Hoppa till sidans innehåll

2018


  1. -750m simning, bassäng – 19 April tors kl 19,30

    Splitt-tider finns här

    Poäng Namn Tid
    10 Thomas Tallroth 11:20:05
    9 Oliver Schalk 11:24:05
    8 Johan Stendahl 11:28:05
    7 Mats Hellström 11:53:00
    6 Johan Molander 12:22:00
    Martin Malmström (Mantra) 12:47:00
    5 Rickard Ödgren 13:45:00
    4 Peter Bleckert 14:03:00
    Plats Namn Tid
    10 Elin Zimmermann 12:26:00
    9 Jasmin Ahnfors 12:47:00
    8 Julia Linderfalk 13:39:00
    7 Anna Lundin 14:12:05
    6 Malin Grant 14:24:00
    5 Emma Juslin 16:35:00
    4 Johanna Liljedahl 19:45:00

     


  2. -Duathlon - 5 Maj lör 10

     

    Namn

    Löp1

    T1

    Cykel

    T2

    Löp2

    Sluttid

    1

    Kristina Roberto

    21:21

    00:46

    38:19

    00:43

    10:28

    1:11:37

    2

    Jennie M (Mantra)

    24:15

    00:28

    36:04

    00:32

    12:04

    1:13:23

    3

    Emma Juslin

    25:31

    00:48

    36:50

    00:52

    12:32

    1:16:33

    4

    Anna Lundin

    23:19

    00:50

    40:38

    00:36

    11:23

    1:16:46

    5

    Johanna Liljedahl

    26:57

    00:53

    44:53

    00:42

    13:54

    1:27:19

    1

    Markus B (Mantra)

    18:32

    00:14

    33:11

    00:19

    09:45

    1:02:01

    2

    Björn Dahlman

    19:26

    00:27

    34:09

    00:27

    09:44

    1:04:13

    3

    Rickard Ödgren

    20:36

    -

    34:25 *

    00:32

    10:53

    1:06:26

    4

    Pablo Schneiter

    21:31

    00:33

    35:17

    00:32

    10:43

    1:08:36

    5

    Martin M (Mantra)

    20:33

    -

    37:14 *

    00:31

    10:29

    1:08:47

    6

    Henrik Gellin

    21:37

    00:50

    35:49

    00:39

    10:22

    1:09:17

    7

    Christian Superti

    21:10

    -

    37:33 *

    00:31

    11:06

    1:10:20

    8

    Thomas Tallroth

    21:28

    00:28

    37:03

    00:29

    11:19

    1:10:47

    9

    Johan Molander

    22:22

    00:41

    36:21

    01:37

    10:12

    1:11:13

    10

    Chris Leach

    21:41

    00:56

    37:32

    01:11

    12:22

    1:13:42

    11

    Patrik Samuelsson

    23:21

    00:57

    40:13

    01:22

    12:09

    1:18:02

    Tomas Stavbom

    23:40

    -

    DNF

    Daniel P (CKUNI)

    18:56

    00:49

    31:23

    DNF

    * = inklusive T1 som missades i tidtagningen.


     

  3. -20 km cykel - 8 Maj  tis 18,30

      Namn Sluttid
    1 Jennie M (Mantra) 31:12
    2 Emma Justlin 32:19
    3 Eva-Stina Berger (Mantra) 32:22
    4 Elin Zimmermann 34:04
    5 Anna Lundin 34:59
    6 Johanna Liljedahl 38:17
    1 Stefan L (Mantra) 26:26
    2 Daniel P (CKUNI) 26:47
    3 Johan Stendahl 28:48
    4 Daniel Schön 29:16
    5 Rickard Ödgren 29:18
    6 Peter Saetre 30:04
    7 Björn Dahlman 30:10
    8 Mattias Holman 30:43
    9 Håkan Molander 30:48
    10 Dean Mcgowan 30:54
    11 Jörgen Bengtsson 31:00
    12 Johan Molander 31:12
    12 Chris Leach 31:12
    14 Mats Hellström 31:2133
    15 Nils W (Mantra) 31:24
    16 Henrik Gellin 31:42
    17 Tomas Stavbom 32:57
    18 Christian Superti 33:18

     


  4. -10 k löpning - 15 Maj  tis kl 19

    Plac

    Namn

    Tid

    1

    Richard Ödgren

    00:40:11

    2

    Christian Superti

    00:40:52

    3

    Chris Leach

    00:42:32

    4

    Tomas Tallroth

    00:43:47

    5

    Johan Molander

    00:43:54

    6

    Henrik Gellin

    00:44:52

    7

    Tomas Stavbom

    00:46:20

    8

    Erik Karlström

    00:47:00

    9

    Daniel Schön

    00:48:25

    DNF

    Emil Englund

    -

    1

    Kristina Roberto

    00:40:39

    2

    Anna Lundin

    00:45:15

    3

    Elin Zimmermann

    00:45:56

    4

    Emma Juslin

    00:50:55

     


  5. -750 m simning OW - 28 Maj, Björklinge mån kl 19

    Poäng Namn Tid
    10 Elin Zimmermann 12:21
    7 Ellinor Grele 12:35
    - Jennie Malmberg 13:43
    6 Malin Grant 14:55
    5 Emma Juslin 15:46

