Hoppa till sidans innehåll

2017


Simning (750 m, Fyrishov): torsdag 27 april

Poäng Namn Tid
7 Kajsa Lönn 0:12:19
6 Lisa Umlauff 0:14:11
5 Maria Svedin 0:14:12
4 Anna Lundin 0:15:09
3 Emma Juslin 0:16:23
     
Poäng Namn Tid
7 Oscar Ek 0:11:14
6 Mats Hellström 0:11:40
5 Peter Saetre 0:11:55
4 Fabian Karlsson 0:12:05
3 Björn Dahlman 0:13:13
2 Rickard Ödgren 0:13:16
1 Mattias Holman 0:13:21
1 Johan Molander 0:13:23
1 Oscar Larsson 0:14:32
1 Christian Superti 0:14:57
1 Oscar Östlin DNF

 

Löpning (10 km): tisdag 2 maj 

 

Poäng Namn Tid
7 Mikko Partanen 0:35:12
6 Björn Dahlman 0:37:26
5 Oscar Östlin 0:38:04
4 Oscar Ek 0:39:11
3 Fabian Karlsson 0:39:46
- Arvid Johnson 0:40:53
2 Rickard Ödgren 0:41:07
1 Robert Noack 0:43:08
1 Johan Molander 0:44:00
1 Henrik Willén 0:44:01
1 Carl Bodin 0:44:34
1 Oscar Larsson 0:45:27
1 Christian Superti 0:55:35
     
Poäng Namn Tid
7 Anna Lundin 0:45:38
6 Emma Juslin 0:50:20

Duathlon (Björklinge): lördag 6 maj 

Poäng Namn 5k löpning varv 1 5k löpning varv 2 5k löpning tot T1 20km cykling T2 2,5km löpning Mål
- Marcus Brandt (Mantra) 00:08:37 00:08:30 00:17:07 00:00:15 00:32:02 00:00:41 00:08:28 00:58:18
7 Björn Dahlman 00:09:17 00:09:52 00:19:09 00:00:39 00:35:26 00:01:18 00:09:40 01:05:33
6 Rickard Ödgren 00:10:22 00:10:52 00:21:14 00:00:38 00:34:20 00:01:11 00:11:07 01:07:52
5 Peter Bleckert 00:10:12 00:10:48 00:21:00 00:00:28 00:37:57 00:00:56 00:10:45 01:10:38
4 Christian Superti 00:10:38 00:11:14 00:21:52 00:00:30 00:36:42 00:01:02 00:11:23 01:10:59
3 Johan Molander 00:11:17 00:11:48 00:23:05 00:00:42 00:36:52 00:01:10 00:11:56 01:13:03
2 Robert Noack 00:11:19 00:11:55 00:23:14 00:00:46 00:38:38 00:01:44 00:12:09 01:15:45
1 Oscar Larsson 00:11:47 00:12:18 00:24:05 00:00:46 00:40:30 00:01:35 00:11:57 01:18:07
1 Kurt Laitamaa 00:12:36 00:12:54 00:25:30 00:01:38 00:39:19 00:02:39 00:12:12 01:19:40
1 Mikael Hållkvist 00:12:51 00:15:26 00:28:17 00:00:49 00:40:11 00:02:10 00:14:41 01:25:19
                   
7 Anna Sandberg 00:10:42 00:12:41 00:23:23 00:00:42 00:42:21 00:01:25 00:11:59 01:19:08
6 Anna Lundin 00:11:52 00:12:22 00:24:14 00:00:49 00:43:01 00:01:23 00:12:08 01:20:46
5 Maria Svedin 00:12:36 00:12:46 00:25:22 00:00:59 00:43:33 00:01:49 00:13:20 01:24:04
4 Anna Linde 00:12:51 00:13:48 00:26:39 00:00:42 00:42:27 00:01:32 00:13:44 01:24:22
3 Emma Justin 00:12:36 00:13:16 00:25:52 00:00:47 00:44:31 00:01:29 00:13:00 01:24:52

Tempocykling (20 km, Skäggesta): onsdag 10 maj 

Namn

Klubb

Tid

Elin Andersson

Fyris

0:37:45

Emma Juslin

Fyris

0:38:11

Lisa Umlauf

Fyris

0:39:07

     

Namn

Klubb

Tid

Magnus Fagerström

Mantra

0:29:01

Björn Winell

AC-Tierp

0:29:09

Daniel Pinto

 

