Hoppa till sidans innehåll

KM 2016


Grattis Brita och Oscar, våra klubbmästare 2016!

Under säsongen ordnar sektionen traditionsenligt ett antal träningstävlingar. Efter sammanräkning av poängen koras klubbmästare bland herrar respektive damer. Tävlingarna i KM-serien är öppna för deltagare utanför föreningen.

Deltagande ger minst en poäng, där vinnaren i respektive klass får 7 poäng, tvåan får 6 poäng osv.  Sprint-triathlon i Björklinge ger dubbla poäng och de fem bästa resultaten (av sju delmoment) räknas samman för mästerskapet.

 

IK Fyris triathlons KM-serien 2016:

  • Torsdag 21/4 Simning (750 m Fyrishov). RESULTAT
  • Söndag 1/5 Duathlon. Anmälningsavg kommer att kompenseras i efterhand. RESULTAT
  • Tisdag 10/5 Löpning RESULTAT
  • Tisdag 17/5 Tempocykling RESULTAT
  • Torsdag 2/6 Open water-simning RESULTAT
  • Måndag 6/6 Triathlon (sprint) RESULTAT
  • Lördag 11/6 Triathlon (Halv-IM) RESULTAT

 

 

Poängställning damer

 

Cykling

Duathlon

Halv-IM

Löpning

OW 750

Sim 750

Sprint

Grand Total

Brita Stenvall

       

4

5

14

23

Lisa Umlauff

       

5

4

12

21

Anna Lundin

6

   

7

3

3

 

19

Kajsa Lönn

       

7

7

 

14

Anna Linde

7

     

2

   

9

Johanna Bergman

         

6

 

6

Ellinor Grele

       

6

   

6

Magdalena Erkki

5

           

5

Cecilia Kennbäck

         

2

 

2

 

Poängställning herrar

 

Cykling

Duathlon

Halv-IM

Löpning

OW 75

Sim 75

Sprint

5 Bästa

Oscar Ek

6

7

 

6

6

6

12

37

Johan Stendahl

5

4

7

1

5

5

10

32

Johan Larsson

7

     

3

 

14

24

Christopher Bernestrå

 

5

 

5

7

7

 

24

Jakob Sundberg

2

6

 

7

1

4

 

20

Fabian Karlsson

1

 

5

2

2

 

2

12

Johan Molander

1

 

6

 

1

1

2

11

Mattias Holman

1

 

4

     

4

9

Rickard Ödgren

1

 

3

 

1

1

2

8

Pablo Schneiter

           

8

8

Daniel Schön

4

     

1

2

 

7

Christian Superti

 

2

2

1

1

1

 

7

Alexander Eiler

3

     

4

   

7

Dean McGowan

1

3

       

2

6

Anton Lidblad

           

6

6

Mats Hall

1

   

1

 

3

 

5

Robin Jonsson

     

4

     

4

Oscar Larsson

1

1

 

1

 

1

 

4

Henrik Ortsäter

1

   

3

     

4

Glenn Jäderlund

 

1

   

1

 

2

4

Robert Noack

1

         

2

3

Mårten Stengel

       

1

 

2

3

Jan Gustavsson

       

1

 

2

3

Patrik Samuelsson

       

1

1

 

2

Mikko Partanen

           

2

2

Jan Lindblom

           

2

2

Carl Bodin

           

2

2

Björn Dahlman

           

2

2

Per-Olof Branzell

 

1

         

1

Mikael Hållkvist

1

           

1

Malkolm Kallin

 

1

         

1

Kurt Laitamaa

1

           

1

Kennet Fredriksson

1

           

1

Francis Chalvert

         

1

 

1

Erik Molin

1

           

1

 

 

KM Cykel

Poäng Namn Klubb Tid
7 Anna Linde Fyris 37:09:00
6 Anna Lundin Fyris 38:13:00
5 Magdalena Erkki Fyris 39:32:00
       
Poäng Namn Klubb Tid
7 Johan Larsson Fyris 28:43:00
6 Oscar Ek Fyris 28:50:00
5 Johan Stendahl Fyris 29:31:00
4 Daniel Schön Fyris 29:42:00
3 Alexander Eiler Fyris 30:17:00
2 Jakob Sundberg Fyris 30:55:00
1 Dean McGowan Fyris 31:17:00
1 Mattias Holman Fyris 31:37:00
1 Johan Molander Fyris 31:40:00
1 Rickard Ödgren Fyris 32:07:00
1 Henrik Ortsäter Fyris 32:13:00
1 Robert Noack Fyris 32:18:00
1 Kennet Fredriksson Fyris 32:35:00
1 Erik Molin Fyris 32:50:00
1 Fabian Karlsson Fyris 33:56:00
1 Mats Hall Fyris 34:09:00
1 Kurt Laitamaa Fyris 34:31:00
1 Oscar Larsson Fyris 35:14:00
1 Mikael Hållkvist Fyris 36:06:00

 

KM Löpning

Poäng Namn Tid
7 Jakob Sundberg 0:37:13
6 Oscar Ek 0:38:59
5 Christopher Bernestrå 0:39:09
4 Robin Jonsson 0:40:07
3 Henrik Ortsäter 0:40:27
2 Fabian Karlsson 0:40:43
1 Johan Stendahl 0:43:16
1 Oscar Larsson 0:47:44
1 Christian Superti 0:48:16
1 Mats Hall 0:50:57
     
Poäng Namn Tid
7 Anna Lundin 0:48:18

 

KM Duathlon

Poäng Namn Totalt
7 Oscar Ek 0:59:58
6 Jakob Sundberg 1:02:10
5 Christopher Bernestrå 1:02:23
4 Joan Stendahl 1:03:38
3 Dean McGowan 1:08:11
2 Christian Superti 1:08:56
1 Glenn Jäderlund 1:11:00
1 Per-Olof Branzell 1:13:47
1 Oscar Larsson 1:15:24
1 Malkolm Kallin 1:26:07

 

KM Simning

Poäng Namn Tid
7 Kajsa Lönn 10:05:00
6 Johanna Bergman 11:17:00
5 Brita Stenvall 13:00:00
4 Lisa Umlauff 13:28:00
3 Anna Lundin 14:52:00
2 Cecilia Kennbäck 19:26:00
     
Poäng Namn Tid
7 Christopher Bernestrå 10:23:00
6 Oscar Ek 11:15:00
5 Johan Stendahl 11:22:00
4 Jakob Sundberg 11:56:00
3 Mats Hall 12:11:00
2 Daniel Schön 12:27:00
1 Francis Chalvert 12:55:00
1 Patrik Samuelsson 13:18:00
1 Rickard Ödgren 14:13:00
1 Oscar Larsson 14:27:00
1 Christian Superti 14:30:00
1 Johan Molander 14:43:00
Poäng Namn Totalt
7 Oscar Ek 0:59:58
6 Jakob Sundberg 1:02:10
5 Christopher Bernestrå 1:02:23
4 Joan Stendahl 1:03:38
3 Dean McGowan 1:08:11
2 Christian Superti 1:08:56
1 Glenn Jäderlund 1:11:00
1 Per-Olof Branzell 1:13:47
1 Oscar Larsson 1:15:24
1 Malkolm Kallin 1:26:07
Uppdaterad: 04 APR 2017 20:20 Skribent: Robert Noack

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info