Hoppa till sidans innehåll

2009


Resultat IK Fyris Triathlon 2009
================================

================================
09-05-30  Falun (0,75-20-5)
================================
Dam senior
1) Annie Gustavsson I2  IF  1.08.05
2) Kristin Svensson, Fyris  1.13.48

Herr senior
1) Jonas Djurback, Dalregementet  59.14
2) Mikael Sahlberg, Fyris  1.04.34
3) Peter Saetre, Fyris 1.07.48
5) Pablo Schneiter, Fyris  1.09.19

================================
09-06-07 Göteborg
================================
Herr senior (1,5-40-10)
1) Johan Lundin, Triathlon Väst 1.58.57
5) Mikael Sahlberg, Fyris  2.05.59

================================
09-06-27  Säter
================================
Dam motion (0,4-20-5)
1) Malin Jelk, Säter  1.09.46
8) Anneli Östlund, Fyris  1.29.23

Herr motion (0,4-20-5)
1) Tony Björling  1.07.07
33) Hamish Sutherland, Fyris 1.38.02

Herr senior öppen (0,75-20-5)
1) Pontus Lindberg, Sthlm City  1.04.22
6) Niclas Rollborn, Fyris 1.15.21

H40 (0,75-20-5)
1) Lars Mattsson, Stöcke  1.03.16
3) Peter Saetre, Fyris  1.07.20
4) Pablo Schneiter, Fyris 1.09.02
5) Johan Stendal, Fyris  1.11.15

================================
09-06-28  Säter
================================
Stafett D/H 18 och äldre
1) Hellre snygga än trötta  58.17
4) Fyris (Anders Edström-Henrietta Henningsson-Mattias Paulsson) 1.09.32

Dam senior (1,5-40-10)
1) Eva Nyström, FK Herkules  2.16.56
7) Emma Graaf, Fyris  2.34.52
8) Kristin Svensson, Fyris  2.37.23
14) Åsa Bokenstrand, Fyris  3.05.24

Herr senior (1,5-40-10)
1) Jonas Djurback, Dalregementet  2.00.53
7) Mikael Sahlberg, Fyris  2.13.05

================================
09-07-04  Örserum
================================
Dam motion (0,4-20-5)
1) Jenny Nilsson, Alingsås  1.09.39
10) Emmy Petersson, Fyris 1.24.44

Herr motion (0,4-20-5)
1) Göran Hilmersson, Triathlon Väst  1.00.25
22) Jens Andersson, Fyris  1.15.38

H40 (1,5-40-10)
1) Peter Saetre, Fyris  2.15.52
12) Johan Stendal, Fyris  2.27.56

Herr senior (1,5-40-10)
1) Jonas Djurback, Dalregementet  1.59.02
40) Niclas Rollborn, Fyris  2.34.13

================================
09-07-18  Hallsta SM/RM sprint (0,75-20-5)
================================
Dam junior 16-19 år
1) Annie Thorén, Motala TC  1.05.02
15) Henrietta Henningsson, Fyris  1.25.51

Dam senior
1) Eva Nyström, FK Herkules  1.05.51
6) Kristin Svensson, Fyris  1.11.19
12) Emma Graaf, Fyris  1.15.36

H35
1) Fredrik Haglund, Västerås SS  1.03.17
13) Robert Noack, Fyris  1.16.12

H40
1) Christian Kirchberger, IKHP  1.03.32
5) Peter Saetre, Fyris  1.06.48

H45
1) Torbjörn Wolffram, Triathlon Väst  1.04.22
8) Michael Stigson, Fyris  1.15.17

Herr senior
1) Jonas Djurback, Dalregenmentet  58.00
10) Mikael Sahlberg, Fyris 1.03.08

Dam motion (0,4-20-5)
1) Louise Andersson  1.09.14
7) Anneli Östlund, Fyris  1.23.15

Herr motion (0,4-20-5)
1) Anders Edström, Västerås SS  1.04.07
2) Fredrik Edström, Fyris  1.05.55

================================
09-07-19  Hallsta stafett
================================
1) Västerås SS  1.23.37
7) Fyris  (laguppställning?) 1.33.35

09-07-31  Kalmar sprint
Dam junior (0,4-20-5)
1) Matilda Andersson, Sjöbo SS  1.03.58
4) Henrietta Henningsson, Fyris  1.16.21

Dam motion (0,3-20-5)
1) Sara Ekblom, Falun  1.03.29
31) Emmy Petersson, Fyris 1.14.34

Dam senior (0,75-20-5)
1) Annie Thorén, Motala TC  59.31
5) Emma Graaf, Fyris 1.06.53

Herr senior (0,75-20-5)
1) Björn Andersson, Team Racerdepån  53.18
15) Fredrik Edström, Fyris  1.04.30

================================
09-08-01  Kalmar (3,8-180-42,2)
================================
D35
1) Christine Wageborn, Triathlon Väst  10.49.42
5) Anja Åkerlund, Fyris  12.22.49

Dam senior
1) Eva Nyström, FK Herkules  9.09.17
22) Åsa Bokenstrand, Fyris  14.21.37

================================
09-08-15  Sundbyholm
================================
Kort motion (0,4-20-5)
1) Johan Johansson, Triathlon Öst  1.07.45
6) Tomas Tallroth, Fyris  1.10.13

H40 (1,5-40-10)
1) Christian Kirchberger, IKHP  2.02.31
3) Peter Saetre, Fyris  2.11.28
5) Pablo Schneiter, Fyris  2.17.10

================================
09-08-23  Stockholm SM/RM olympisk (1,5-40-10)
================================
H40
1) Christian Kirchberger, IKHP  2.05.04
2) Peter Saetre, Fyris  2.11.33
5) Pablo Schneiter, Fyris  2.15.36

H45
1) Stefan Kuhl  2.09.50
6) Jan Wallin, Fyris  2.22.50

Dam elit
1) Merja Kiviranta, Finland  2.06.27
10) Emma Graaf, Fyris  2.23.18
13) Kristin Svensson, Fyris  2.27.57

Herr elit
1) Tim Lange  1.51.24
16) Mikael Sahlberg, Fyris 2.00.20

Dam öppen klass olympisk
1) Nicolai Houman  2.09.03
32) Anneli Östlund, Fyris 3.08.58

================================
09-08-15  Knivsta (0,3-18-4)
================================
H40
1) Jan Wallin, Fyris  49.53

H20
1) Mikael Sahlberg, Fyris  46.05

Stafett
1) Fyris (Ernst-Henrich Schiebe-Sören Winge)  49.35

 

 

Uppdaterad: 12 OKT 2010 19:06 Skribent: Pablo Schneiter

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018521892
E-post: This is a mailto link

Se all info