Hoppa till sidans innehåll

2012


============================

Tävlingsresultat IK Fyris Triathlon 2012

============================

 

12-05-20   Väsby Duathlon (5-20-5 km)

 

Damer motion

1) Miranda Kvist, Team Ultra Sweden        1.14.52

3) Lovisa Tobieson, IK Fyris                    1.22.32

 

Herrar

1) Fredrik Swahn, Mantra Sport                   56.48

9) Oskar Djärv, IK Fyris                            1.04.00

 

 

12-05-27   Hallsta Triathlon (0,75-20-5 km)

 

Herrar

1) Joel Vikner, Västerås SS                         58.46

12) Oskar Djärv, IK Fyris                          1.03.49

 

H40

1) Gary Larsson, Alingsås Tri                   1.05.40

4) Johan Stendahl, IK Fyris                      1.07.25

 

H45

1) Niclas Fagrell, Smack                          1.02.58

2) Pater Saetre, IK Fyris                          1.05.23

3) Pablo Schneiter, IK Fyris                      1.06.30

 

Herrar motion kort

1) Sverker Norlander, Triathleten.se         1.01.29

35) Bengt Salomonsson, IK Fyris              1.20.03

 

Damer motion lång (0,75-40-10 km)

1) Amanda Bohlin, Puppy TS                    2.08.33

11) Lovisa Tobieson, IK Fyris                   2.36.47

 

 

12-06-02   Knivsta Duathlon SM/RM (5-20-2,5 km)

 

H35

1) Björn Winell, Mantra Sport                       1.01.32

5) Benjamin Wikman, IK Fyris                       1.20.15

 

H40

1) Odd Larsson, Spif                                   1.04.57

4) Johan Stendahl, IK Fyris                          1.07.22

 

H45

1) Peter Saetre, IK Fyris                              1.04.04

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                          1.05.10

 

Herrar motion

1) Oskar Djärv, IK Fyris                                1.03.06

 

 

12-06-30   Säter sprint (0,75-20-5 km)

 

Damer

1) Åsa Lundström, Sthlm City                       1.07.01

11) Anna Karin Berglund, IK Fyris                  1.21.21

 

Herrar

1) Karl-Johan Danielsson, Lactat3 SK             1.01.38

3) Oskar Djärv, IK Fyris                                 1.04.08

7) Peter Saetre, IK Fyris                                1.06.24

16) Niclas Rollborn, IK Fyris                           1.11.46

 

Herrar Utmaningen (0,375-20-5 km)

1) Jonas Ahlman, Johanneshov                      1.06.49

35) Bengt Salomonsson, IK Fyris                    1.23.18

 

 

12-07-21   Arvika

 

Damer motion (0,4-20-4 km)

1) Hanna Karlsson, Arvika IS                           1.09.07

19) Anneli Östlund, IK Fyris                            1.19.41

 

 

12-07-22   Arvika SM/RM Olympisk (1,5-40-10 km)

 

H40:

1) Per Ericsson, Trollhättans SOK                    2.01.23

6) Johan Stendahl, IK Fyris                             2.07.34

 

H45

1) Pasi Salonen, PS Challenge Tri                    1.57.03

3) Peter Saetre, IK Fyris                                2.03.24

 

H55

1) Torbjörn Malmgren, Tri Väst                       2.09.50

3) Per-Olof Branzell, IK Fyris                           2.26.01

6) Bengt Salomonsson, IK Fyris                      2.40.38

 

Herrar

1) Per Wangel, Axa Sport                              1.53.40

11) Oskar Djärv, IK Fyris                                2.04.16

 

 

12-08-05   Axa Malmö Triathlon (1,5-40-10 km)

 

H40:

1) Gary Larsson, Alingsås Tri                           2.05.32

4) Johan Stendahl, IK Fyris                              2.09.49

 

H55

1) Torbjörn Malmgren, Tri Väst                       2.24.26

2) Bengt Salomonsson, IK Fyris                      2.43.24

 

Herrar motion

1) Thomas Ringsted                                       2.04.59

12) Gustav Eskhult, IK Fyris                             2.15.43

 

 

12-08-11   Vätter Challenge Spr SM/RM (0,75-20-5 km)

 

H40

1) Pierre Schmidt, Anderstorps OK                   59.43

6) Johan Stendahl, IK Fyris                            1.03.01

 