0:30:02

Nils Wilander

Mantra

0:30:45

Rickard Ödgren

Fyris

0:31:10

Mattias Holman

Fyris

0:31:17

Björn Dahlman

Fyris

0:32:02

Johan Molander

Fyris

0:32:49

Robert Noack

Fyris

0:33:02

Christian Superti

Fyris

0:33:10

Kurt Laitamaa

Fyris

0:33:32

Kenneth Fredriksson

Fyris

0:34:10

Mikael Hållkvist

Fyris

0:36:30

Adam Stenman

Mantra

DNF

 

Open water-simning (750 m, Björklingebadet): måndag 29 maj  

Poäng

Namn

Tid

7

Oscar Ek

0:12:13

6

Peter Saetre

0:12:50

5

Johan Stendahl

0:12:51

4

Mats Hellström

0:13:13

3

Mattias Holman

0:13:15

2

Mårten Stengel

0:13:26

1

Erik Modin

0:13:39

 

Linus Ahlburg

0:13:39

1

Björn Dahlman

0:14:10

1

Johan Molander

0:14:11

1

Dean McGowan

0:14:12

1

Peter Bleckert

0:14:13

 

Daniel Carlsson

0:14:29

 

Niclas Rydell

0:14:35

1

Christian Superti

0:14:40

1

Oscar Östlin

0:15:38

 

Poäng

Namn

Tid

7

Lisa Umlauff

0:15:33

6

Anna Lundin

0:15:58

 

Brita Stenvall

0:16:45

5

Emma Juslin

0:17:42

1

Emma Lehtola

DNF

 

Triathlon (sprint, Björklingebadet): tisdag 6 juni

 

Poäng

Namn

Sim + T1

Cykel + T2

Löp

Sluttid

14

Oscar Ek

12:50

32:59

18:13

01:04:02

12

Johan Stendahl

12:55

33:10

20:17

01:06:22

10

Björn Dahlman

14:50

34:18

18:02

01:07:10

8

Rikard Ödgren

15:05

33:24

20:04

01:08:33

6

Mats Hellström

13:28

35:29

20:07

01:09:04

-

Niclas Rydell

16:02

36:10

17:19

01:09:31

4

Mårten Stengel

14:21

35:19

22:21

01:12:01

2

Dean McGowan

15:24

34:53

22:09

01:12:26

1

Daniel Schön

15:33

34:36

22:24

01:12:33

1

Christian Superti

15:42

36:55

19:57

01:12:34

1

Erik Modin

15:00

37:21

20:58

01:13:19

1

Johan Molander

16:11

36:03

21:30

01:13:44

-

Nils Winge

16:10

37:14

20:57

01:14:21

1

Mattias Holman

14:45

34:34

26:30

01:15:49

1

Jan Gustavsson

16:54

39:39

22:28

01:19:01

1

Carl Bodin

15:10

44:21

20:50

01:20:21

1

Axel Joerö

12:31

   

DNF

 

         

 

Namn

Sim + T1

Cykel + T2

Löp

Sluttid

-

Brita Stenvall

16:51

37:00

20:09

01:14:00

14

Jenny Sundberg

19:01

37:29

20:46

01:17:16

12

Anna Lundin

17:01

40:15

22:07

01:19:23

10

Malin Grant

17:55

39:10

22:31

01:19:36

8

Emma Juslin

18:00

42:20

25:07

01:25:27

6

Lisa Umlauf

16:32

43:20

27:36

01:27:28

Fyristrippeln (Halv-IM, Björklingebadet): lördag 17 juni 

Poäng Namn Sim in Cykel ut Cykel in Löp ut löp 1 löp 2 löp 3/ mål Kommentar
7 Hanna Collby 0:43:00 0:45:20 3:50:49 3:52:30 4:29:00 5:06:06 5:44:03  
DNF Lisa Umlauff 0:39:32 0:40:45 3:02:11 3:03:41 3:51:04 4:43:37   3 varv cykling
DNF Anna Linde 0:42:15 0:44:53 3:44:56 3:46:58 4:35:37      
DNF Brita Stenvall 0:39:34 0:41:10 3:19:00 3:19:52 3:56:50      
DNF Catarina Schön 0:37:02 0:38:53 3:33:35 3:36:00 4:24:02      
- Tina Arenstig                
                   
