar olympisk:

1) Andreas Lindén, AXA Sport        2:06:37

16) Oliver Schalk, IK Fyris             2:24:18

 

 

13-06-29  Söderhamns skärgårds triathlon (0,75-20-5)

Herrar motion:

1) Roger Sjösten, Ronneby SS           58:16

33) Bengt Salomonsson, IK Fyris    1:19:26

 

 

13-06-29   Vätterntriathlon SM/RM lång (4-120-30)

Damer:

1) Emma Graaf, Sthlm City            7:02:16

8) Lovisa Tobieson, IK Fyris         9:03:04

 

 

13-07-06   AXA Halmstad SM/RM sprint (0,75-20-5)

Herrar senior:

1) Joel Vikner, Västerås SS              57:23

10) Oskar Djärv, IK Fyris               1:02:05

 

H55:

1) Kari Aho, SK Ran                      1:06:55

8) Bengt Salomonsson, IK Fyris      1:22:31

 

 

13-07-06  Vansbro Triathlon (1,9-90-21)

Herrar:

1) Björn Andersson, Team Racerdepån    3:55:53

56) Oscar Ek, IK Fyris                            4:46:00

 

Damer motion:

1) Catherine Axfors, Uppsala Akademiska RS    5:06:05

19) Anne Krämer, IK Fyris                              5:40:47

 

 

13-07-14   Västerås triathlon

Herrar senior olympisk (1,5-40-10)

1) Joel Vikner, Västerås SS                1:57:06

5) Oskar Djärv, IK Fyris                      2:02:59

19) Oliver Schalk, IK Fyris                  2:16:00

21) Gustav Eskhult, IK Fyris               2:20:31

 

H35 olympisk (1,5-40-10)

1) Jonas Djurback, Dalregementet     1:56:22

17) Benjamin Vikman, IK Fyris           2:35:21

 

H55 olympisk (1,5-40-10)

1) Per-Olof Branzell, IK Fyris              2:33:56

4) Bengt Salomonsson, IK Fyris         2:56:38

 

Herrar olympisk motion (1,5-40-10)

1) Michael Asp                                 2:11:43

50) Jens Andersson, IK Fyris             2:43:12

 

Flickor 11 (0,1-5-1)

1) Sofia Båvenäs, Västerås SS               22:50

3) Jill Andersson, IK Fyris                      25:56

 

 

13-07-27  Örserum triathlon

Herrar motion olympisk (1,5-40-10)

1) Rasmus Andersson, Nässjö SLS       2:10:37

2) Oliver Schalk, IK Fyris                     2:14:01

3) Peter Saetre, IK Fyris                     2:15:18

 

 

13-07-27  Gudinge triathlon (0,15-6-2)

Herrar:

1) Marcus Lindgren                         22:10

7) Leif Ivemyr, IK Fyris                    24:21

19) Bengt Salomonsson, IK Fyris      27:55

 

 

13-08-01  Tällberg triathlon (0,75-20-5)

Herrar:

1) Nils Svensson, Sthlm City              1:02:02

12) Oscar Ek, IK Fyris                        1:12:57

 

Damer:

1) Louise Rundqvist, Lactat3 Sport     1:12:25

5) Lindakatarina Ek, IK Fyris                1:24:55

 

 

13-08-03  Horla triathlon (0,4-27-7,6)

Herrar:

1) Christian Kirchberger, IKHP            1:20:40

6) Jakob Sundberg, IK Fyris               1:26:19

 

 

13-08-03  Säter sprint

Herrar motion (0.4-20-5)

1) Tommy Jansson, Säters IF             1:04:58

18) Leif IIvemyr, IK Fyris                    1:14:07

24) Bengt Salomonsson, IK Fyris         1:17:53

 

 

13-08-04  Malmö triathlon

Herrar sprint (0,75-20-5)

1) Joel Vikner, Västerås SS                  59:21

2) Oskar Djärv, IK Fyris                     1:00:51

9) Oliver Schalk, IK Fyris                   1:08:22

12) Gustav Eskhult, IK Fyris              1:11:13

 

