Hoppa till sidans innehåll

1999


Resultat 1999

Newport Aquathon 26 december, 600m+5km
Herrar 55-59:

2. Hamish Sutherland IK Fyris 45:16

Snömilen 21 november, Duathlon 5+10+5
Herrar:

1. Johan Malm Spårvägen 53:06
11. Ola Silvdahl Tri Väst 58:48
13. Peter Agelli IK Fyris 60:16

Mjölby 5 september, SM duathlon
Damjuniorer:
 
1. Lindha Mineur, Motala 2.22.07
3. Beatrice Odén, IK Fyris 2.31.11

Knivsta Sprint 21 augusti, 300-17-3,5:
Herrar 20-40 år

1. Gunnar Söderström, IK Fyris 46.33
2. Mats Öfverberg, IK Fyris 51.19
3. Sören Eriksson, IK Fyris 51.50
48. Nikola Tremontana, IK Fyris 70.01 (magsjuk)
Herrar 41+
1. Anders Andersson 56.30
3. Sören Winge, IK Fyris 58.46
Damer 20-40:
1. Anna Söderström, IK Fyris 55.12

"Favoriten" Åkersberga 14 augusti, Sprint distans
Tävling Herrar elit:
 
2. Gunnar Söderström, IK Fyris 0.59.38
13. Teddy Jansson, Napramedic/IK Fyris 1.05.59
15. Sören Eriksson, IK Fyris 1.05.59
44. Sören Vinge, IK Fyris 1.16.54
50. Hamish Sutherland, IK Fyris 1.21.36
51. Mattias Hansson, IK Fyris 1.22.45
Motion herrar: 
55. Regin Swenning, IK Fyris 1.21.00

Skellefteå 14 augusti, Triathlon distans 1700+40+10
Motion damer:
 
7. Britta Widén, IK Fyris 2.29.59

Oxelösund 7 augusti, Sprint distans
Tävling Herrar Master 50+:
 
3. Sören Winge, IK Fyris 1.17.22
6. Hamish Sutherland, IK Fyris 1.22.39
Motion öppen klass 400+20+5: 
15. Britta Widén, IK Fyris 1.12

Kalmar 31 juli, öppna SM/RM ironmandistans
Herrar:
 
1. Anssi Lehtinen, Finland 8.49.22
5. Teddy Andersson, Tri. Väst (1:a SM) 9.31.23
33. Nils Winge, Fyris (24:a SM) 11.47.20
40-44 år:
1. Håkan Pärsson, IK Fyris 11.18.19
2. Michael Persson, Ålem 11.55.09

Åhus 24 juli, SM/RM sprint
SM Damer:

1. Lena Wahlqvist, Motala 1.02.02
7. Sofia Hultman, Fyris 1.11.00
SM Herrar:
1. Joachim Willén, Motala 55.23
19. Gunnar Söderström, Fyris 1.01.20
SM 35-39 år:
1. Teddy Jansson, Fyris 1.06.54
2. Mats Magnusson, Triathlon Väst 1.09.00
4. Jonas Bolinder, Fyris 1.15.39
SM 40-44 år:
1. Bengt Salomonsson, Fyris 1.02.54
2. Jan Höglund, Harg 1.06.32
SM 45+ år: 
1. Karl-Erik Green, Falun 1.06.42
6. Sören Winge, IK Fyris 1.18.05
Tävling 55+ år:
56. Hamish Sutherland, IK Fyris 1.24.14

Åhus 25 juli, SM stafett
Herrar:

1. ASICS 2.34.14
10. IK Fyris 2.46.17 
(Gunnar Söderström, Bengt Salomonsson, Teddy Jansson)

Knivsta 13 juni, KM sprint
Damer:

1. Sofia Hultman 1.06.00
2. Sannaz Tagharobi 1.31.15
Herrar:
1. Gunnar Söderström 58.17
2. Bengt Salomonsson 58.58
3. Timmy Jansson 1.05.33
4. Teddy Jansson 1.06.04
5. Johan Linnér 1.06.40
6. Mattias Pettersson 1.09.19
7. Sören Winge 1.14.00
8. Regin Swenning 1.21.30

Partille 20 juni, SM/RM kort
Damer:

1. Helene Willix, F14 2.03.19
13. Karin Höök, Fyris 2.28.18
Herrar:
1. Joakim Axelsson, F14 1.50.24
12. Gunnar Söderström, Fyris 1.58.51
40-44 år:
1. Bengt Salomonsson, Fyris 2.00.57
2. Leif Eriksson, Harg 2.08.49

