Hoppa till sidans innehåll

2004


Resultat 2004

04-05-23  Hjorten sprint 0,75-20-5 km 
1) Andreas Wiberg, SCT  1.01.45 
3) Gunnar Söderström, Fyris 1.06.17 

04-06-21  Tärnsjö, Läderloppet (kanot.mtb.löp) 
1) Anders Björner/David Lindgren, Fyris 1.31.34 
2) Ulf Jansson, Östervåla/Per Lagerfelt, Fyris 1.33.10   

04-07-02  Sätersprinten 0.75-20-5 km H35: 
1) Peter Dörlich, Spif 1.04.30 
4) Peter Saetre, Fyris 1.09.44 
7) Pablo Schneiter, Fyris 1.15.27   
Damjuniorer:
1) Sandra Flaschbinder 1.19.28 
3) Lisa Olsson, Fyris 1.21.10   

04-07-02  Säter Utmaningen 0.4-20-5 km 
1) Patrik Lindberg 1.04.21 
24) Sören Winge, Fyris 1.15.20 
31) Hamish Sutherland, Fyris 1.17.13 
34) Jens Andersson, Fyris 1.17.49   

04-07-03  Säter WM age groups  4000-120-30 km 
M30: 
1) Hans Ydremark, SWE  6.17.31 
24) David Lindgren, Fyris  7.11.04   
M45: 
1) Budd Johnson, GBR  6.46.11 
27) Per Lagerfelt, Fyris  8.17.33   
M50: 
1) H-L Sattler, GER  6.53.20 
27) Christer Herrgård, Fyris  10.04.15   
W25: 
1) Tine Jacobsen, DEN  7.19.30 
8) Mimmi Andersson, Fyris  8.16.09

11/7 Malmö 1/2 ironman
Herrar motion:
1) Pekka Nyqvist 4.13.27 , 12) Magnus Asplund, IK Fyris 5.15.19

17/7 Oxelösund
Kort motion 0,4-10-2,5 km.
1) Jimmy Lindqvist, SLK Oxelösund 40.19 ,4) Jens Andersson, IK Fyris 44.23 ,5) Sören Winge, IK Fyris 46.19
Sprint H35 0,75-20-5 km. H35: 1) Peter Dörlich, Spif 1.04.05 ,3) Ernst-Heinrich Schiebe, IK Fyris 1.12.14

24/7 Sundbyholm
Sprint 0,75-20-5 km. Damer: 1) Ann Johansson, Kvarnsveden 1.07.17 ,6) Mimmi Andersson, IK Fyris 1.17.58
Herrar motion 0,4-20-5 km: 1) Antoine Sein, Frankrike 58.06 ,13) Bengt Salomonsson, IK Fyris 1.13.26 ,15) Sören Winge, IK Fyris 1.16.07 ,19) Hamish Sutherland, IK Fyris 1.17.07

30/7 Kalmar
Herrar motion 0,3-20-5 km. 1) Joakim Aleheim, Nybro SKI 52.22 ,31) Bengt Salomonsson, IK Fyris 1.03.46

31/7 Gammalkil
Motion 0.38-18-4,2 km: 1) John Hansson 50.37 ,34) Sören Winge, IK Fyris 1.00.09

31/7 Fårösund Olympisk distans
Damer motion 1,5-40-10 km: 1) Malin Pettersson, IK Fyris 2.57.19

7/8 Örserum
H35 1,5-40-10 km. 1) Peter Saetre, IK Fyris 2.23.40

14/8 SM/RM Norrtälje
H21, ej SM, 0,75-20-5 km: 1) Daniel Rickardsson, Falu SS 1.03.34 ,14) David Lindgren, IK Fyris 1.10.53
Herrar motion: 1) Ulf Johansson 1.11.02 ,18) Christer Herrgård, IK Fyris 1.34.24.

14/8 Knivsta 0,3-18-3,5 km
H40: 1) Sten Orsvärn 46.11 ,3) Mats Öfverberg, IK Fyris 48.33 ,9) Bengt Salomonsson, IK Fyris 52.49 ,18) Sören Winge, IK Fyris 58.43.
H21: 1) Jerker Mattsson, I2 IF 45.43 ,3) Pablo Schneiter, IK Fyris 49.54 ,4) Ernst-Heinrich Schiebe, IK Fyris 50.11 , 6) Nikola Tremontana, IK Fyris 51.56 ,8) Jens Andersson, IK Fyris 53.03.
D40: 1) Ewa Wahlberg, IK Fyris 1.00.18 ,3) Susanne Finn, IK Fyris 1.06.59.
Lagtävling: 1) IK Fyris Boys (Schneiter, Schiebe, Tremontana) 2.32.01 , 5) IK Fyris Gubbs (Öfverberg, Salomonsson, Winge) 2.41.04.

21/8 Favoriten
Herrar motion 0,75-20-5 km: 1) Leif Söderberg, Eskilstuna Tri 1.01,19 ,21) Jens Andersson, IK Fyris 1.19.55.


Fyriscupen 2004/KM triathlon i Knivsta
Damer: 1) Ewa Wahlberg 1.00.18 ,2) Susanne Finn 1.06.59
Herrar: 1) Mats Öfverberg 48.33 ,2) Pablo Schneiter 49.54 ,3) Ernst-Heinrich Schiebe 50.11 ,4) Nikola Tremontana 51.56 ,5) Bengt Salomonsson 52.49 ,6) Jens Andersson 53.03 ,7) Sören Winge 58.43.

Skicka en email till This is a mailto link om något saknas/är fel

Copyright © The Insane Triathlete

Uppdaterad: 03 JAN 2009 15:02

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018521892
E-post: This is a mailto link

Se all info