Hoppa till sidans innehåll

2005


Programmet för årets klubbmästerskap
09 mars kl 19.00 Storvreta - skidor 10 km
06 april kl 19.30 Fyrishov - simning 750 m
03 maj Flustret - löpning 10 km
11 maj Börje - duathlon (5-20-2,5)
25 maj - cykling 20 km
20 aug - Knivsta triathlon

 

1 - 10km skidor 9/3 kl 19:00 i Storvreta

Namn

Tid

Poäng

Johan Stendahl

35:01

7

Peter Saetre

35:19

6

Karl Franklin

38:16

5

Sören Winge

38:45

4

Bengt Salomonsson

44:20

4

Jens Andersson

45:00

4

. . .
Mimmi Andersson

39:30

7

2 - 750m simning 6/4 kl 19:30 på Fyrishov

Namn

Tid

Poäng

Karl Franklin

11:26

7

Peter Saetre

12:14

6

Pablo Schneiter

12:38

5

Johan Stendal

12:44

4

Thorsten Heidorn

13:11

4

Magnus Asplund

15:42

4

. . .
Mimmi Andersson

13:30

7

Elke Morgner

15:20

6

Ewa Wahlberg

15:56

5


3 - 10km löpning Ultunamilen 03/5 kl 18:30 vid Flustret

Namn

Tid

Poäng

Peter Saetre

38:42

7

Karl Franklin

39:08

6

Fredrik Olofsson

39:51

5

Pablo Schneiter

39:55

4

Magnus Asplund

40:21

4

Johan Stendahl

41:17

4

Ernst Heinrich Schiebe

42:03

4

Stefan Praeme

43:30

4

Mattias Hansson

43:55

4

-

 

 

Mimmi Andersson

43:44

7


4 - Duathlon  11/5 5-20-3 km kl 18:00 Börje

Namn

Tid

Poäng

Johan Stendal

1:12:54

7

Fredrik Olofsson

1:12:58

6

Pablo Schneiter

1:13:06

5

. . .
Mimmi Andersson

1:23:42

7


5 - Cykling  25/5 20 km kl 18:00 Börje IP
Väder: Delvis sol, hyfsad värme men hård blåst. Motvind första km, medvind sista, resten delvis besvärlig kantvind/per varv.
Loppet: Fredrik vann klart efter två jämna varv, men Johan spurtade starkt på andra varvet, precis som under cykelmomentet i KM duathlon.

Namn

Tid

Poäng

Fredrik Olofsson

31:02

7

Johan Stendal

31:37

6

Peter Saetre

32:59

5

Jens Andersson

35:42

4

Thorsten Heidorn

36:32

3

 

6 - Triathlon 20/8 400-35-3,5 km i Knivsta

Namn

Total tid

Poäng

Gunnar Söderström

44.03 

7

Peter Saetre 48.14 

6

Pablo Schneiter 48.45 

5

Nikola Tremontana 49.59 

4

E-H Schiebe 50.27 

4

Jens Andersson 51.07 

4

Johan Stendal 51.09  4
Stefan Prem 53.06  4
Sören Winge  57.10 4
Bengt Salomonsson  58.48 4
     
Mimmi Andersson  54.06

7

Ewa Wahlberg  1.00.27

6

 

Uppdaterad: 11 MAJ 2014 09:51

Postadress:
IK Fyris - Triathlon
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Besöksadress:
Fyrisparksvägen 3
75267 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-521892
E-post: This is a mailto link

Se all info