Hoppa till sidans innehåll

2006


Resultat 2006

 updated 2006-11-13

RAID UPPSALA MULTISPORT   2006-10-14
Löp-prolog, MTB-orientering, vanlig orientering, MTB-orientering, paddling, spurtpris, äventyrsmoment, vanlig orientering. Olika banlängder för varje klass.
Herr kort
(75 patruller):
1) Per Nordahl/Conny Forsberg AirForce One 3.02.05 ,
56) Sören Winge/Thorsten Heidorn 4.36.34 ,Pablo Schneiter/Ernst-Heinrich Schiebe 4.52.58 (men diskv för att ha passerat en paddlingskontroll utan att stämpla).
Dam mix kort:
1) Daniel Hansson/Lina Bäckström, Forest Run 2.57.52 ,
26) Lars Jansson/Mimmi Andersson 4.10.46

SALA SILVERMAN   2006-08-26  (Half IronMan)
Herr Senior
1) Niklas Nilsson Triathlon Syd 4:07:25
27) Magnus Nilsson  IK Fyris/Triathlon  5:13:30
H35
1) Erik Greijus  SPIF  4:20:50
9) Pablo Schneiter  IK Fyris/Triathlon  5:14:08
12) Thorsten Heidorn  IK Fyris/Triathlon  5:35:32
Dam Senior
1) Camilla Lindholm Heleneholms TriTeam 4:37:31
8) Mimmi Andersson IK Fyris/Triathlon 5:16:28
Motion
1) Staffan Wennerstrand Stockholm Studenternas IF  4:27:46
16) Johan Stendahl IK Fyris/Triathlon  5:34:57
36) Christer Herrgård IK Fyris/Triathlon  7:03:36

Knivsta Triathlon 2006-08-19 (300/18/4)
H -1966
1) Lennart Berg 46:28
13) Sören Winge IK Fyris/Triathlon 57:25
20) Hamish Sutherland 1:01:46
H 1967-
1) Magnus Nilsson 47:05
4) Thorsten Heidorn 52:31
5) Jens Andersson 52:54
10) Fredrik Olofsson 55:35
D 1967-
1) Mimmi Andersson 53:17
LAG
1) AMSK 2:37:20
2) IK Fyris 2 Thorsten/Jens/Fredrik 2:41:00
3) IK Fyris 3 Mimmi/Sören/Hamish 2:52:28

Örserum  SM Olympisk Distans 2006-08-19 (1500/40/10)
H45-49

1) Peter Agelli Väsby SS Triathlon 2:05:26
11) Bengt Appelqvist IK Fyris/Triathlon 2:25:01

2006-08-19 Favoriten Åkersberga (750-20-5)
1) Andreas Wiberg, Stockholms City 58:16
10) Ernst-Heinrich Schiebe, IK Fyris/Triathlon 1:12:27

2006-08-12 Björsäter (380-18-4,2)
1) Joakim Willén, Motala TC 49.27
12) Nils Winge, Åtvidabergs IF (ex Fyris) 1.00.00
24) Sören Winge, IK Fyris/Triathlon 1.07.29


2006-08-06  Djurgårdens Triathlon (750-20-5)
Motion (400/20/5)
1) Johan Stendahl  IK Fyris Triathlon 1:04:18
2) Peter Saetre  IK Fyris Triathlon 1:05:28
26) Jens Andersson  IK Fyris Triathlon 1:11:26
Herrar 35-39
1) Erik Greius SPIF Triathlon 1:02:05
5) Pablo Schneiter IK Fyris 1:09:16
10) Thorsten Heidorn IK Fyris 1:13:48
Herrar 45-49
1) Per Vikner Västerås Triathlon Klubb 1:04:49
9) Bengt Appelqvist IK Fyris 1:11:20
Herrar 60-64
1) Hamish Sutherland IK Fyris 1:29:53

2006-07-29 Järnmannen Kalmar (3860-180-42,2)
H40:

1) Morten Jörgensen, Danmark 9:32:41
21) Ernst-Henrich Schiebe, IK Fyris/Triathlon 11:47:55

2006-07-29 Gammalkil (380-18-4,2)
1) Tommy Eriksson 53:21
30) Sören Winge, IK Fyris/Triathlon 1:02:48


2006-07-22  Sundbyholms Triaden (750-20-5)
Motion lång Damer
1) Mimmi Andersson IK Fyris Triathlon 1:15:08
4) Elke Morgener  IK Fyris Triathlon 1:27:32
Motion lång Herrar
1) Edvin Kimsjö SPIF 1:07:57
10) Jens Andersson  IK Fyris Triathlon 1:21:12
RM Herrar 45-49
1) Peter Agelli Väsby SS Triathlon 1:05:18
9) Bengt Appelqvist IK Fyris 1:13:04
RM Herrar 60-64
1) Hamish Sutherland IK Fyris 1:28:51
SM Herr Elit
1) Jonas Djurback Dalaregementets IF 00:58:27
25) Magnus Nilsson IK Fyris 1:14:36

2006-07-08  Oxelösunds Triathlon (1500-40-10)
Herrar seniorer
1) David Näsvik, SPIF 2:05:05
9) Magnus Nilsson, IK Fyris 2:18:53

2006-07-01  Säter Sprinten (750-20-5)
D21
1) Kristine Persson, Stockholm City Triathlon 1:06:48
6) Mimmi Andersson, IK Fyris 1:17:44
M21
1) Johan Lundin, Triathlon Väst 1:00:25
15) Magnus Nilsson, IK Fyris 1:13:30
M35
1) Lars Matsson, Stöcke Triathlon SK 1:04:06
15) Magnus Nilsson, IK Fyris 1:13:30
M60
1) Hamish Sutherland, IK Fyris 1:30:16

2006-07-01  Utmaningen Säter (380-20-5)
Herrar
1) Jerker Matsson, Kungshamra 1:02:23
13) Jens Andersson, IK Fyris 1:13:50

2006-06-18 Göteborg triathlon (1500-40-10)
H45:
1) Robert Eklöf, Halmstad 2:17:24
5) Bengt Appelqvist, IK Fyris/Triathlon 2:24:23

2006-06-03 Furulundstriaden (750-20-5)
H45:
1) Lars Lydén, Anderstorp 1:07:20
3) Bengt Appelqvist, IK Fyris/Triathlon 1:14:24



2006-05-28  Västerås Triathlon Hallstahammar (1500-40-10)
M21
1) Erik Strand, Dalregementet 1.49.54
4) Gunnar Söderström, IK Fyris 1.54.55 *
13) Magnus Nilsson, IK Fyris 2.06.05

M35
1) Peter Dörlich, Spif 2.00.27
3) Pablo Schneiter, IK Fyris 2.13.55
M45
1) Håkan Svensson, Västerås TK 2.07.12
3) Bengt Appelqvist, IK Fyris 2.20.57 *


2006-05-21  Hjorten Sprint (750-20-5)
M21
1) Erik Strand, Dalaregementets If 0:59:41
2) Gunnar Söderström, IK Fyris 1:01:35 *

2006-05-14  Väsby Duathlon SM (10/40/5)
Herr senior
1) Clas Björling, Dalaregementets If 1:46:36
27) Fredrik Olofsson, IK Fyris 2:10:32
 

Skicka en email till soren.winge @ unt.se om något saknas/är fel

Copyright © The Insane Triathlete

Uppdaterad: 03 JAN 2009 15:10

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info