Hoppa till sidans innehåll

2000


Resultat 2000

Snömilen MTB Duathlon 5+ 10+5 km
1. Jesper Forsman Svanaby IF 1:00:48
2. Jan Lönnqvist Uppsala Löparklubb 1.01.15
3. Peter Agelii IK Fyris Triathlon 1.01.30

Lidingöloppet 1/10 
Män 30 km

1 Barnabas Kosgei (Kenya) 1:35:51
263 Peter Agelii 2:07:31
1360 Håkan Pärsson 2:31:13
2493 Mattias Hansson 2:44:34
Kvinnor 30 km
1 2:10:26 Södergårds, Anneli (Hultsfreds LK)
55 Camilla Larsson 2:34:14
370 Britta Widén 3:07:34

Stockholmsloppet 10/9 halvmaraton 21,1 km 
Damer

95 Camilla Larsson 1:39:29
328 Susanne Finn 1:51:26
Herrar
1150 Mathias Hansson 1:38:52

Vikingarundan i Uppsala 3/9 120 km 
reportage 1, 2
Sören Winge 3:40
Hamish & Britta 4:00

Duathlon SM i Vaxholm 3/9
Herr Seniorer

1 Jonas Djurback Falu SS 1:51:21
9 Tomas Klevebratt IK Fyris 1:59:06
Damer Juniorer
1 Lindha Mineur Motala TC 2:23:26
4 Beathrice Odén IK Fyris 2:47:57
Master M40
1 Stefan Joahnsson Brittatorps TC 1:57:26
4 Håkan Pärsson IK Fyris 2:15:30
Lång Motion Herrar
1 Hans Mildenburg 2:02:07
13 Regin Swenning IK Fyris 2:31:38
13 Mathias Hansson IK Fyris 2:43:58

Oslo maraton i Oslo 2/9
Kvinner 21-34
1 Eszter Horvati Oslo Studentenes IK 3:24:53
2 Camilla Larsson IK Fyris 3:31:48

Favoriten Triathlon i Åkersberga 20/8 - Sprint distans
Herr tävling

1 Andreas Wiberg (ASICS Tri Team) 55.55
3 Gunnar Söderström 57.50
20 Peter Agelli 1.04.33
52 Sören Winge 1.17.10
Herr Motion
1 Daniel Mensch (SCT) 1.07.30
30 Regin Swenning 1.17.00
Dam tävling
1 Maria Runesson (Väsby SS) 1.02.29
12 Britta Widén 1.21.42

Bålsta Triathlon 20/8 (300+13+5) 
Damer
2 Louise Andersson 65.02
Herrar
4 Anders Kroon 56.43
7 Hamish Sutherland 57.40

Knivsta Triathlon 12/8 (250+16+3,5)
H40+

5 Roger Wennberg 53.28
8 Sören Winge 56.19
13 Hamish Sutherland 58.12
H20-29
2 Gunnar Söderström 44.14
6 Teddy Jansson 48.09
4 Mats Öfverberg 47.19
9 Nikola Tremontana 51.21
21 Mattias Hansson 59.40
D20-29
1 Camilla Larsson 53.37
3 susanne Finn 1.01.29
Lagtävling
1 Fin Form Total tid 02:22:1
Gunnar Söderström 44:14
Nikola Tremontana 51:21
Jonas Berg 46:44

Stockholmstriaden/Tjejtriaden - Sprint distans 6/8 bilder>>
H40 tävlingsklass

1. Rolf Berglund (klubb saknas) 1.01.51
3. Peter Agelli IK Fyris 1.05.18
H45 tävlingsklass
1. Klas-Håkan Bejmer (klubb saknas) 1.04.05
3. Bengt-Göran Johansson IK Fyris 1.14.03
H50+ tävlingsklass
1. Örjan Sandler LDK Vattudalen 1.01.48
4. Hamish Sutherland IK Fyris 1.17.05
5. Sören Winge IK Fyris 1.17.27
Dam tävling
1. Maria Runesson (klubb saknas) 1.03.16
6. Britta Widén 1.23.02
Tjejtriaden motionsklass 250 + 10km + 2,5km
1. Matilda Buske Säter Tri/IK Fyris 36.24
3. Camilla Larsson IK Fyris 37.07
8. Louise Andersson IK Fyris 42.46
Herr motion 750 + 20km + 5km
1. Thomas Ogander (klubb saknas) 1.01.22
25. Roger Wennberg IK Fyris 1.15.55