    Poäng Namn Tid
    10 Thomas Tallroth 11:45
    7 Johan Stendahl 11:50
    6 Mattias Holman 11:52
    5 Jörgen Bengtsson 12:06
    - Nicklas Rydell 12:35
    4 Peter Saetre 12:48
    3 Johan Molander 12:59
    2 Mårten Stengel 12:59
    2 Rickard Ödgren 13:20
    - Jens Svensson 13:23
    2 Daniel Schön 13:25
    2 Peter Bleckert 13:32
    2 Björn Dahlman 13:33
    2 Christian Superti 15:02

     


     

  6. -Triathlon sprint – 6 Juni, tis kl 11:30

      Namn Klubb Sim T1+Cykel+T2 Löp Total
    1 Jenni Nilsson IF Mantra 00:11:55 00:34:51 00:20:22 01:07:08
    2 Brita Stenvall IF Mantra 00:13:50 00:38:31 00:20:03 01:12:24
    3 Elin Zimmermann IK Fyris 00:14:10 00:41:30 00:21:28 01:17:08
    4 Emma Juslin IK Fyris 00:15:37 00:38:56 00:23:15 01:17:48
    5 Malin Grant IK Fyris 00:14:20 00:42:53 00:23:11 01:20:24
    6 Ellinor Grele IK Fyris 00:12:48 00:49:10 00:25:57 01:27:55
      Namn Klubb Sim T1+Cykel+T2 Löp Total
    1 Johan Stendahl IK Fyris 00:11:43 00:34:21 00:20:21 01:06:25
    2 Rickard Ödgren IK Fyris 00:12:52 00:35:06 00:19:29 01:07:27
    3 Björn Dahlman IK Fyris 00:13:18 00:35:56 00:18:51 01:08:05
    4 Niklas Rydell IF Mantra 00:12:22 00:38:24 00:17:28 01:08:14
    5 Thomas Tallroth IK Fyris 00:12:00 00:36:57 00:20:49 01:09:46
    6 Robert Sunnerberg 00:48:40 00:21:09 01:09:49
    7 Mats Hellström IK Fyris 00:12:44 00:36:56 00:20:26 01:10:06
    8 Daniel Schön IK Fyris 00:13:37 00:34:43 00:22:17 01:10:37
    9 Johan Molander IK Fyris 00:13:04 00:37:58 00:20:22 01:11:24
    10 Mårten Stengel IK Fyris 00:12:48 00:37:57 00:21:46 01:12:31
    11 Eric Johansson IF Mantra 00:52:56 00:19:38 01:12:34
    12 Henrik Fischer IF Mantra 00:15:05 00:36:55 00:20:38 01:12:38
    13 Christian Superti IK Fyris 00:15:25 00:37:16 00:20:11 01:12:52
    14 Tomas Stavbom IK Fyris 00:14:11 00:37:47 00:21:27 01:13:25
    15 Mikael Norrestam 00:15:35 00:39:48 00:18:26 01:13:49
    16 Carl Bodin IK Fyris 00:12:30 00:41:12 00:20:11 01:13:53
    17 Håkan Molander IK Fyris 00:15:20 00:38:10 00:20:40 01:14:10
    18 Henrik Gellin IK Fyris 00:15:54 00:39:30 00:19:26 01:14:50
    19 Robert Noack IK Fyris 00:13:22 00:40:18 00:21:18 01:14:58
    20 Mattias Danielsson IK Fyris 00:16:12 00:44:02 00:20:19 01:20:33
    21 Ludvig Ahren 00:15:39 00:44:35 00:23:54 01:24:08
    Nils Wilander IF Mantra 00:12:35 DNF
    Mattias Holman IK Fyris 00:12:25 DNF
    Peter Saetre IK Fyris 00:12:40 DNF

     


  7. -Fyristrippeln,  – 16 Juni lörd kl 10

    Namn Sim Cykel in Löp ut 7km 14km Mål
    1 Joel Ottoson 00:33:02 03:04:50 03:07:12 03:38:59 04:11:34 04:44:36
    2 Johan Molander 00:30:32 03:05:37 03:06:44 03:40:56 04:15:27 04:50:57
    3 Christian Superti 00:34:29 03:13:05 03:14:15 03:48:54 04:24:00 04:58:43
    4 Daniel Schön 00:30:33 02:55:48 02:58:02 03:37:22 04:20:40 05:06:55
    DNF Adam Stenman 00:28:12 02:54:10 02:58:55 03:34:55 - -
    DNF Mattias Holman 00:28:48 02:56:19 02:57:25 - - -
    DNF Nils Welander 00:36:21 03:15:00 03:17:30 03:51:48 04:09:36 -
    DNF Chris Leach - 03:11:30 03:12:40 03:52:12 - -
    1 Kristina Roberto 00:32:59 03:24:41 03:25:53 04:00:25 04:34:30 05:07:01
    DNF Emma Justlin 00:38:17 2:46:13 (70km) 02:47:25 03:26:15 04:09:30 -
    DNF Brita Stenvall 00:33:12 03:12:52 03:14:08 - - -