H45

1) Torbjörn Wolfram, Tri Väst                       1.00.16

3) Peter Saetre, IK Fyris                               1.00.57

4) Pablo Schneiter, IK Fyris                           1.01.55

 

H55

1) Torbjörn Malmgren, Tri Väst                    1.02.06

4) Bengt Salomonsson, IK Fyris                    1.24.59

 

Herrar

1) Per Wangel, Axa Sport                                53.13

9) Oskar Djärv, IK Fyris                                   59.14

 

 

12-08-16   Kalmar Mini (0,386-18-4,2 km)

 

Kvinnor öppen

1) Lena Trillelv, Fortis                                  58.35

4) Jenna Johansson. IK Fyris                      1.01.43

 

Män öppen

1) Per-Markus Jönsson, Kalmar OK                 51.54

165) Bengt Salomonsson, IK Fyris               1.09.15

 

 

12-08-18  Kalmar Ironman (3,8-180-42,2 km)

 

Herrar 18-24

1) Jonas Berglund, IK NocOut.se              8.29.17

11) Pierre Zarebski, IK Fyris                   11.09.15

 

Herrar 25-29

1) Björn Englund, Sthlm City                    8.31.06

77) Eric Blomqvist, IK Fyris                    11.20.38

 

Damer 30-34

1) Stine Möllebro, DEN                             9.47.11

34) Lovisa Tobieson, IK Fyris                 13.14.58

 

Herrar 30-34

1) Stefan Eichheimer, GER                        8.29.15

170) Carl Lidblad, IK Fyris                      12.28.48

193) Robert Johansson, IK Fyris            14.09.34

 

Herrar 35-39

1) Sami Jokinen, FIN                               8.24.27

71) Igor Elguezabal, IK Fyris                  10.12.34

179) Anton Lidblad, IK Fyris                 11.43.32

190) Patrik Lannergård, IK Fyris            11.48.50

237) Per Karlsson, IK Fyris                    13.33.04

 

Herrar 40-44

1) Christian Kirchberger, IKHP                  8.42.13

171) Jonas Pertoft, IK Fyris                   11.40.13

 

Herrar 55-59

1) Per Clausen, DEN                              10.03.56

9) Samuel Forslund, IK Fyris                  11.43.14

 

Herrar 60-64

1) Peter Grönholm, FIN                         10.25.19

8) Erik Rollborn, IK Fyris                       13.00.33

 

 

Ironman Kalmar gällde samtidigt som SM/RM på långdistans. I SM/RM fick IK Fyris deltagare följande placeringar (deras resultat se ovan)arebski:

 

Damer 21-34

1) Åsa Lundström, Sthlm City                          9.13.27

2) Emma Graaf, Sthlm City (ex IK Fyris)            9.51.50

30) Lovisa Tobieson

 

Herrar 21-34

1) Jonas Djurback, Lactat3 SK        8.10.51 svenskt rekord

123) Pierre Zarebski

132) Eric Blomqvist

197) Carl Lidblad

238) Robert Johansson

 

Herrar 35-39

1) Joakim Berggren, Puppy TS                      8:39.05

36) Igor Elguezabal

112) Anton Lidblad

121) Patrik Lannergård

155) Per Karlsson

 

Herrar 40-44

1) Christian Kirchberger, IKHP                        8.42.13

116) Jonas Pertoft

 

Herrar 55-59

1) Finn Borg, Tyresö SS                               10.33.08

3) Samuel Forslund

 

Herrar 60-64

1) Peter Peinzger, Tri Syd                             11.18.09

3) Eric Rollborn

 

Två bronsmedaljer i SM/RM-loppen alltså till IK Fyris. Och alla 12 startande från klubben gick i mål!