Säter 10 juli, VM lång, age group
Damer
20-24 år: 
1. Lucia Kühner, Tyskland 7.05.28
3. Sofia Hultman, Fyris 7.24.35
Damer 30-34 år: 
1. Jocelyn Bradley, Sydafrika 7.08.31
9. Ann-Britt Nilsson, Fyris 7.48.43
Herrar 40-44 år:
1. Mac Martin, USA 6.25.23
12. Bengt Salomonsson, Fyris 6.47.06

Säter 9 juli, "Utmaningen" short 500+25+3,5
Damer tävling:

25. Sanna Tagharobi, IK Fyris 1.35.14
Herrar tävling:
43. Sören Winge, IK Fyris 1.14.27
46. Hamish Sutherland, IK Fyris 1.16.16
Herrar motion:
6. Mattias Pettersson, IK Fyris 1.07.14

Karlstad 17 juli, öppna NM Sprint
Herrar:

1. Rob Barel, Holland 1.54.03
2. Petteri Kosonen, Finland (1:a NM) 1.54.08
27. Gunnar Söderström, Fyris (19:e NM) 2.03.51
35-39 år: 
1. Micke Thorén, Motala 2.07.33
7. Jonas Bolinder, IK Fyris 2.34.00
40-44 år:
1. Bengt Salomonsson, Fyris 2.12.00
2. Lars Tauson, Triathlon Väst 2.26.07
Motion kort 400+20+4:
Herrar 35+:

1. Kaj Mekin, Nautilus 59.19
?. Sören Winge, IK Fyris 1.06.46
?. Hamish Sutherland, IK Fyris 1.12.34

Lamadjurets Ironman Örsundsbro 3 juli, 700-30-7
Herrar:

1. Gunnar Söderström, IK Fyris 1.16.38
2. Bengt Salomonsson, IK Fyris 1.16.50
3. Timmy Jansson, IK Fyris 1.25.32
6. Johan Linnér, IK Fyris 1.28.02
7. Nils Winge, IK Fyris 1.31.05
9. Lars Gustafsson, IK Fyris 1.32.10
10. Sören Winge, IK Fyris 1.37.18
16. Nikola Tremontana, IK Fyris 1.40.45
18. Stefan Lagerqvist, IK Fyris 1.44.23
20. Mattias Hansson, IK Fyris 1.45.00
Damer:
1. Ann-Britt Nilsson, IK Fyris 1.36.06
2. Karin Höök, IK Fyris 1.39.35
3. Anna Söderström, IK Fyris 1.41.00
4. Britta Widén, IK Fyris 1.43.18
6. Sanna Tagharobi, IK Fyris 2.00.412

Göteborg 20 juni, triathlon distans:
Motion herrar 400-20-4:

1. Johan Thool, Motala TC 1.00.07
10. Sören Winge, Fyris 1.10.17
17. Thomas Jansson, Fyris 1.16.28
Motion herrar 400-40-10 (egentligen 38,6-9,2!!):
1. Kent Silfors, IK Spring väst 2.02.13
13. Mattias Hansson, IK Fyris 2.17.50
Motion damer 400-40-10:
1. Lotta Fällgren, Halmstadstri. 2.05.45
4. Ann-Britt Nilsson, IK Fyris 2.12.23

Hjorten 24 maj, Sprint distans
Seniorer herr

9. Gunnar Söderström, 1.00.12 
Seniorer dam
3. Sofia Hultman, 1.06.21 
Master herr -50
2. Sören Vinge 1.18.49

Västerås City Triathlon 30 maj, Sprint distans
Seniorer herr

16. Timmy Jansson, 1.03.13
17. Sören Eriksson, 1.03.18
26. Johan Linnér, 1.06.25
32. Mattias Hansson, 1.19.03 
Seniorer dam
2. Sofia Hultman, 1.04.59
10. Sanna Tagharobi, 1.26.54 
Master herr 40
2. Bengt Salomonsson, 1.00.49
5. Peter Agélli, 1.05.46 
Master herr 50
5. Sören Vinge, 1.14.44
7. Hamish Sutherland, 1.21.38 
Lång motion herrar
3. Mattias Pettersson, 00.57.59
20. Regin Swenning, 1.06.22 
Lång motion damer
1. Karin Höök, 1.02.45
3. Britta Widén, 1.06.35 

Uppdaterad: 03 JAN 2009 14:56

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info