Hoppa till sidans innehåll

2011


======================================
Resultat IK Fyris Triathlon 2011
======================================

11-04-16  Stockholm City duathlon (5-20-2,5 km)

Herrar senior: 

1) Alexander Eiler, IK Fyris  1.00.53

 

11-05-01  Spif Brottby duathlon (5-20-2,5 km) 

Herrar senior: 

1) Erik Strand, Hedemora EC  57.41

2) Alexander Eiler, IK Fyris   58.40

10) Peter Saetre, IK Fyris   1.04.29

33) Benjamin Vikman, IK Fyris  1.16.57

 

11-05-08  Väsby SS duathlon (5-20-2,5 km)

Herrar motion:

1) Anton Lundin., Luleå  1.00.00

7) Per Karlsson, IK Fyris  1.13.42

 

Herrar senior:

1) Erik Strand, Hedemora EC   55.26

2) Alexander Eiler, IK Fyris  56.12

8) Peter Saetre, IK Fyris  1.00.18

9) Pablo Schneiter, IK Fyris  1.01.08

13) Oskar Djärv, IK Fyris  1.01.40

16) Fredrik Edström, IK Fyris  1.02.01

31) Benjamin Vikman, IK Fyris  1.15.15

 

11-05-22  Lidingö duathlon (5-20-2,5 km)

Herrar senior:

1) Alexander Eiler, IK Fyris   54.52

 

11-05-29  Hallsta triathlon SM/RM 

Damer motion kort (0,4-16-5 km)

1) Julia Jakobsson, Motala TC   58.33

7) Anneli Östlund, IK Fyris   1.15.16

 

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km)

1) Oskar Djärv, IK Fyris   2.06.50

7) Gustav Eskhult, IK Fyris  2.13.41

9) Fredrik Edström, IK Fyris  2.14.26

29) Mark McEvoy, IK Fyris   2.29.50

42) Per Karlsson, IK Fyris   2.41.09

43) Benjamin Vikman, IK Fyris  2.41.19

 

RM Herrar 40 olympisk

1) Christian Kirchberger, IKHP  1.58.52

3) Peter Saetre, IK Fyris  2.05.18

6) Pablo Schneiter, IK Fyris  2.07.46

 

RM Herrar 55 olympisk

1) Torbjörn Malmgren, Triathlon Väst  2.12.35

4) Per-Olof Brunzell, IK Fyris  2.31.44

 

11-06-04  Knivsta Duathlon SM/RM

Damer motion (5-20-2,5 km)

1) Jenni Nilsson, Väsby SS       1.06.40

2) Isabel Ahlström, IK Fyris       1.19.02

 

RM Herrar 35 (5-20-2,5 km)

1) Martin Flinta, FK Herkules      1.00.10

2) Björn Winell, IK Fyris              1.02.17

8) Per Karlsson, IK Fyris             1.17.54

 

RM Herrar 40 (5-20-2,5 km)

1) Pablo Schneiter, IK Fyris        1.04.23

 

Herrar motion kort (5-20-2,5 km)

1) Johan Nykvist, Puppy TS      1.01.00

3) Fredrik Edström, IK Fyris      1.06.21

 

SM Herrar senior (10-40-5 km)

1) David Näsvik, Spif                  1.56.05

3) Alexander Eiler, IK Fyris         1.56.25

18) Magnus Nilsson, IK Fyris      2.10.35

25) Oskar Djärv, IK Fyris             2.32.28

27) Benjamin Vikman, IK Fyris   2.40.35

 

11-06-19  Kilsbergen Triathlon  (1,5-44-10,8 km)

Herrar senior

1) David Näsvik, Spif                        2.14.32

2) Alexander Eiler, IK Fyris              2.14.59

16) Magnus Nilsson, IK Fyris           2.28.54

 

11-06-19  Örserum

Herrar senior olympisk (1,5-40-10 km)

1) Fredrik Ahlinder, Södertälje SS         2.05.35

24) Gustav Eskhult, IK Fyris                  2.33.12

 

Herrar 40 olympisk (1,5-40-10 km)

1) Fredrik Schriever-Abeln, Halmstad   2.12.03

4) Peter Saetre, IK Fyris                        2.19.15

5) Pablo Schneiter, IK Fyris                   2.21.03

 

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km)

1) Jonas Andersson, 338 Småland     2.18.15

29) Per Karlsson, IK Fyris                   2.59.44

 

Herar motion sprint 0,75-20-5 km)

1) Martin Flinta, FK Herkules             1.01.35

11) Jens Andersson, IK Fyris             1.20.00

 

11-07-02 Halmstad SM/RM sprint (0,75-20-5 km)

RM Herrar 40

1) Lars Rosencrantz, Triathlon Väst      59.06

3) Pablo Schneiter, IK Fyris                 1.01.59

 

11-07-03  Halmstad sprint motion (0,4-20-5 km)

Herrar

1) Martin Josefsson                                 58.01

82) Bengt Salomonsson, IK Fyris         1.25.00

 