 

 

 

12-08-18   Knivsta Triathlon  (0,3-18-4 km)

 

Klass 1, H40+

1) Peter Saetre, IK Fyris                             44.15

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                         45.04

3) Johan Stendahl, IK Fyris                         46.05

11) Per-Olof Branzell, IK Fyris                     52.07

17) Kenneth Fredriksson, IK Fyris               55.57

 

Klass 2, H20-39

1) Oskar Djärv, IK Fyris                              43.37

10) Jens Andersson, IK Fyris                      52.52

12) Benjamin Wikman, IK Fyris                   53.15

 

Klass 4, Damer 20-39

1) Therese Ekerling                                   56.53

3) Anneli Östlund, IK Fyris                         58.24

 

Lagtävling

1) IK Fyris I (Peter, Pablo, Benjamin)     2.22.34

3) IK Fyris 2 (Oskar, Johan, Kenneth)   2.25.39

 

 

12-08-25  Sala Silverman halv IM (1,9-90-21 km)

 

H40

1) Fredrik Svanberg, Västerås SS             4.21.46

4) Johan Stendahl, IK Fyris                      4.40.00

 

Herrar motion

1) Sofus Kreutzmann, Hässelby               4.21.31

15) Robert Noack, IK Fyris                      4.58.20

 

Herrar motion 1/3 halv IM (0,63-30-7 km)

1) Jan Brangefält, Västerås SS                1.28.30

20) Benjamin Wikman, IK Fyris                1.38.02

31) Jens Andersson, IK Fyris                  1.42.56

64) Bengt Salomonsson, IK Fyris             1.54.32

 

 

12-08-26  World Triathlon Stockholm

 

H45 olympisk (1,5-40-10 km)

1) Peter Saetre, IK Fyris                         2.03.19

3) Pablo Schneiter, IK Fyris                    2.12.44

 

H55 olympisk

1) Lars Gillberg                                     2.14.49

2) Per-Olof Branzell, IK Fyris                  2.24.42

 

H21 olympisk

1) Niclas Fagrell, Smack                         2.01.34

3) Oskar Djärv, IK Fyris                          2.03.48

12) Gustav Eskhult, IK Fyris                   2.18.34

 

Herrar motion olympisk

1) Emil Dansk                                        2.06.35

310) Anders Östergaard, IK Fyris            2.37.57

 

Damer sprint motion (0,75-20-5 km)

1) Lea Pröll, GER                                   1.11.32

25) Anneli Östlund, IK Fyris                    1.25.06

 

 

12-09-01  Tenson Tjörn halv IM (1,9-90-21 km)

 

H55

1) Per-Olof Branzell, IK Fyris                   5.40.59

 

 

12-09-08  Uppsala Off-Road Duathlon (5-15-2.5 km)

 

Herrar tävling:

1) Alexander Eiler, IK Fyris                       1.05.04

3) Oskar Djärv, IK Fyris                              1.10.53

 

Damer tävling

1) Hanneke Boon, Spif                                1.21.55

4) Anna Karin Berglund, IK Fyris                   1.40.55

 

 

Svenska Triathlon Cupen 2012

(4 deltävlingar: Hallsta sprint, SM olympisk i Arvida, Malmö olympisk, SM sprint Jönköping)

 

I seniorklasserna får de 40 första poäng, seger ger 400 poäng. I mastercuperna får de 20 första poäng, seger ger 200 poäng.

 

Herrar senior:

1) Joel Vikner, Västerås SS                      1540 p

2) Mikael Sahlberg, Puppy TS (ex-Fyris)     1380 p

11) Oskar Djärv, IK Fyris                            570 p.

 

H40:

1) Gary Larsson, Alingsås TK                    700 p

2) Johan Stendahl, IK Fyris                       480 p

 

H45:

1) Daniel Lavén, Team Racerdepån            560 p.

2) Peter Saetre, IK Fyris                           500 p

6) Pablo Schneiter, IK Fyris                       300 p

 

H55:

1) Torbjörn Malmgren, Tri Väst                 800 p

3) Bengt Salomonsson, IK Fyris                 420 p

6) Per-Olof Branzell, IK Fyris                      160 p

 

Föreningscupen

De fem första platserna ger poäng, 50-40-30-20-10. Samma fyra lopp ingår som i de individuella cuperna

 

1) Triathlon Väst                  800 p

2) Väsby SS Triathlon           630 p

3) Motala TC                        590 p

4) Västerås SS Triathlon       560 p

5) Triathlon Syd                   430 p

6=) Spif Triathlon                 280 p

6=) IK Fyris Triathlon            280 p

 

Totalt tog 55 föreningar poäng i cupen

 

 

 

Uppdaterad: 03 OKT 2012 20:50 Skribent: Pablo Schneiter

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018521892
E-post: This is a mailto link

Se all info