Poäng Namn Sim in Cykel ut Cykel in Löp ut löp 1 löp 2 löp 3/ mål Kommentar
7 Björn Dahlman 0:34:16 0:35:48 3:01:12 3:02:11 3:29:33 3:58:45 4:39:35 +10min för 2,1km för kort
6 Rickard Ödgren 0:39:39 0:41:48 3:28:24 3:29:52 4:00:30 4:39:30 5:26:18  
- Jörgen Bengtsson 0:47:03 0:49:43 3:25:50 3:28:28 4:01:40 4:43:32 5:29:31  
5 Mårten Stengel 0:28:36 0:29:54 2:52:12 2:54:28 3:26:27      
4 Christian Superti 0:32:45 0:34:40 3:03:59 3:05:39 3:41:21 4:18:59 4:57:37  
3 Johan Molander 0:34:40 0:36:01 2:58:09 2:58:59 3:29:06 3:59:30 4:45:46  
2 Isak Thaning 0:39:40 0:40:23 3:16:04 3:16:42 3:56:03 4:28:45 5:10:36  
1 Henrik Fischer 0:32:47 0:33:53 3:01:27 3:02:11 3:41:14 4:20:03 5:02:45  
DNF Adam Stenman 0:32:46 0:34:08 3:01:20 3:02:11 3:41:14      
DNF Mattias Holman 0:35:25 0:37:25 3:13:35 3:14:19 3:50:04 4:28:45 5:10:36  
- Peter Bleckert                

 

Totalt, där de fem bästa räknas:

0 1 Sim 2 Löp 3 Dua 4 Cyk 5 OW 6 Sprint 7 Halv-IM 5 Bästa
Anna Lundin 4 7 6 0 6 12 0 35
Emma Juslin 3 6 3 6 5 8 0 28
Lisa Umlauff 6 0 0 5 7 6 0 24
Jenny Sundberg 0 0 0 0 0 14 0 14
Maria Svedin 5 0 5 0 0 0 0 10
Malin Grant 0 0 0 0 0 10 0 10
Kajsa Lönn 7 0 0 0 0 0 0 7
Hanna Collby 0 0 0 0 0 0 7 7
Elin Andersson 0 0 0 7 0 0 0 7
Anna Sandberg 0 0 7 0 0 0 0 7
Anna Linde 0 0 4 0 0 0 0 4
Emma Lehtola 0 0 0 0 1 0 0 1

 

0 1 Sim 2 Löp 3 Dua 4 Cyk 5 OW 6 Sprint 7 Halv-IM 5 Bästa
Björn Dahlman 3 6 7 5 1 10 7 35
Oscar Ek 7 4 0 0 7 14 0 32
Rickard Ödgren 2 2 6 7 0 8 6 29
Johan Stendahl 0 0 0 0 5 12 0 17
Mats Hellström 6 0 0 0 4 6 0 16
Johan Molander 1 1 3 4 1 1 3 12
Christian Superti 1 1 4 2 1 1 4 12
Peter Saetre 5 0 0 0 6 0 0 11
Mattias Holman 1 0 0 6 3 1 0 11
Mårten Stengel 0 0 0 0 2 4 5 11
Robert Noack 1 1 2 3 0 0 0 7
Oscar Östlin 1 5 0 0 1 0 0 7
Mikko Partanen 0 7 0 0 0 0 0 7
Fabian Karlsson 4 3 0 0 0 0 0 7
Peter Bleckert 0 0 5 0 1 0 0 6
Oscar Larsson 1 1 1 0 0 0 0 3
Dean McGowan 0 0 0 0 1 2 0 3
Mikael Hållkvist 0 0 1 1 0 0 0 2
Kurt Laitamaa 0 0 1 1 0 0 0 2
Isak Thaning 0 0 0 0 0 0 2 2
Erik Modin 0 0 0 0 1 1 0 2
Carl Bodin 0 1 0 0 0 1 0 2
Kenneth Fredriksson 0 0 0 1 0 0 0 1
Jan Gustavsson 0 0 0 0 0 1 0 1
Henrik Willén 0 1 0 0 0 0 0 1
Henrik Fischer 0 0 0 0 0 0 1 1
Daniel Schön 0 0 0 0 0 1 0 1
Axel Joerö 0 0 0 0 0 1 0 1
Uppdaterad: 08 SEP 2018 16:16 Skribent: Robert Noack
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info