11-07-09  Vansbro ½ ironman (1,9-90-21 km)

Herrar senior

1) Erik Strand, Hedemora  EC               4.04.34

42) Jan Wallin, IK Fyris                         5.02.34

 

11-07-16  Säter

Herrar senior olympisk (1,5-40-10 km)

1) Jonas Djurback, Dalregementet      1.59.03

12) Oskar Djärv, IK Fyris                     2.21.46

19) Gustav Eskhult, IK Fyris                2.28.57

 

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km)

1) Sofus Hreuezman                           2.16.06

2) Johan Stendahl, IK Fyris                2.22.39

 

Herrar Utmaningen (0,375-20-5 km)

1) Johan Fogel, Väsby SS                    59.31

29) Bengt Salomonsson, IK Fyris      1.23.03

 

11-07-23   Arvika

Herrar/Damer motion kort (0,4-20-5 km)

1) Johan Andersson, I2                         58.10

42) Bengt Salomonsson, IK Fyris      1.19.45

 

11-08-05   Kalmar sprint (0.75-20-5 km)

Herrar

1) Per-Markus Jönsson, Kalmar OK       54.30

209) Bengt Salomonsson, IK Fyris      1.14.23

 

11-08-06   Kalmar Järnmannen (3,8-180-42.2 km)

Herrar motion

1) Per Bergh, Livgardet                          9.47.43

317) Robert Johansson, IK Fyris         14.44.03

 

11-08-13   Knivsta (0,3-18-4 km)

Herrar senior

1) Fredrik Swahn, Väsby SS                   43.18

2) Anton Lundin, IK Fyris                        46.47

6) Benjamin Vikman, IK Fyris                 51.40

12) Jens Andersson, IK Fyris                 53.44

14) Per Karlsson, IK Fyris                      55.57

 

Herrar 40

1) Peter Saetre, IK Fyris                          44.15

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                    44.45

12) Mikael Björling, IK Fyris                    54.09

14) Per-Olof Brunzell, IK Fyris                56.10

 

Damer senior

1) Jenni Nilsson, Väsby SS                    46.34

2) Anneli Östlund, IK Fyris                     59.04

 

Tremannalag

1) Mantra Boys                                  2.16.39

2) IK Fyris Boys                                 2.22.44

 

11-08-21   Stockholm

Herrar 40 olympisk (1,5-40-10 km)

1) Pablo Schneiter, IK Fyris                    2.09.42

 

Herrar 45 olympisk (1,5-40-10 km)

1) Niclas Fagrell, SMACK                       2.03.09

14) Tyrone Skogsström, IK Fyris            2.33.23

Herrar 55 olympisk (1,5-40-10 km)

1) Lars Gillberg, Fredrikshof                      2.15.08

3) Per-Olof Brunzell, IK Fyris                    2.33.14

 

Herrar motion olympisk (1,5-40-10 km)

1) Mike Clayton                                          2.06.36

93) Robert Noack, IK Fyris                        2.29.32

308) Per Karlsson, IK Fyris                       2.43.06

 

Herrar senior olympisk (1,5-40-10 km)

1) Horst Reichel, Team Carfax                   1.52.34

7) Oskar Djärv, IK Fyris                               2.12.01

12) Gustav Eskhult, IK Fyris                       2.17.08

 

Damer sprint motion (0,75-20-5 km)

1) Charlotte Karlsson, Team Gate 46       1.19.58

14) Anneli Östlund, IK Fyris                      1.25.44

 

11-08-27  Sala Silverman ½ ironman

Herrar 40 (1,9-90-21 km)

1) Peter Saetre, IK Fyris                           4.28.19

 

Herrar motion (1,9-90-21 km)

1) Tobias Tyberg, Ramboll                       4.53.11

38) Magnus Malmström, IK Fyris             5.39.57

59) Benjamin Vikman, IK Fyris                 6.18.43

60) Jens Andersson, IK Fyris                   6.20.01

66) Mikael Björling, IK Fyris                     6.39.37

 

Herrar senior (1,9-90-21 km)

1) Mikael KlebergÖrebro AIK                4.10.17

8) Oskar Djärv, IK Fyris                          5.00.05

 

Herrar motion 1/3 ironman (0,63-30-7 km)

1) Jesper Wedholm                                1.31.34

40) Bengt Salomonsson, IK Fyris            1.54.04

 

11-09-18   Uppsala Offroad duathlon (5-15-2,5 km)

Herrar seniorer

1) Alexander Eiler, IK Fyris                        59.29

4) Peter Saetre, IK Fyris                         1.08.50

 

Svenska Triathloncupen 2011, slutställning

Herrar 40

1) Lars Rosencrantz, Triathlon Väst         760 p

2) Pablo Schneiter, IK Fyris                      380 p

3) Peter Saetre, IK Fyris                           300 p.

 

 

Uppdaterad: 29 NOV 2011 10:54 Skribent: Pablo Schneiter

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info