Hoppa till sidans innehåll

2001


Resultat 2001

Gottsunda halvmaran 20/10 i Uppsala 21,1 km
Män öppen
1 Johan Lindberg Uppsala IF 1:13:27
13 Anders Björnér 1:21:49
Kvinnor öppen
1 Anna Lindh Rånäs 4 H 1:37
2 Mimmi Andersson 1:37:24
4 Matilda Buske 1:40:7
Kvinnor 45
1 Ewa Wahlberg 1:55:18
Män 55
1 Owe Malmqvist Enköpings A I 1:23:28
5 Hamish Sutherland 1:53:31

Powerman Zofingen Duathlon 22/9 i Schweiz 8,5+50+5 km
Damer (kort bana)
1 Sybille Mutter Bern 2:26:43
2 Natalie Kohn Bolingen 2:34:24
6 Camilla Larsson Uppsala 2:45:40

St Eriksloppet 16/9 i Stockholm
Herrar (21,1 km)
145 David Lindgren 1:22:29
Damer (21,1 km)
44 Mimmi Andersson 1:34:46

Duathlon SM 9/9 i Uppsala
Herr Master 40+RM (10+40+5)
1 Stefan Johansson Brittatorps TK 1:54:59
14 Christer Herrgård IK Fyris 2:46:51
Dam Senior SM (10+40+5)
1 Stefan Johansson Brittatorps TK 1:54:59
4 Camilla Larsson IK Fyris 2:13:06
6 Mimmi Andersson IK Fyris 2:30:36
Dam motion (5+20+2,5) 
1 Annette Ludeberg Grinde 1:18:28
3 Susanne Finn IK Fyris 1:26:24
4 Ewa Wahlberg IK Fyris 1:31:28 

Favoritens Triathlon 2/9 i Åkersberga Sprint distans
Herr Senior
1 Andreas Wiberg Asics Tri Team 57:46
14 Sören Winge IK Fyris 1:19:04
Herr Motion
1 David Lindgren IK Fyris 1:06:31
4 Anders Björnér IK Fyris 1:09:05
Dam Motion
1 Eva Berglund-Lindbäck Brunnsvikens kanotklubb 1:14:20
6 Malin Löving IK Fyris 1:23:48

Vaxholm Triathlon 26/8 Sprint & Triathlon distanser 
Dam lång motion (Triathlon) 
1 Mimmi Andersson 2:59:35
Herr lång motion (Triathlon) 
1 Thorsten Grube (ingen klubb) 2:21:57
2 Anders Björnér 2:26:49
13 Magnus Asplund 2:50:49
Dam kort motion (Sprint) 
1 Christine Johansson Solna Triathlon & Cykel 1:18:41
4 Lotta Ternström 1:35:21
6 Malin Löving 1:36:16
Herr kort motion (Sprint) 
1 Gunnar Söderström 1:09:22
35 Hamish Sutherland 1:36:00 

Oxelösund Triathlon 18/8 Sprint distans 
Herrar Post-SM
1 Niklas Nilsson Malmö 0:56:10
9 Robert Alnebring 1:10:16
Motion
1 Ulf Hylander SLK Oxelösund 1:01:14
8 Lotta Ternström 1:16:57
10 Louise Andersson 1:18:50 

Knivsta Triathlon 18/8 300+17+3,5 bilder>> 
Herrar senior
1 Gunnar Söderström 46:49
4 Nikola Tremontana 54:09
10 Magnus Asplund 56:56
Herrar 40+
1 Mats Öfverberg 50:26
5 Sören Winge 58:12
8 Hamish Sutherland 61:02
Damer
1 Åsa Mårtensson 62:48
2 SuSanne Finn 69:36 

Långdistans VM i Frederica 5/8 Ironman distans 
Men Open
1 1766 Martin Krogh Christensen DEN 09:38:51
275 1718 Magnus Asplund SWE 13:16:53
277 1842 Robert Alnebring SWE 13:20:23 

Björsäter Triathlon 4/8 380+18+4,2
H35
1 Martin Cederqvist SLK Oxelösund 49.29
3 Nils Winge Team A1 55.19
20 Sören Winge 63.54 

Kalmar Triathlon 28/7 Ironman distans 
Herrar H40
1 Magnus Larsson 338 Ljungby Triathlon 10.26.12
3 Håkan Pärsson IK Fyris 11.30.39
Herrar H45
1 Lars Gustafsson IK Fyris 11.18.15
Motion
23 Anders Björnér IK Fyris 12.10.38 

Kalmar Minitriathlon 27/7 (300+30+6) 
Herrar
1 Jonas Colting IK Ymer 1.05.19
15 Sören Winge 1.26.05 

Stockholmstriaden 22/7 Stafett SM (400+20+4) 
Stafett lagtävling Herrar Senior
1 Falu SS Triathlon lag 1 - 2.30.37
10 IK Fyris lag 1 - 2.44.09 (Bengt Salomonsson, Gunnar Söderström, Björn Haring) 

Stockholmstriaden 21/7 Sprint RM/SM 
Herr Senior RM
1 Christain Månsson Heleneholms Tri Team 1.02.34
26 Magnus Asplund 1.18.53
Herr Master 40-44 RM
1 Bengt Salomonsson 1.04.22
Herr Master 45+ RM
1 Karl-Erik Green Falu SS 1.07.47
6 Sören Winge 1.22.55
Dam Senior RM
1 Anna Sjögren Asics Tri Team 1.14.40
4 Camilla Larsson 1.18.57
Motion Herrar
1 Björn Haring (ej Team) 1.05.01
30 Robert Alnebring 1.20.46
Motion Damer
1 Malin Hibbs (Maryland Multisport) 1.12.30
11 Malin Löving 1.26.51 

Liljan Triathlon i Svärdsjö 14/7 150+13+3,5
H35
1 Karl-Erik Green Falu SS Triathlon 37.58
9 Sören Winge 44.28 

Utmaningen i Säter 29/6 500+25+3,5
Herrar
1 Jerker Ericsson Hedemora SK Triathlon 1.08.02
15 Hamish Sutherland 1.20.06 

Sätersprinten i Säter 29/6
Män 35-44
1 Bengt Salomonsson 1.05.39
Män 45+
1 Karl-Erik Gren no club 1.10.14
3 Lars Gustavsson 1.15.05
6 Sören Winge 1.25.28
Kvinnor 21-34
1 Johanna Forsberg Asics Tri Team 1.07.32
6 Matilda Buske Säters IF Triathlon 1.12.25
12 Beathrice Odén 1.21.58 

Triathlon SM i Göteborg 16/6 
Herrar Master 40-44 
1 Bengt Salomonsson 2.11.21
Damer Seniorer
1 Anna Svärdström SCT 2.18.44
13 Camilla Larsson 2.42.03
14 Beathrice Odén 2.53.37 

Stockholm Marathon 9/6 
Män 
934 Magnus Asplund 3.21.38
2427 Robert Alnebring 3.43.51 

Hjorten 4/6 - halv Ironman distans
Män 
1 Clas Björling Falu SS 4.14.10
21 Håkan Pärsson 5.14.23
25 Mattias Hansson 5.32.23 

Vasaloppet 4/3 
Män 
1342. Håkan Pärsson 5:35
Kvinnor
132. Camilla Larsson 6:49 

Uppdaterad: 03 JAN 2009 14:57

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info