Långdistans RM/SM - Ironman distans i Kalmar 29/7
H40

4. Håkan Pärsson 11.24.44

Fårösunds Triathlon - Triathlondistans 29/7 bilder>>
Tävlingsklass Herrar

1. Urban Broms Tri Väst 2.04.33
5. Hans Grafström IK Fyris 2.18.35
9. Hamish Sutherland IK Fyris 2:43:08

Kalmar Mini Triathlon - 28/7 (300+30+6)
1. Jonas Colting (Elfsborg) 1.04,08
19. Sören Winge IK Fyris 1.23,15

Görslitet RM/SM Triathlondistans i Karlstad 17/7
SM Damer Senior

10. Anna-Persdotter Söderström 2.24.57
SM Herr Senior
15. Gunnar Söderström 2.01.50
48. Nikola Tremontana 2.31.57
RM H40-44
1. Bengt Salomonsson 2.04.31
5. Peter Agelli 2.17.27
RM H55-59
Hamish Sutherland DNF

Vansbrosimningen 9/7
Herrar (2389 startande)

1. Fredrik Olsson Hudiksvalls SS 17.58
5. Anders Kroon IK Fyris/Kroonscenter 18.59
275. Hamish Sutherland IK Fyris 29.57
708. Bengt Smedmyr IK Fyris 33.32
Damer (702 startande)
1. Cecilia Ström Linköpings SS 19.56
73. Britta Widen IK Fyris 28.10
133. Camilla Larsson IK Fyris 31.28

Skellefteå Triathlon 6/7 400+17+5
Motionsklass
 
1. Odd Vesterli Skellefteå 53:33 
14. Regin Swenning IK Fyris 60:16

Sprint RM i Säter 1/7
Kvinnor 21-34
 
1. Anna Söderström 70.24
8. Britta Widen 82.55
Män 21-34
1. Clas Björling Falu SS 60.28
39. Nikola Tremontana 77.13
Män 40-44
1 Per Vikner Västerås Triathlon 62:01 
2 Bengt Salomonsson 62:05 
5 Peter Agelli 68:16 
Män 50+
1 Örjan Sandler Vattudalens LDK 65:00 
9. Sören Winge 83.36

SM Lagstafett i Säter 2/7
1 ASICS Tri Team Lag 1 156:58 
20 IK Fyris Triathlon Lag 1 180:45 

Sundbyholmstriaden 25/6 (1/10 Ironman)
Dam seniorer
 
1. Johanna Forsberg Asics Tri Team 47.35
8. Britta Widen 1.02.59
Herr seniorer
1. Oscar Forsberg Asics Tri Team 43.24
10. Bengt Salomonsson 47.17
23. Sören Winge 57.46
Motion herrar
1. Jan Erik Lindgren SPIF 50.11
13. Regin Swenning 58.23

Victell Tour #1 i Alingsås 16/6
1. Jonas Djurback, Falu SS - 33:02
3. Gunnar Söderström, IK Fyris - 34:23

Göteborg Triathlon 11/6
H40

7. Peter Agelli 2.21.12

Stockholm Marathon 3/6
Damer

470. Anna P Söderström 4.11.33
839. Britta Widén 4.34.12
Män
1261. Johan Stenhammar 3.28.01
2136. Peter Norrman 3.41.33
3499. Sören Eriksson 3.57.47
4701. Mattias Hansson 4.15.19

"Hjorten" Triathlon, Nyköping 21/5 (750+20+5) reportage>>
Öppen klass män
1. Andreas Wiberg (Asics Tri Team) 0:56:00
3. Gunnar Söderström 0:57:31
34. Håkan Pärsson 1:07:31
44. Hamish Sutherland 1:19:27

Vårtrampen, Uppsala 7/5
60km:

Hamish Sutherland & Regin Swenning 1:48
Mattias Hansson 1:52
Nancy Loosemore 2:05
20km:
Lotta Ternström 0:28

ITU Triathlon World Championships, Perth 29-30/4
Herrar 20-24:

1. Jan Muhlenberg 1:55:54
13. Gunnar Söderström 2:01:09

MBF Triathlon Series Race #3 9/1 (500+20+5)
Herrar 55-59:

1. Dieter Reithmeier Cronulla 62:06
10. Hamish Sutherland IK Fyris 69:19

Uppdaterad: 03 JAN 2009 14:57

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018521892
E-post: This is a mailto link

Se all info