Hoppa till sidans innehåll

2010


======================================
Resultat IK Fyris Triathlon 2010
======================================

======================================
10-05-02 Brottby duathlon (5-20-2,5)
======================================
Dam senior
1) Annie Gustafsson, I2 IF  1.08.25
4) Emma Graaf, Fyris  1.13.46

Herr motion
1) Adam Andreasson, CK Wänershof  1.01.30
6) Fredrik Edström, Fyris  1.06.52

======================================
10-05-22  Hallsta vårsprint (0,75-20-5)
======================================
Herr senior
1) Jonas Djurback, Dalregementet  58.47
2) Mikael Sahlberg, Fyris  1.01.04
5) Kristoffer Persson, Fyris  1.11.51

======================================
10-05-29  Knivsta Duathlon SM/RM (5-20-2,5)
======================================
H40
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  57.02
2) Peter Saetre, Fyris  1.00.18
3) Pablo Schneiter, Fyris  1.01.35
6) Johan Stendal, Fyris 1.03.30

Lag RM masters
1) Fyris (Saetre-Schneiter-Stendal) 3.05.23

Herr motion
1) Björn Winell, AC Tierp  59.56
3) Kristoffer Persson, Fyris  1.06.00
4) Robert Noack, Fyris 1.08.56

======================================
10-06-13  Kilsbergen Triathlon (1,5-44-10,8)
======================================
Herr senior
1) Karl-Johan Danielsson, I2 IF  2.14.46
8) Peter Saetre, Fyris 2.29.57
27) Jan Wallin, Fyris  2.42.05
43) Gustav Eskhult, Fyris  2.56.24

======================================
10-07-03  Säter
======================================
Herr motion (0,375-20-5)
1) Erik Desmeules, Dalregementet  1.01.47
30) Bengt Salomonsson, Fyris 1.26.51

======================================
10-07-04  Säter olympisk (1,5-40-10)
======================================
Herr motion
1) Per Cato Elshaug, Norge  2.16.17
8) Fredrik Edström, Fyris  2.29.00

Dam senior
1) Åsa Annerstedt, Dalregementet  2.20.56
9) Emma Graaf, Fyris  2.33.10

Herr senior
1) Jonas Djurback, Dalregementet  1.59.59
5) Mikael Sahlberg, Fyris  2.06.27
22)  Kristoffer Persson, Fyris  2.23.20

H40
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  2.08.31
3) Peter Saetre, Fyris  2.14.46
4) Pablo Schneiter, Fyris  2.18.42
5) Johan Stendal, Fyris  2.25.04

======================================
10-07-10  Örserum SM olympisk (1,5-40-10)
======================================
Dam senior
1) Lovisa Hjalmarsson, Säter  2.21.24
9) Emma Graaf, Fyris  2.39.29

H40
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  2.09.52
5) Peter Saetre, Fyris  2.19.48
18) Johan Stendal, Fyris  2.36.04

======================================
10-07-31  Kalmar (3,8-180-42,2)
======================================
Dam senior
1) Helene Malmkvist, Sthlm City  9.49.37
11) Emma Graaf, Fyris  10.59.59

H40
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  9.03.50
17) Per Mattsson, Fyris  10.45.15
38) Thorsten Heidorn, Fyris  11.39.21

Herr senior
1) David Näsvik, SPIF  8.35.19
71) Gustav Eskhult, Fyris  11.36.21

======================================
10-08-07  Hallsta sprint-SM/RM
======================================
H40 (0,75-20-5)
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  1.01.04
4) Peter Saetre, Fyris  1.05.04
6) Pablo Schneiter, Fyris  1.05.26

Herr senior (0,75-20-5)
1) Erik Strand, Dalregementet  58.17
13) Mikael Sahlberg, Fyris  1.02.14
22) Fredrik Edström, Fyris  1.08.56
28) Kristoffer Persson, Fyris  1.11.25

Dam motion (0,4-20-5)
1) Emilia Larsson, Fyris  1.14.26
8) Anneli Östlund, Fyris  1.21.12

Herr motion (0,4-20-5)
1) Mikael Eriksson, IFK Sala  1.03.59
9) Gustav Eskhult, Fyris  1.07.23
25) Jens Andersson, Fyris  1.13.07
30) Per-Olof Brantzell, Fyris  1.15.45