     


  8. -Mtb, 2 varv på Nåntunabanan 1 sep

  • Namn

    Varv 1

    Varv 2

    Totalt

    Mattias Holman

    00:16:09

    00:15:56

    00:32:05

    Johan Molander

    00:16:36

    00:16:44

    00:33:20

    Robert Noack

    00:17:26

    00:17:06

    00:34:32

    Rickard Ödgren

    00:17:54

    00:17:56

    00:35:50

    Jan Lindblom

    00:20:00

    00:18:10

    00:38:10

    Malin Grant

    00:20:10

    00:20:39

    00:40:49

    Elin Zimmermann

    00:28:56

    00:24:19

    00:53:15

     

     

     

    Rapport av Sören Winge

    Årets näst sista KM gällde MTB-cykling två varv på halvmilsbanan i Nåntunaskogen. Fem herrar och två damer kom till start i ganska skönt väder. Med Johan Stendahl förhindrad stod årets totalcup på spel.

     

    Eftersom det är svårt, bitvis helt omöjligt, att köra om på den smala och knixiga banan tillämpades omvänd startordning jämfört med landsväg, dvs förväntat snabbaste åkare ut först och långsammaste ut sist. Med två minuters lucka släpptes Robert Noack, Mattias Holman, Jan Lindblom, Johan Molander, Malin Grant, Rickard Ödgren och Elin Zimmermann i väg.

     

    Robban varvade först efter 17:26 men Mattias var dryga minuten snabbare (16:09) och skulle troligen vara först i mål. Johan hade passerat Janne som kört fel två gånger och vurpat en gång. Elin hade det riktigt besvärligt med både felcykling och vurpa. Dessutom var hennes förberedelser kanske inte idealiska. När Nåntunaspåret nämndes trodde hon att det gällde ett antal varv på det breda och fina elljusspåret, inte MTB-spåret med stenar och rötter.

     

    Först i mål var mycket riktigt Mattias. Med ett ännu snabbare andra varv (15:56) körde han om Robban och vann KM på 32:05. Johan hade två väldigt jämna varv (16:36 och 16:44) och blev 2:a före Robban. Rickard hade också två jämna varv och kan ha vunnit totalcupen med den insatsen. För Janne gick det bättre på varv två. “Nästa år ska jag vara med och lägga banan!” var hans kommentar i mål.

     

    Malin Grant blev överlägsen damvinnare. För Elin gick det bättre på andra varvet och hon hälsades i mål med vågen.

     


     9 -Terränglöpning 10km Lövstalöt 8 sep kl 10

Namn Varv1 Varv2 Varv3 Varv4 Total
Rickard Ödgren 00:13:48 00:13:21 00:13:58 00:14:23 00:55:30
Johan Molander 00:13:47 00:14:46 00:15:11 00:15:34 00:59:18
Ernst-Heirich Schiebe 00:13:50 00:14:49 00:15:54 00:16:02 01:00:35
Thomas Tallroth 00:14:30 00:18:55     DNF

Totalt:

 

  1 Sim 2 Dua 3 TT 4 Löp 5 OW 6 Sprint 7 HIM 8 MTB 9 Trail Grand Total
Elin Zimmermann 10   7 6 10 20   7   60
Emma Juslin 3 7 10 5 5 14 4     48
Kristina Roberto   10   10     20     40
Malin Grant 4       6 12   10   32
Anna Lundin 5 6 6 7           24
Ellinor Grele         7 10       17
Johanna Liljedahl 2 5 5             12
Jasmin Ahnfors 7                 7
Julia Linderfalk 6                 6

 

  1 Sim 2 Dua 3 TT 4 Löp 5 OW 6 Sprint 7 HIM 8 MTB 9 Trail
Grand Total
Rickard Ödgren 3 7 6 10 2 14   5 10 57
Johan Molander 4 2 2 4 3 4 14 7 7 47
Johan Stendahl 6   10   7 20       43
Thomas Tallroth 10 3   5 10 10     2 40
Christian Superti   4 2 7 2 4 12     31
Björn Dahlman   10 4   2 12       28
Mattias Holman     3   6 4 4 10   27
Daniel Schön     7 2 2 6 10     27
Joel Ottoson             20     20
Mats Hellström 5   2     8       15
Chris Leach   2 2 6     4     14
Peter Saetre     5   4 4       13
Henrik Gellin   5 2     4       11
Tomas Stavbom   2 2 2   4       10
Robert Noack           4   6   10
Oliver Schalk 7                 7
Jörgen Bengtsson     2   5         7
Pablo Schneiter   6               6
Mårten Stengel         2 4       6
Håkan Molander     2     4       6
Peter Bleckert 2       2         4
Mattias Danielsson           4       4
Jan Lindblom               4   4
Carl Bodin           4       4
Henrik Willén       3           3
Patrik Samuelsson   2               2
Erik Karlström       2           2
Emil Englund       2           2
Dean McGowan     2             2
Uppdaterad: 08 SEP 2018 19:50 Skribent: Robert Noack
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info