Damer sprint motion (0,4-20-5)

1)  Jenna Johansson, IK Fyris             1:09:03

 

 

13-08-10  Vätter Challenge SM/RM olympisk (1,5-40-10)

Herrar senior:

1) Per Wrangel, AXA Sport                  1:50:25

9) Oskar Djärv, IK Fyris                      1:55:51

 

H40:

1) Martin Flinta, FK Herkules               1:58:11

10) Johan Stendal, IK Fyris                 2:17:29

 

H45:

1) Peter Saetre, IK Fyris                      2:03:31

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                  2:08:09

 

H55:

1) Kari Aho, SK Ran                             2:15:19

6) Bengt Salomonsson, IK Fyris             2:49:35

 

Herrar motion:

1) Sverker Norlander, Dalregementet    2:05:58

15) Jens Andersson, IK Fyris                2:26:30

 

 

13-08-11  Gävle triathlon (0,75-20-5)

Herrar:

1) Joel Evertsson, Sthlm City               1:01:20

24) Benjamin Vikman, IK Fyris              1:13:49

34) Samuel Forslund, IK Fyris               1:17:37

 

 

13-08-14  Kalmar mini triathlon (0,52-18-4,2)

Herrar:

1) Per-Markus Jönsson, Kalmar OK            55:29

219) Bengt Salomonsson, IK Fyris          1:11:55

 

Damer:

1) Åsa Lundström, Orbea Orca TriT            53:55

3) Jenna Johansson, IK Fyris                   1:01:49

 

 

13-08-17  Köpenhamn Ironman (3,86-120-42,2)

H30:

1) Robert Brundish, GBR                         8:39:51

83) Martin Rölin, IK Fyris                      10:11:28

 

H45:

1) Jörn Hartmann, DEN                          8:54:25

72) Peter Bleckert, IK Fyris                  10:44:40

 

 

13-08-17  Kalmar Ironman (3,86-180-42,2)

H25:

1) Lukas Polau, CZE                               9:13:49

24) Oscar Ek, IK Fyris                          10:30:34

 

H35:

1) Magnus Magnoy, Heleneholms IF Tri     9:06:11

103) Anton Lidblad, IK Fyris                  11:05:48

244) Per Karlsson, IK Fyris                    13:10:42

273) Eric Sand, IK Fyris                        14:14:17

 

H40:

1) Martin Flinta, FK Herkules                   9:09:13

35) Robert Noack, IK Fyris                    10:39:35

201) Patrik Lannergård, IK Fyris            12:10:14

 

H45:

1) Antti Antonov, SPID                           9:12:47

78) Anders Sundberg, IK Fyris               11:28:40

 

H50:

1) Zoltan Fazekas, Kristianstads Tri         9:55:06

69) Jan Gustavsson, IK Fyris                 12:34:06

 

K25:

1) Emelie Danielsen, Lactat3 sport        10:44:44

13) Lindakatarina Ek, IK Fyris                12:55:13

 

K30:

1) Johanna Virtanen, FIN                       10:07:04

27) Lovisa Tobieson, IK Fyris                 12:29:56

 

K35:

1) Valentina Kislakhova, RUS                 10:04:28

43) Lindha Stolpe, IK Fyris                    14:54:30

 

 

13-08-24  Sala silverman

Herrar medel (1,9-90-21):

1) Stephan Andersen, IF Mantra Sport      3:54:00

18) Pierre Zarebski, IK Fyris                     4:53:49

 

H35 medel (1,9-90-21):

1) Mikael  Asp, Västerås SS                    4:22:38

13) Benjamin Vikman. IK Fyris                 5:19:38

 

H50 medel (1,9-90-21):

1) Per Lindström, Västerås SS                 4:30:37

7) Kurt Laitamaa, IK Fyris                       5:10:46

 

Herrar medel motion (1,9-90-21):

1) Axel Strandell, OK Linné                      4:33:57

46) Sebastian Zarebski, IK Fyris               5:15:31

66) Christian Josefsson, IK Fyris              5:29:32

69) Fredrik Kjellröier. IK Fyris                  5:30:47

 