P11 (0,1-5-1,25)
1) Andreas Carlsson, Väsby SS  21.08
10) Johannes Andersson, Fyris  30,52

======================================
10-08-08  Hallsta SM/RM stafett 
======================================
Öppen (0,3-8-2)
1) Team Spezialized  1.21.09
2) IK Fyris (laguppställning?)  1.32.31

======================================
10-08-14  Knivsta (0,3-18-4)
======================================
H40
1) Peter Saetre, Fyris  44.17
2) Pablo Schneiter, Fyris  45.03
3) Jan Wallin, Fyris  50.04
12) Per-Olof Brantzell, Fyris  57.47

H20
1) Mikael Sahlberg, Fyris  43.10
2) Fredrik Edström, Fyris  44.58
4) Gustav Eskhult, Fyris  49.26
15) Per Karlsson, Fyris  55.56

Lagtävling
1) Fyris juniorer (Sahlberg-Edström-Eskhult)  2.17.34
2) Fyris veteraner (Saetre-Schneiter-Karlsson)  2.25.16

======================================
10-08-21 Åkersberga  (0,75-20-5)
======================================
H40
1) Niclas Fagrell, SMACK  1.00.09
3) Peter Saetre, Fyris  1.02.09

Herr motion
1) Sofus Kreutzmann, Team Olympiad  1.05.08
19) Jens Andersson, Fyris  1.17.54
21) Per-Olof Brantzell, Fyris  1.18.31

Dam motion
1) Emilie Tillgård  1.15.44
11) Anneli Östlund, Fyris  1.26.06

======================================
10-08-22  Göteborg
======================================
Herr senior (1,5-40-10)
1) Jonas Colting, Team B3IT  2.04.34
15) Fredrik Edström, Fyris  2.20.57
23) Gustav Eskhult, Fyris  2.32.12

======================================
10-08-28  Sala Silverman (1,9-90-21,1)
======================================
H40
1) Johan Skärskog, SPIF  4.16.46
3) Johan Stendal, Fyris  4.36.26

Herr senior
1) Pontus Lindberg, Sthlm City  4.00.32
23) Martin Rölin, Fyris  4.51.11
24) Gustav Eskhult, Fyris  4.54.36

======================================
10-08-29  Stockholm (1,5-40-10)
======================================
Dam motion
1) Sarah Pringle, Holland  2.28.00
29) Emilia Larsson, Fyris  2.46.19

Dam senior
1) Elisabeth Håkerberg, Karlskrona SS  2.15.46
2) Emma Graaf, Fyris  2.18.15

H50
1) Rolf Berglund, Sthlm City  2.08.23
5) Per-Olof Brantzell, Fyris  2.32.18

Herr motion
1) Adam Andreasson  2.05.57
3) Fredrik Edström, Fyris  2.09.45
18) Kristoffer Persson, Fyris  2.16.49
164) Per Karlsson, Fyris  2.38.52

Herr senior
1) Per wrangel, Dalregementet  1.52.32
4) Mikael Sahlberg, Fyris  2.02.27

======================================
Svenska Triathlon-cupen 2010
======================================
Fyra tävlingar ingick: Säter, Örserum, Hallsta och Jönköping. Alla fyra räknades.

Dam senior
1) Åsa Annerstedt, Dalregementet  1520 poäng
13) Emma Graaf, Fyris  480 poäng (2 lopp)

Herr senior
1) Jonas Djurback, Dalregementet  1520 poäng
11) Mikael Sahlberg, Fyris  500 poäng (2 lopp)
40) Kristoffer Persson, Fyris  160 poäng (2 lopp)
53) Fredrik Edström, Fyris  95 poäng (1 lopp)

H40
1) Carl Brümmer, Triathlon Väst  800 poäng (4 segrar)
2) Peter Saetre, Fyris  420 poäng (3 lopp)
7) Pablo Schneiter, Fyris  240 poäng (2 lopp)
12) Johan Stendal, Fyris 135 poäng (2 lopp)

 

Uppdaterad: 29 NOV 2011 10:50 Skribent: Pablo Schneiter

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info