Herrar sprint motion (0,65-30-7)

1) Stefan Karlberg, IFK Sala                    1:20:57

82) Bengt Salomonsson, IK Fyris             1:55:25

 

Damer sprint motion (0,65-30-7)

1) Anna Anehag, SS Strömsholms kanal   1:36:20

4) Viktoria Ekstedt, IK Fyris                    1:44:44

 

 

13-08-24  Knivsta triathlon (0,4-18-4)

Herrar senior:

1) Oskar Djärv, IK Fyris                          41:55

16) Robert Johansson, IK Fyris               58:27

 

H40:

1) Fräs Jan Johansson, Knivsta             43:25

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                   44:49

4) Jens Andersson, IK Fyris                   51:14

 

Lagtävling:

1) IF Mantra sport                              2:15:21

2) IK Fyris                                           2:25:11

 

 

13-08-25  Vattenfall World Triathlon, Stockholm

H40 olympisk (1,5-40-10):

1) Erwin Orthaber, FIN                          2:13:44

18) Mårten Nilsson, IK Fyris                  2:31:27

 

H55 olympisk (1,5-40-10):

1) Per-Olof Branzell, IK Fyris                  2:32:56

 

Damer senior olympisk (1,5-40-10):

1) Julia Jacobsson                                2:20:09

5) Lovisa Tobieson, IK Fyris                   2:49:05

 

Damer sprint motion (0,75-20-5):

1) Ida Österman, Danderyds sim            1:15:27

154) Anneli Östlund, IK Fyris                 1:35:32

 

 

13-08-31  Sundborn triathlon (0,3-7-2,4)

Herrar:

1) Oskar Djärv, IK Fyris                             23:49

 

 

13-09-07  KSK triathlon Karlshamn (0,75-20-5)

Damer:

1) Jenna Johansson, IK Fyris                  1:14:54

 

 

13-09-08  Wales Ironman (3,86-180-42,2)

H40:

1) Stefan Flachovsky, GER                    10:01:04

175) Jonas Pertoft, IK Fyris                  14:34:53

 

 

13-10-20  Raid Uppsala, multisport Storvreta

Herrar:

1) Ulf Anglesiöö/Per Grywenz, Fyrisån 1          2:59:22

5) Johan Stendal/Peter Saetre, IK Fyris           3:10:47

 

 

Slutresultat Axa svenska triathlon-cupen 2013

I cupen ingick fyra tävlingar, nämligen SM sprint i Halmstad, Västerås triathlon olympisk, Malmö triathlon sprint samt SM olympisk i Jönköping.

Herr senior:

1) Joel Vikner, Västerås SS                   3427 p (4 tävl.)

5) Oskar Djärv, IK Fyris                         2183 p. (4 tävl.)

 

H35:

1) Martin Engelin, IK NocOut.se             3480 p. (4 tävl.)

39) Benjamin Vikman, IK Fyris                 230 p. (1 tävl.)

 

H40:

1) Pierre Schmidt, Anderstorps OK        3335 p. (4 tävl.)

17) Johan Stendal, IK Fyris                     595 p. (1 tävl.)

 

H45:

1) Roland Lycksell, Lidingö Tri                3252 p. (4 tävl.)

6) Peter Saetre, IK Fyris                         1200 p. (1 tävl.)

7) Pablo Schneiter, IK Fyris                     1110 p. (1 tävl.)

 

H55:

1) Bo Levinsson, Triathlon Väst               2805 p. (4 tävl.)

3) Bengt Salomonsson, IK Fyris                1910 p. (3 tävl.)

8) Per-Olof Branzell, IK Fyris                       800 p. (1 tävl.)

 

Föreningscyupen:

1) Triathlon Väst                     540 p.

13) IK Fyris  och Spif               230 p.

Uppdaterad: 14 DEC 2014 06:19 Skribent: Pablo Schneiter
Epost: This is a mailto link

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info